RE: Fotoradary nowy temat - 2 - Forum Prawne

 

RE: Fotoradary nowy temat - 2 62

No sam w tym temacie zgłupiałem Nie byłem też na tyle przebiegły by zatrzymać autko i pójść to cudo pooglądać. Nie mogę wykluczyć, że w tym kibicowozie siedziało coś więcej ale jak by to mierzyło ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
26-10-2018, 20:19  
OKPAS
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

No sam w tym temacie zgłupiałem
Nie byłem też na tyle przebiegły by zatrzymać autko i pójść to cudo pooglądać. Nie mogę wykluczyć, że w tym kibicowozie siedziało coś więcej ale jak by to mierzyło prędkość - przez szybę? nie wiem co o tym myśleć. poczekam czy mi coś przyślą czy nie. wtedy będę się zastanawiał.
Recz się miała - jak pisałem - wczoraj, miejscowość Coniew, na trasie Góra Kalwaria - Kozienice. Godzina około 17:30.
OKPAS jest off-line  
26-10-2018, 21:08  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Kiedyś jedna z polskich straży miejskich miała podobne pomysły. W czasach, jak mogli używać fotoradarów. Tam było śmiesznie, bo wsadzili AD9T, do samochodu i mierzył przez szybę.

Tylko może nie porównujmy czasów "dzikiego zachodu fotoradarów" do czasów dzisiejszych, gdzie mamy sensowne, konkretne regulacje w tym zakresie. Dlatego raczej obstawiam jakichś żartownisiów.
Syphar jest off-line  
11-12-2018, 14:46  
ewe0309
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Witam,
28 listopada 2015 roku kuzyn dostał mandat za zakłócanie ciszy nocnej, zapomniał o sprawie - do teraz gdy jego pracodawca dostał zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za prace. Teoretycznie roszczenie się przedawniło, bo minęły już 3 lata, ale na tym zawiadomieniu napisano: data wystawienia tytułu wykonawczego 11 luty 2016r. Czy wystawienie TW przerywa bieg przedawnienia roszczenia?
ewe0309 jest off-line  
21-02-2019, 19:37  
mario_mar
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Witam.
Otrzymałem właśnie pierwsze pismo z GITD. Widzę, że pismo zamiast podpisu zawiera faksymile. Przeszukałem forum, ale nie znalazłem, by kogoś zainteresowało, że pisma z GITD przychodzą niepodpisane, bo faksymile to przecież żaden podpis. PoRD mówi, że donos, kto kierował pojazdem należy złożyć na żądanie uprawnionego organu, ale nie mówi w jakiej formie ma być wyrażone to żądanie. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia również tego nie reguluje. Niemniej uważam, że to nie znaczy, że żądanie organu może być dokonane w dowolnej formie. Przeciwnie, uważam, że organ musi się uwiarygodnić, inaczej skąd mam wiedzieć, że to nie próba wyłudzenia ode mnie informacji/pieniędzy przez oszustów? Nie mam pojęcia, czy jakkolwiek reagować na to "ksero" od "gitd", jednocześnie wiem, że kserokopiarze na podstawie tego ksera mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie mnie, jeśli im nie odpiszę. Czy ktoś z Was miał podobne wahania i podjął jakieś środki działania w tej sprawie?
mario_mar jest off-line  
31-05-2019, 08:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

