RE: Fotoradary nowy temat - 2 - Forum Prawne

 

RE: Fotoradary nowy temat - 2 57

Cytat: Napisał/a Syphar Nie. Po prostu dobrze wiedzą, że drugi właściciel odpowie tak samo, podając Ciebie, imię, nazwisko, adres. W wyniku czego nie będą w stanie postawić zarzutu żadnemu z Was. Ja jestem wlasnie drugim ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
02-05-2018, 20:17  
explorn
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
Nie. Po prostu dobrze wiedzą, że drugi właściciel odpowie tak samo, podając Ciebie, imię, nazwisko, adres. W wyniku czego nie będą w stanie postawić zarzutu żadnemu z Was.
Ja jestem wlasnie drugim wspolwlascicielem i zostalem wskazany przez pierwszego. Co sie stanie jesli wskaze, ze powierzylem znowu temu pierwszemu?
explorn jest off-line  
02-05-2018, 20:33  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Nie możesz tak wskazać, bo to oczywista nieprawda. Współwłaścicielowi nie da się powierzyć pojazdu, z uwagi na to, że współwłaściciel może z niego po prostu korzystać. Odpowiedź więc powinna być przede wszystkim "nie powierzyłem nikomu, współwłaścicielem jest X", bo to jest zgodne z prawdą obojętnie czy Ty kierowałeś tym samochodem, czy współwłaściciel (w obu wypadkach nie dochodzi do powierzenia).

A co do tego, czy możesz skłamać, że nie kierowałeś, jeśli w rzeczywistości kierowałeś, to zależy - przede wszystkim od treści wezwania, jakie otrzymałeś. W nim powinien być Twój status w postępowaniu (świadek czy obwiniony).
Syphar jest off-line  
04-05-2018, 15:14  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Może, jeśli jego status wskazuje na to że on będzie podejrzanym może klamać do woli. Pierwszy właściciel wskazał na drugiego a drugi wg ciebie nie może na pierwszego bo jest właścicielem?
To organ powinien najpierw ustalić jednoznacznie że właściciel nie jechał pojazdem i dopiero pytać właściciela komu powierzył pojazd a nie pytać czy on sam czasem nie jechał, tzw. samooskarżenie. Prawidłowo to organ ma cię pouczyć o twoich prawach i obowiązkach dając ci status świadka a podejrzanego a nie wymuszać informacje bez pouczenia o prawach. A jak wiemy ITD nie precyzuje czy nadaje status świadka czy podejrzanego. Jeśli świadka to nie mogą pytać czy ty jechałeś, muszą sami ustalić czy jechałeś czy nie.
invisible1 jest off-line  
04-05-2018, 16:19  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Cytat:
Może, jeśli jego status wskazuje na to że on będzie podejrzanym może klamać do woli.
ITD z uporem maniaka twierdzi, że status osoby, do której wysyłają quiz nie jest ani "świadek" ani "obwiniony" - oczywiście że może kłamać, jeśli jest podejrzany...

Cytat:
Pierwszy właściciel wskazał na drugiego a drugi wg ciebie nie może na pierwszego bo jest właścicielem?
Tak dokładnie. Pierwszy właściciel nie wiadomo co wskazał. Natomiast nie możesz powiedzieć, że "powierzyłem pojazd do kierowania/używania drugiemu właścicielowi" bo zwyczajnie drugiemu właścicielowi nie da się powierzyć przedmiotu współwłasności. A pytanie jest dokładnie o to - komu powierzył. Współwłaściciele między sobą nie dokonują powierzenia współwłasności.

To kwestia czystego prawa cywilnego... I wręcz podstaw tegoż.

W związku z czym, jeśli ITD nie ma informacji jednoznacznej (np. wyraźnego zdjęcia kierowcy) to w praktyce przy samochodzie, który ma współwłaściciela, ukraranie kogokolwiek z nich jest zwyczajnie niemożliwe - nie istnieje bowiem przepis, który nakazywałby wskazać kierowcę. W ogóle.

Co więcej, dotyczy to także pojazdu bez współwłaściciela "w dowodzie", bo wystarczy majątek wspólny małżonków - obstawiam że większość samochodów prywatnych w naszym kraju. Bo analogicznie, jeśli samochód stanowi majątek wspólny małżonków, to ani żona nie może go powierzyć mężowi, ani mąż żonie - choćby tylko jedno z nich było "wpisane w dowodzie".

