fotoradary nowy temat - Forum Prawne

 

fotoradary nowy temat 46

To co napisał VelS nie jest żadną teorią, a obowiązującym w tym kraju prawem. Jak zapoznasz się z przepisami kpk oraz kpw przekonasz się o tym sam....Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
03-03-2015, 16:13  
WL612
Zbanowany
 
Posty: 1.418
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

To co napisał VelS nie jest żadną teorią, a obowiązującym w tym kraju prawem. Jak zapoznasz się z przepisami kpk oraz kpw przekonasz się o tym sam.
WL612 jest off-line  
03-03-2015, 17:23  
czartoryski
Zbanowany
 
Posty: 725
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Ciekawe jak to wygląda w praktyce. ktoś zabrania sędziemu zajrzenia w protokoły przesłuchań ?
czartoryski jest off-line  
03-03-2015, 17:46  
VelS
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Przećwiczyłem to osobiście z parkowaniem. Sędzia był zaskoczony że o tym wiem. Oczywiście wiedział z akt że to ja kierowałem.
Jednak był to jedyny jaki SM przedstawiła dowód mojej winy ale nie wolno było go nikomu użyć. Sędzia zrozumiał że ukarania przy braku dowodów skończy się jego klęska w Okręgu.
@czartoryski
Zastanów gdyby tak nie było to się łapią złodzieja i przesłuchują go jako świadka. Pod odpowiedzialnością karną za kłamstwo go przesłuchają a potem na tej podstawie postawią zarzuty. W ten sposób prawo do obrony poprzez milczenie lub kłamstwo jest gwałcone.

SM i być może ITD dają się brać na takie triki. Zanim wprowadzili odpłatność za dojazd świadka i SM się bała wzywać właściciela jako świadka można było w ten sposób wymigać się od konsekwencji za fotkę. Nawet teraz jak wezwą właściciela jako świadka a oblicze jest niewidoczne to pewny sposób.

Poważne psy doskonale to wiedzą że przesłuchanie łotra jako świadka w jego własnej sprawie nie ma żadnego sensu.
VelS jest off-line  
03-03-2015, 18:17  
lukmar16
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Poprawcie mnie jeżeli coś źle rozumuje:
Odsyłam SG z Jeżowa wyjaśnienie że to prawdopodobnie ja byłem kierowcą ale nie przyjmuje mandatu gdyż nie mam co do tego pewności ponieważ było to zbyt dawno a z auta ogólnie korzysta kilka osób. Następnie pisze aby przysłali zdjęcie na którym widoczna jest twarz kierowcy abym mógł zidentyfikować kto to był....
SG na 100% nie przyśle mi takiego zdjęcia bo go nie posiada więc albo odpuści, albo skieruje sprawę do sądu. Jaka jest szansa że wygram???- ja nie jestem w stanie wskazac kierowcy a jedyne zdjęcie jakim dysponuje SG zrobione jest od tyłu??
I jeszcze jedno, po jakim czasie sprawa się przedawnia??
lukmar16 jest off-line  
03-03-2015, 19:05  
WL612
Zbanowany
 
Posty: 1.418
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a czartoryski Zobacz post
Ciekawe jak to wygląda w praktyce. ktoś zabrania sędziemu zajrzenia w protokoły przesłuchań ?
Jesteś naprawdę zabawnym człowiekiem. Śmiejesz się z własnej ignorancji.
Sędziemu nikt nie zabrania zaglądania w protokoły, nie może ona natomiast odczytać, a zatem ujawnić pewnych protokołów podczas rozprawy, a tylko materiał ujawniony podczas rozprawy stanowić może podstawę dowodową rozstrzygnięcia.
Cytat:
Napisał/a lukmar16 Zobacz post
ja nie jestem w stanie wskazac kierowcy a jedyne zdjęcie jakim dysponuje SG zrobione jest od tyłu??
Organ nie wzywa cię do podania danych kierowcy. Było już na ten temat pisane wielokrotnie.
WL612 jest off-line  
03-03-2015, 19:11  
lukmar16
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a WL612 Zobacz post
Organ nie wzywa cię do podania danych kierowcy. Było już na ten temat pisane wielokrotnie.
W takim razie nie jestem w stanie podać komu powierzyłem pojazd (możliwe że byłem to ja)
lukmar16 jest off-line  
03-03-2015, 19:19  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

W takim razie możliwe, że dostaniesz za to grzywnę.
Ripper jest off-line  
03-03-2015, 19:35  
best1000
Użytkownik
 
Posty: 275
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

@lukmar 16

Jeżeli nie masz pewności, to podajesz listę wszystkich osób którym mogłeś powierzyć pojazd w oznaczonym czasie ( właczając siebie ).
best1000 jest off-line  
04-03-2015, 09:52  
robertks
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Witam,
może trochę niefortunnie rozpoczynam na forum, ale nurtuje mnie problem natury formalnej.