To ja również podzielę się swoim doświadczeniem z ITD. Dostałem typowe wezwanie do wskazania kierowcy który prowadził auto na odcinku obwodnicy Tarnowa. Jest tam pomiar odcinkowy na 4500m. Zdjęcie było wyraźne ale nie na tyle aby rozróżnić kobiety od faceta Ogólnie za kółkiem rozmazane. Jedno pismo,odebrałem.Raczej obstawiałem że machina ruszy i to kwestia czasu jak mnie ukarzą ale podjąłem ryzyko. Po miesiącu drugie pismo,sadami straszą itd. Znów odebrałem własnym podpisem i nie reagowałem w terminie. Postanowiłem odpisać kilka dni później ale pisemko własnej roboty. Odniosłem się do wezwań prostym językiem, bez cwaniakowania,bez cytowania ustaw itp przepisów którymi nie którzy się zasłaniają przez fotkami Napisałem że owszem to moje auto, pojazd ma współwłaściciela,żonę która udostępniała auto rodzicą którzy mieszkają w niemczech. Wszystko faktycznie miało miejsce. Dodałem że w tym okresie nie kojarzę kto używał auta tym bardziej że ja sam nie uczęszczam tą drogą i cięzko mi ustalić kto siedział za kierownicą. Oczywiście mogę przesłać dane osób które miały dostęp do auta,nadmieniłem że gdybym otrzymał lepszej jakości zdjęcie to ułatwi to sprawę i wskaże osobę kierującą. Takim o to pisemkiem, temat został zamknięty. Oczywiśćie GITD miało rok czasu aby starać się o ukaranie mnie w sadzie z czego nie skorzystało bo termin ten dawno minął. Tak że jestem przykładem zlekceważenia pism od ITD. Nie wiem czy moje oświadczenie które im wysłałem miało jakies znaczenie ale sądzę że podeszli do sprawy po ludzku a nie trzymali się sztywno przepisów a byc może mieli na tyle pracy że odpuścili sobie mnie itp którzy nie reagują na wezwania. Dodam że na ograniczeniu 100km/h miałem 141km/h. Złapałem się na tej drodze bo dwa pasy oddzielone pasem zieleni,droga po remoncie i miałem chyba złudzenie autostrady
 
05-06-2019, 08:02  
TheScientist
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Cytat:
Napisał/a To-Masz1980 Zobacz post
Napisałem że owszem to moje auto, pojazd ma współwłaściciela,żonę która udostępniała auto rodzicą którzy mieszkają w niemczech. Wszystko faktycznie miało miejsce. Dodałem że w tym okresie nie kojarzę kto używał auta tym bardziej że ja sam nie uczęszczam tą drogą i cięzko mi ustalić kto siedział za kierownicą.
Cytat:
Dodam że na ograniczeniu 100km/h miałem 141km/h. Złapałem się na tej drodze bo dwa pasy oddzielone pasem zieleni,droga po remoncie i miałem chyba złudzenie autostrady
Bardzo spójna wersja wydarzeń.
TheScientist jest off-line  
05-06-2019, 09:08  
DADAR
Użytkownik
 
Posty: 232
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Zrobiłem podobnie jak To-Masz1980, tzn. odesłałem pismo po terminie na odpowiedź. Żadnej reakcji nie było, sprawa przedawniła się. Widocznie ITD nie chciało toczyć batalii w sądzie, a z tego co pamiętam to odpowiedź po terminie to była obligo sprawa sądowa
DADAR jest off-line  
05-06-2019, 09:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Co do spójności której uczepił się kolega wyżej to przecież wiadomo że to ja kierowałem autem. Chyba kolega nie sądził inaczej. Opisałem swój przykład i tak jak dadar miałem pewnie trochę szczęścia.Gdzieś wyczytałem że skuteczność egzekwowania mandatów ITD jest na poziomie 60% wiec chyba warto zaryzykować.
 
18-06-2019, 00:13  
Fabby3030
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Dzien dobry,
Chciałbym zapytać jak wygląda sprawa mandatów z prywatnych rejestratorów samochodowych, przykładowo jeżeli ktoś nagrał mój pojazd jak przejeżdża na czerwonym/pomaranczowym świetle i na przykład zmienia pas na ciaglej i wysle to nagranie na policję. Czy wtedy sprawa wygląda tak jak w fotoradarach że mogę odmowic wskazania kierowcy i płace 500zl i 0 punktów i koniec sprawy czy raczej takie coś to sprawa w sądzie i dochodzenie sprawcy?
Fabby3030 jest off-line  
07-07-2019, 20:35  
DADAR
Użytkownik
 