Efekt? Odpowiedź poprawna dla ITD: "Nie prowadziłem i nie powierzyłem nikomu". Koniec. Jedno, proste zdanie.
Syphar jest off-line  
06-05-2018, 15:42  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Cytat:
ITD z uporem maniaka twierdzi, że status osoby, do której wysyłają quiz nie jest ani "świadek" ani "obwiniony"
Niech robią tak dalej. Przecież jak się przyszły podejrzany nie przyzna to osoba, do której wysłano quiz będzie wzywana do sądu i musi mieć ustalony status. Prawidłowo przeprowadzone postępowanie powinno polegać na wezwaniu osoby i przesłuchaniu a nie wysyłaniu quizów gdyż podczas przesłuchania dopiero osoba jest pouczana o odpowiedzialności art.233 kk.
Cytat:
oczywiście że może kłamać, jeśli jest podejrzany...
Również może kłamać jeśli jest świadkiem a w rzeczywistości to on dokonał wykroczenia.
invisible1 jest off-line  
06-05-2018, 17:22  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

I tylko wtedy. Ale to się zgadza.

Chociaż akurat na taki quiz to można im odpisać cokolwiek albo i nawet nic. I tak nie ma podstaw do ukarania za niewskazanie.
Syphar jest off-line  
07-05-2018, 05:51  
Adam23333
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Witam
Pozyczylem samochod znajomemu. Przyszedl mandat z fotoradaru o przekroczenie predkosci o 60 km/h w miejscu zabudowanym.
Jego dane zostały wpisane i wyslane. Jakie beda dalsze konsekwencje? napewno bedzie jakas sprawa czy bede wzywany na przesluchanie ?
Adam23333 jest off-line  
07-05-2018, 14:01  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Cytat:
albo i nawet nic. I tak nie ma podstaw do ukarania za niewskazanie.
Jest. Czytając wyroki brak reakcji Sądy traktują jako niewskazanie i karzą. Chyba że masz w zanadrzu jakiś ciekawy wyrok gdzie przy braku reakcji było uniewinnienie?
invisible1 jest off-line  
07-05-2018, 15:08  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Rzeczywiście... Ale jest to dziwne, bo ten co tutaj pokazali pytający nie jest wezwaniem... Brakuje kilku elementów.

W takim razie nie ma co się kopać z koniem. Jeśli jest współwłaściciel to odpisać "nie powierzałem i nie kierowałem". Koniec.
Syphar jest off-line  
14-05-2018, 22:58  
Andrzej8698
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Utworzyłem oddzielny temat z tym problemem ale chyba ten wątek jest bardziej odpowiedni, także proszę o brak ostrzeżeń, nie będę już tego powielał


Witam wszystkich towarzyszy niedoli mam trochę inny problem mianowicie wskazanie użytkownika pojazdu w sprawie o nieprawidłowe parkowanie. Przyszły do mojego taty (właściciel) oraz do mnie (współwłaściciel) pisma że dnia tego i tego zostało dokonane przewinienie. Spraw łącznie jest pięć i taka sama ilość zawiadomień przyszła na mojego tatę, na mnie natomiast cztery.

Wysłałem wszystkie pisma od nich wypełnione i wskazałem użytkownika pojazdu (imię nazwisko oraz adres zamieszkania) na co SM odpowiedziała wysyłając pismo adresowane na mojego tatę (z asygnatą sprawy która jako jedyna była na niego) że w/g tego co oni mają to odebrał pismo dnia xx a do tej pory nie odpowiedział więc dają tydzień na wskazanie kierującego (odebrał w piątek 11 maja i dopiero dziś dał mi znać). Zmienili kwalifikacje czynu i prowadzą czynności wyjaśniające z art 96 § 3 kodeksu wykroczeń, brak reakcji na pismo będzie skutkował skierowaniem sprawy do sądu by ukarał za niewskazanie kierującego.

Co w takiej sytuacji należy zrobić? Wygląda to ewidentnie tak że dostali wnioski ze wskazaniem użytkownika i zaraz po tym wysłali takie pismo.
Oprócz wskazania kierującego jest również coś takiego: "Zgodnie z procedurami określonymi w art. 57 § 3 pkt 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie poza danymi niezbędnymi do ustalenia tożsamości obwinionego koniecznie jest wskazanie miejsca pracy i informacje o warunkach materialnych. Nie udzielenie informacji co do miejsca zatrudnienia stanowi wykroczenie wypełniające znamiona art. 65 § 2 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art 38 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia ma obowiązek wskazać adres do doręczeń w kraju.