Otóż dostałem od SM wezwanie (w formie quizu) do wskazania użytkownika pojazdu, którym popełniono zarejestrowane wykroczenie (prędkość).
Są dwie opcje - wskazuję albo mówię, że nie wskazuję i przyjmuję mandat (300), co wg pisma kończy temat.

Pomijając kwestię, kto użytkował auto w tym momencie (nie jestem właścicielem ani jedynym użytkownikiem), do zdarzenia doszło ponad 10 miesięcy temu.
To jest pierwsze pismo jakie widzę, SM wysłała ja na adres pod którym nie mieszkam, a jedynie przypadkowo dowiedziałem się o nim będąc na poczcie w innej sprawie. Nie wiem, czy były inne pisma.

Ponadto, w przypadku braku odpowiedzi, SM wzywa mnie jako podejrzanego (art. 96 § 3 kw) do osobistego, obowiązkowego (sic!) stawienia się.

I teraz pojawiają się moje wątpliwości:
1. Czy niezależnie od udzielenia odpowiedzi (wskazuję lub oświadczam, że nie wskazuję i chce za to mandat) , sprawa i tak trafi do sądu ? Czy odpowiedź ma jakikolwiek sens w tej sytuacji?
2. Czy sąd będzie posługiwał się dalej tym samym (nieprawidłowym) adresem. Obawiam się, że jak coś przyjdzie, to nie będę nawet wiedział. Jak mogę wskazać sądowi prawidłowy adres do doręczeń? Raczej nie pismem ogólnym złożonym w kancelarii?
3. Czy mogę wnosić o przywrócenie terminu sprawie ?
4. Czy jeśli SM, nie prześle wniosku o ukaranie do SR w ciągu roku, to sprawa jest przedawniona? Czy też SM ma 2 lata na zgloszenie tego do sądu?

Dziękuję
robertks jest off-line  
04-03-2015, 12:32  
Ch0m1k
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Witam . Nie wiem czy pisze w dobrym temacie ale chyba w dobrym
Więc przejdę do rzeczy . Mam 20 lat i może SM myślała że trafiła na głupka a może to ja nie mam racji ale przejdźmy do rzeczy . Nadziałem się na fotoradar w miejscowości XY prędkość w momencie pomiaru rzekomo 101 (Ograniczenie 70 ) Tym samym 31km/h taryfikator przewiduje mandat w wysokości 200-300 zł . Odrazu z górnej półki wysłali 300zł i 6pkt . Sęk w tym , że na zdjęciu które przysłało SM widać 2gi samochód na pasie obok ( zasłonięty ) Co prawda nie jechaliśmy " łeb w łeb " ale i tak mam wątpiwości czy była to moja prędkość bo jestem niemal przekonany że 101km/h nie jechałem (napewno mniej) a wyczytałem też że jeżeli na zdjęciu z fotoradaru widać 2 samochody obok siebie to takie zdjęcie nadaje się do kosza . Co o tym myślicie ?
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 70f58e33bd890.jpg


