Notoryczne zastawianie garażu. Odholowanie. - Forum Prawne

 

Notoryczne zastawianie garażu. Odholowanie.

Witam, jako że rozmowa, prośby i wyraźna tabliczka na drzwiach garażu "nie zastawiać" nie pomagają szukam innego rozwiązania dręczącego mnie problemu. Tym bardziej, że nasilił się on w ostatnim czasie. SM ani policja nie pomogą, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
29-11-2014, 17:04  
Lucciolla
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Notoryczne zastawianie garażu. Odholowanie.

Witam,
jako że rozmowa, prośby i wyraźna tabliczka na drzwiach garażu "nie zastawiać" nie pomagają szukam innego rozwiązania dręczącego mnie problemu. Tym bardziej, że nasilił się on w ostatnim czasie.

SM ani policja nie pomogą, bo garaż znajduje się na podwórku, którego teren jest własnością wspólnoty (77/100) i gminy (23/100). Nie obowiązują tu więc PORD. Jestem członkiem wspólnoty, garażu jedynie najemcą (garaż gminy).

Jeżeli ktoś zastawia mi garaż uniemożliwiając kompletnie wyjazd z niego, to czy mogę uznać że łamie Konstytucję a dokładnie art. 64? Idąc za ciosem, czy będzie miało zastosowanie KC Art. 343. § 1. Posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania?

Czy w związku z tym, mogę odholować delikwenta? Czy ktoś orientuje się jak to musiałoby wyglądać aby jak najlepiej zabezpieczyć siebie? Odholowanie musi być na parking strzeżony? W jaki sposób muszę poinformować właściciela szrota?

Cierpliwość straciłam już dawno, akcje typu karny ..., spuszczanie powietrza z kół itd. jakoś nie leżą w mojej naturze dlatego szukam innych możliwości. Może ktoś ma inne pomysły?
Lucciolla jest off-line  
29-11-2014, 17:33  
Czap
Użytkownik
 
Posty: 181
Domyślnie RE: Notoryczne zastawianie garażu. Odholowanie.

Dalej jednak czytamy artykuł 343 Kodeksu cywilnego
§ 2. Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.

Więc wnioskując, użycie obrony koniecznej dotyczy wyłącznie ruchomości. Garaż jest nie ruchomością i w tym przypadku zastosowanie obrony koniecznej nie jest umocowane w Kc.

Straż miejsca nie ma prawa ingerencji na terenie prywatnym natomiast Policja tak. Należy wezwać patrol, który poczyni starania celem zlokalizowania właściciela pojazdu blokującego. Jeśli okażą się one nieskuteczne odholuje pojazd na koszt właściciela.
Czap jest off-line  
30-11-2014, 13:28  
Lucciolla
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Notoryczne zastawianie garażu. Odholowanie.

Tak ruchomości - samochodu będącego w garażu, jak również roweru i wszelkich innych przedmiotów do których przez takie parkowanie nie mam dostępu i tym samym odbiera mi się prawo dysponowania nimi.

Co do policji, mam wątpliwości. W oparciu o co mieli by interweniować? Z doświadczenia swojego, jak i przeczytanych wątków na tym, jak i na innych forach wiem, że policja traktuje to jako spór prywatny i ręce umywa. Niestety według naszego prawa osoba ta nie łamie żadnych przepisów, nie stwarza zagrożenia, które mogłoby być podstawą do interwencji. Przykład takiej samej sprawy: http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa..._bezradne.html

Stąd moje pytanie, czy ktoś już miał doświadczenia z takim odholowaniem? Jak z punktu prawnego musiałoby to wyglądać?
Lucciolla jest off-line  
30-11-2014, 17:17  
Czap
Użytkownik
 
Posty: 181
Domyślnie RE: Notoryczne zastawianie garażu. Odholowanie.

Tak, ja miałem. Odholowali dwa pojazdy, które sobie zastawiły mi wyjazd. SM się nie kwapiła ale Policja była szybciutko.
Policja stoi na straży prawa a prawo to nie tylko Kodeks karny ale i także Kodeks cywilny i wszelkie inne przepisy prawa.

Nie panikuj tak z ruchomościami... Czytasz co napisałem? Ruchomości są w garażu, domniemam zamkniętym, czyli sprawa dotyczy nieruchomości. Nie możesz zastosować obrony koniecznej. Jak udowodnisz niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody na ruchomości zamkniętej w garażu tym, że ktoś sobie zaparkował?

Czy pojazd stoi w sposób uniemożliwiający wejście do nieruchomości czy tylko utrudniający wyjazd pojazdu z miejsca postoju?

Gdzie dokładnie mieści się ten garaż? Wyjazd jest na drodze publicznej?
Czy na osiedlu jest znak D-40 strefa zamieszkania w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym?

A to, że w tym artykule jest taki problem to tylko efekt "oszczędności", nie postawiono znaku, żeby zaoszczędzić.

Proszę porozglądać się za znakami. Najpierw szczegóły, a wtedy dyskusja.

Ps. Odholować możesz na swój koszt, jeśli są wypełnione znamiona art. 343 Kc. Tylko, że zapłacisz na usunięcie pojazdu. Pomoc drogowa, może go przestawić w inne miejsce dozwolone do zaparkowania (o ile jest miejsce na taki manewr) lub odholować na strzeżony parking. Warto sprawdzić czy firma robi to legalnie i jest ubezpieczona. Odpowiadasz za tę akcję cywilnie. Zwrotu kosztów możesz dochodzić polubownie lub w postępowaniu cywilnym. Skoro jest samochód to w najgorszym przypadku komornik go zlicytuje więc jest jakieś zabezpieczenie.

Pozdrawiam.
Czap jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zastawianie wjazdu do garażu (odpowiedzi: 17) Temat mnie osobiście nie dotyczy ale moje próby pomocy były bezowocne więc proszę o pomoc. Garaże jak na zdjęciach na działce 25/14, droga/pas...
§ Zastawianie drogi (odpowiedzi: 10) Witam. Od jakiegoś czasu mam problem ze złośliwym sąsiadem. Jego najnowszym pomysłem jest zastawianie samochodem drogi do mojej posesji, co...
§ Zastawianie garażu. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Mam poważny problem z dostępem do garażu a nawet z wyjazdem auta z garażu. Chodzi o to, że od dłuższego czasu ludzie zastawiają...
§ Zastawianie wejścia do domu i wjazdu do garażu. (odpowiedzi: 2) Witam, Mam mały problem. Obecnie jestem na etapie wykończania domu. Jest to budynek usługowo- mieszkalny a problem z jakim się zmagam to...
§ Notoryczne zastawianie samochodu przed blokiem i jednocześnie zastawianie garażu (odpowiedzi: 6) Co z robić z upierdliwym sąsiadem, któremu nie dość, że wszystko się nie podoba to robi specjalnie na złość. Sytuacja wygląda taka. Blok należy do...
§ Notoryczne kontrole osobiste, przeszukanie samochodu i garażu (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy w zagadnieniu dla mnie uciążliwym. Historia zaczyna się 1 listopada kiedy o godzinie 23 na osiedlowej uliczce...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:59.