Posty: 232
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Z datownikiem czy bez? A skąd pewne, że data jest prawidłowo ustawiona? Itd itp
DADAR jest off-line  
26-07-2019, 16:14  
slia
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Dzień dobry,
mam pytanie co mogę zrobić w następującej sytuacji.
Otrzymałam pocztą mandat z ITD za przejechanie skrzyżowania/ronda na czerwonym świetle.
Mogło tak się zdarzyć, chociaż 100% pewności nie mam, gdyż pamiętam że zmieniło się na pomarańczowe chwilę przed moim przejazdem.
Bardzo dziwną sprawą jest to, że zdjęcia jak i opis dotyczą nie tego pasa drogowego jak i nie tego kierunku, w którym jechałam. Fizycznie nie pokonywałam w ogóle drogi jaką wskazał fotoradar.
Czy to jest w ogóle możliwe, że fotoradar zmienia optykę otoczenia?
Wzbudza to we mnie brak zaufania co do rzetelności tego urządzenia, w związku z tym mam duże wątpliwości co do zasadności mandatu.
Jest jakaś możliwość sprawdzenia, odwołania się w takiej sytuacji?
slia jest off-line  
26-07-2019, 22:58  
SHA512
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Wrzuć zdjęcia, to będzie można coś powiedzieć.
SHA512 jest off-line  
09-10-2019, 13:01  
majes81
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Witam

Może ktoś mi przesłać pismo powiedzieć jak ma wyglądać do odwołania się od mandatów z GITD dostałem mandaty za czerwone światło oraz
z fotoradaru jechałem za karetką, ponieważ było zagrożenia życia mojego rocznego dziecka.
Otrzymałem pismo, w którym mam podać kierowcę lub zapłacić 500zł x2
więc może być tego trochę więcej.

Dziękuję i pozdrawiam
majes81 jest off-line  
22-10-2019, 11:50  
bartosz12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Witam,

W skrzynce czeka na mnie awizo od straży miejskiej - najprawdopodobniej chcą mi wlepic mandat za złe parkowanie. Czy powinienem odebrać awizo i zapoznac się z treścią? Czy najlepiej pozostawić nieodebrane i nie mieć okazji zapoznania się z treścią?
bartosz12 jest off-line  
12-11-2019, 15:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary nowy temat - 2

Dzień dobry,

Miałem przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie o parkowanie. Jestem jedynym właścicielem pojazdu, który jest w dodatku wprowadzony do działalności (JDG). Na prośbę o wskazanie komu powierzyłem pojazd z Art. 78. Prawo o ruchu drogowym oświadczyłem iż "nie powierzałem oraz nie prowadziłem pojazdu". Wobec tego funkcjonariusz uznał, iż nie wskazałem osoby zgodnie z tym artykułem. Następnie postawił mi zarzut niewskazania (96 KW o ile kojarzę), do czego się nie przyznałem i odmówiłem składania wyjaśnień. Kolejnym etapem ma być wysłanie dokumentacji do sądu z wnioskiem o ukaranie.

W mojej głowie rodzi się kilka pytań.

1. Czy faktycznie gdy jestem w pojeździe, a autem kieruje inna osoba (nie pamiętam kto) to nie następuje powierzenie, zgodnie z tym co pisał Syphar? Co wówczas następuje?

2. Czy zeznanie w którym stwierdziłem że nie powierzałem i nie prowadziłem może być wykorzystane jako dowód w dalszym postępowaniu, zarówno w sprawie o parkowanie jak i o niewskazanie (ponoć zeznania świadka nie mogą być dowodem). Czy jeśli tak, to zeznania funkcjonariusza mogą?

3. Na jakiej zasadzie stwierdzenie że nie powierzyłem pojazdu może być interpretowane jako odmowa wskazania? Moim zdaniem zachodzi tu alternatywa - albo nie powierzałem, albo powierzyłem osobie X. Oświadczenie faktu nr. 1 to nadal zeznanie, nie uchyliłem się od odpowiedzi.

A to że nie powierzałem auta chyba automatycznie nie implikuje tego że to ja kierowałem, co próbowali wymusić na mnie funkcjonariusze obecni w pokoju?

4. Nie chciałem iść w zeznanie że "nie pamiętałem", bo ostatnie wyroki w takich sprawach odmawiają świadkom prawa do niepamięci lub odmowy składania zeznań jako tzw. autodenuncjacji. Czy słusznie?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ fotoradary nowy temat (odpowiedzi: 997) Otwieram nowy temat dotyczący fotoradarów.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:26.