Urządzenie pomiarowe : Redflex red speed . Legalizacje wysłałi pouczenie też
Ch0m1k jest off-line  
04-03-2015, 12:51  
jekylek
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a Ch0m1k Zobacz post
Urządzenie pomiarowe : Redflex red speed . Legalizacje wysłałi pouczenie też
Jest to jedno z nowocześniejszych urządzeń które mierzy prędkość pojazdu na określonym pasie na zasadzie pętli indukcyjnej.
jekylek jest off-line  
04-03-2015, 12:53  
zibi_69
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Moim zdaniem "dwa pojazdy" na tym zdjęciu to dobra "podstawa" do skutecznego podważenie prawidłowości pomiaru.
Z drugiej strony ten "Pamiątkowy" radar ma "wadę prawną"! Fotoradar w Pamiątce (a dokładnie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 i ul. Górskich w miejscowości Pamiątka, w strony obydwie) działa "nielegalnie" ponieważ jest obsługiwany przez Straż Miejską w Tarczynie.Ten fotoradar ustawiony został przy drodze krajowej nr 7 położonej w obszarze niezabudowanym, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. I to w tym miejscu pojawia się niezgodność z obowiązującymi przepisami, ponieważ stosownie do art. 129b ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym: strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.
Wg mnie ustawodawca nie upoważnił strażników miejskich do dokonywania kontroli ruchu drogowego na drogach krajowych w obszarze niezabudowanym. Ustawodawca nie dał także możliwości by GITD będące gospodarzem tego terenu mogło cedować swoje uprawnienia na Straż Miejską - co zrobiono (takim "zezwoleniem" posługuje się SM w Tarczynie). Moim zdaniem pomimo, iż Straż Miejska w Tarczynie może dokonywać kontroli ruchu drogowego przy użyciu „fotoradarów”, to nie posiada żadnych kompetencji do kontrolowania ruchu i nakładania mandatów na drogach krajowych położonych w obszarze niezabudowanym, a w szczególności do obsługiwania fotoradarów w tym miejscu. Skoro więc ustawodawca nie przyznał strażnikom takich kompetencji i nie umożliwił uzyskiwania kompetencji od innych organów, to wystawienie mandatu w przedstawionym stanie faktycznym stanowi naruszenie prawa polegające na przekraczaniu uprawnień przez organ administracji państwowej.
Dwa powyższe powody są dostatecznym argumentem, żeby nie płacić i "zaciągnąć" SM w Tarczynie do sądu - ciekawy jestem wyroku...
zibi_69 jest off-line  
04-03-2015, 13:01  
rafostry
Stały bywalec
 
Posty: 963
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Tu jest cały artykuł na temat tego fotopstryka

Anuluj Mandat - Blog

i wyrok

rafostry jest off-line  
04-03-2015, 17:14  
zaki123
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

WItam. Odebrano mi prawko po kilku mandatach z fotoradarów ze straży miejskiej i nakładanych punktów przez nich.
Nie od dziś wiadomo, że to bezprawie:
Trybunał Konstytucyjny uznał, że wszystkie pieniądze za mandaty z fotoradarów muszą zostać zwrócone! | Fronda.pl
Sytuacja jest dość nietypowa ponieważ odebrano mi prawko i dostałem już w międzyczasie 3 mandaty za jazdę bez prawka i nie mam zamiaru ich płacić bo to zwyczajne wyłudzenie.
Pisma kierowane do straży są bezcelowe odpisują mi 1 zdaniem ze mają mnie gdzieś niemalże dosłownie.
Pisma do wydziału komunikacji i uprawnień komunikacyjnych też są olewane i ciągle mi odpisują ze wszystko jest ok i mam sobie zdać egzamin. Po moim trupie!
Wsniosłem do Sądu Okregowego o wznowienie postępowania w przedmiocie ukarania za wykroczenie drogowe jako niezgodne z prawem i orzczeniem Trybunału. Wsnioslem o zwolnienie z kosztów i wyznaczenie adwokata do napisania tegoż wniosku.
Moj wniosek zostal oddalony zarowno o wznowienie pomimo, że sad nie mial prawa go rozpatrywać bez adwokata.
Uzasadnienie było zenujące zę wyrok zapadł zaoczny a ja dopiero teraz mam jakieś pretensje do sądu i ogolnie mnie wyśmiali. ANI SŁOWA W UZASADNIENIU O WYROKU TRYBUNAŁU!
Pomożcie mi bo chyba wyczerpałem już wszystkie drogi prawne nie wiem co dalej mam zrobić???
zaki123 jest off-line  
04-03-2015, 17:30  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: fotoradary nowy temat

Cytat:
Napisał/a zaki123 Zobacz post
co dalej mam zrobić???
Przede wszystkim przestać kierować się informacjami znalezionymi na tego typu portalach, które bywają błędne, nie mówiąc już o tym, że nieaktualne.
Ripper jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ RE: Fotoradary nowy temat - 2 (odpowiedzi: 957) Witam:), fotoradar zrobił mi zdjecie z przodu (przekroczenie o 13 km/h), dostałem kartkę z quizem, zdjecie kierowcy jest słabo wyrażne, jestem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:22.