Jak na to zareagować, mam potwierdzenie nadania listu, widzę również że do nich doszedł. Podać raz jeszcze dane użytkownika oraz numer listu którym wysłałem poprzedni raz?
a) Czy wskazanie miejsca pracy jest obowiązkowe ponieważ nie mam pojęcia gdzie ta osoba pracuje?
b) Całość wysłałem ja więc co zrobić żeby ze mną prowadzili korespondencje i to mnie ewentualnie wzywali do złożenia wyjaśnień lub przed sąd a nie mojego tatę?
c) Adres do doręczeń w kraju - co w przypadku gdy użytkownik nie mieszka w naszym państwie? Chyba że z mojego taty zrobili osobę podejrzaną skoro do niego kierują pismo?
Jeśli tak to podawać jego adres?

Przepraszam za taką epopeję i czekam na pomoc.
Andrzej8698 jest off-line  
14-05-2018, 23:27  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

a) swoje! miejsce pracy
b) nic nie zrobisz, bo obaj jesteście właścicielami
c) tak, jego

Ojciec wskazał czy nie wskazał w końcu tego kierującego? Bo też ma wskazać.
Syphar jest off-line  
15-05-2018, 08:19  
invisible1
Stały bywalec
 
Posty: 1.197
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

a) wskazanie miejsca zatrudnienia dotyczy tylko legitymowania, zgodnie z art.65 kodeksu wykroczeń a nie listownych czynności.
invisible1 jest off-line  
15-05-2018, 20:49  
Andrzej8698
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Tata jest emerytem więc dla świętego spokoju mogę to wpisać. Dane użytkownika podałem i wysłałem do nich listem poleconym który dotarł do nich w piątek a zaraz w poniedziałek wysłali to pismo. Czy podanie danych i informacji o sytuacji materialnej nie będzie przyznaniem się do winy skoro zrobili już z taty obwinionego min. przez nakaz wskazania powyższych informacji ?

Z tego co przeczytałem w artykule 57 na który się powołują to: ""Podstawę do wszczęcia postępowania stanowi wniosek o ukaranie złożony przez organ uprawniony do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w danej sprawie". Z tego co się dziś dowiedziałem to SM nie jest taką instytucją


Jak ma teraz wyglądać pismo które im należy wysłać, może być coś takiego ? Chciałbym to jak najszybciej puścić. Czy w poniższym wskazać raz jeszcze kierującego czy wystarczy tylko wzmianka o poprzednim piśmie i jego nr ? Dziękuje bardzo za pomoc


"Odnośnie wezwania nr xxxx/xxx pragnę poinformować że wskazałem Państwu osobę której mój syn udzielił pojazd o którym mowa w wezwaniu. Ta informacja została do Państwa wysłana w piśmie o numerze nadania xxx i które zostało przez Was odebrane w dniu xxxx. W związku z powyższym nie rozumiem zmiany kwalifikacji czynu ani potrzeby kierowania sprawy do sądu skoro żądane dane udostępniłem. Co do mojej osoby jestem emerytem"
Andrzej8698 jest off-line  
15-05-2018, 21:06  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Z Twojej wypowiedzi wynika, że pytanie "komu powierzyłeś pojazd" skierowano do Ciebie oraz do Twojego ojca. I Ty na nie odpowiedziałeś. A ojciec odpowiedział?

Bez takiej wiedzy to się nic nie zrobi. Więc zamiast lać wodę, konkrety:
- kogo pytali o to, kto prowadził? Ciebie? Ojca? Obu?
- kto odpowiedział?
- co on w końcu odebrał w piątek 11 maja?

Bo cały czas piszesz "pismo" "wezwanie" a tu są dwa, kierowane do różnych osób i trzecie, kierowane do niego. I cały czas piszesz, że "wskazałeś kierującego" no ok, Ty wskazałeś, a jego o to też aby nie proszono?
Syphar jest off-line  
15-05-2018, 22:25  
Andrzej8698
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Druki z SM wypełnione ze wskazaniem kierującego wyszły jedynie ode mnie, od taty nic. Rozumiem że powinny wyjść od nas obu ?


Cytat:
- kogo pytali o to, kto prowadził? Ciebie? Ojca? Obu?
OBU

Cytat:
- kto odpowiedział?
tylko ja

Cytat:
co on w końcu odebrał w piątek 11 maja?
pismo które otrzymał dodałem w załącznikach
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 1.JPG (72,9 KB, 9 wyświetleń)
Rodzaj pliku: jpg 2.JPG (75,0 KB, 7 wyświetleń)
Andrzej8698 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ fotoradary nowy temat (odpowiedzi: 997) Otwieram nowy temat dotyczący fotoradarów.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:20.