Rutynowe kontrola-kontrola osobista - Forum Prawne

 

Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Witam, jeżeli zły dział to proszę o przeniesienie. Podczas jazdy samochodem zatrzymano mnie do Rutynowej kontroli jak wiadomo Panowie w pełni umundurowani przyszli przedstawili stopnie imiona nazwiska poprosili o OC dowód i prawo jazdy.Gdy już ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
10-11-2015, 09:09  
DajmanU
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Witam, jeżeli zły dział to proszę o przeniesienie.

Podczas jazdy samochodem zatrzymano mnie do Rutynowej kontroli jak wiadomo Panowie w pełni umundurowani przyszli przedstawili stopnie imiona nazwiska poprosili o OC dowód i prawo jazdy.Gdy już wzięli potrzebne dokumenty poprosili o okazanie gasnicy i trójkąta, więc bezproblemowo okazałem oba. Gdy skończyłem okazanie powiedzieli, że chcą sprawdzić mój portfel i kieszenie czy nie posiadam środków odurzających po czym od razu jeden z nich włożył mi ręce w kieszenie od kurtki.Natychmiast poprosiłem w takim razie o protokół przeszukania. Na to jeden z nich rzekl, że to są zwykle czynności administracyjne i mogą sprawdzić mnie, a przeszukanie mogą zrobić na komisariacie i wtedy dopiero mogę dostać protokół przeszukania coś mi się bardzo wydaje, że przystępując do tych czynności sprawdzających mnie powinni na miejscu w radiowozie wypisać protokół. Nie miałem akurat czasu się kłócić.
Czy miałem rację, że już po sprawdzaniu portfela i kieszenią mam prawo żądać protokołu przeszukania?
DajmanU jest off-line  
10-11-2015, 09:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Przede wszystkim f-sze nie mają prawa do żadnej rutynowej kontroli już od jakiegoś czasu. Protokołu możesz żądać również z kontroli osobistej i mają obowiązek wypisać go na miejscu.
 
10-11-2015, 09:18  
DajmanU
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Dziękuję bardzo i następnym razem będę od razu ich nagrywać, bo to żenujące co oni wyczyniają.
DajmanU jest off-line  
10-11-2015, 10:30  
_Stefan_
Użytkownik
 
Posty: 382
Domyślnie RE: Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Protokół z kontroli osobistej jak i przeszukania możesz żądać w każdym miejscu i o każdej porze. Policjanci dokonali sprawdzenia zgodnie z "Zarządzeniem nr 1426 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne wyznaczone do wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców", które to dokładnie opisuje to co powiedział policjant... Celem sprawdzenia osoby jest ujawnienie i odebranie zatrzymanemu niebezpiecznego przedmiotu lub broni w sytuacji, gdy brak podstaw do procesowego przeszukania osoby."

a idąc dalej... realizując swoje podstawowe uprawnienia i obowiązki, policjanci dokonują zatrzymań nie tylko sprawców przestępstw i wykroczeń, a więc zatrzymań w trybie procesowym, lecz także zatrzymań pozaprocesowych. Mowa o zatrzymaniu w trybie art. 15 ust. 1 pkt 2a ustawy o Policji (zatrzymanie penitencjarne) oraz w trybie art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o Policji (zatrzymanie prewencyjne).
Dokonując tego rodzaju zatrzymań, policjanci nie dysponują wobec osób zatrzymywanych uprawnieniem w postaci kontroli osobistej czy przeszukania, dlatego pojawia się tu również czynność sprawdzenia osoby.
_Stefan_ jest off-line  
10-11-2015, 19:07  
pistollo
Zbanowany
 
Posty: 3.756
Domyślnie RE: Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Tylko, że podałeś złą podstawę prawną Stefan. W tym przypadku nie mamy do czynienia z osobą zatrzymaną, także nie ma mowy o sprawdzeniu, a kontroli osobistej, która wynika z art. 15.
Zgadza się, że policja nie posiada uprawnień do przeprowadzania "rutynowych kontroli" posiadanych przy obywatelu przedmiotów. Co więcej, w tego typu sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem art. 231.
Tyle teorii. Uzasadnione podejrzenie właściwie zawsze występuje (nerwowe zachowanie, informacje operacyjne, podobieństwo do osoby poszukiwanej itp.) Co za tym idzie przesłanki do dokonania kontroli.
Nagrywaj, pisz skargi. Czy coś to da? Nie wiem. Szczerze wątpię.
Co z tego, że żenujące? Przecież możesz mieć marihuanę i milicjancik zrobi sobie wynik.
pistollo jest off-line  
10-11-2015, 21:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rutynowe kontrola-kontrola osobista

Nikt nie napisał, kim jest "osoba zatrzymana".
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontrola Osobista (odpowiedzi: 1) Mam pytanie , czy policjant , straż graniczna może podczas kontroli osobistej sprawdzać zawartość portfela ?
§ kontrola osobista (odpowiedzi: 5) siema. Mam do Was pytanie. Czy jak jest kontrola osobista w sensie jak karzą sie rozebrać to czy mogę odmowic? i czy mogą mnie do tego zmusic? skoro...
§ Kontrola osobista (odpowiedzi: 3) Jeżeli to zły dział, to proszę o przeniesienie jeśli jest taka możliwość. Mój problem jest następujący: Mój znajomy doświadczył ostatnio kontroli...
§ Kontrola osobista (odpowiedzi: 1) Witam, jako że że czuje się represjonowany przez policje z powodu mojej garderoby tj, szerokie spodnie, dresy, ogolona głowa zaczynam się irytować...
§ kontrola osobista (odpowiedzi: 8) z tego co wiem, policjant może przeprowadzić kontrolę osobistą, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że dana osoba popełniła czyn karalny. co jeśli...
§ kontrola osobista? (odpowiedzi: 13) czy dobrowolne opróżnienie kieszeni na polecenie Policjanta zaliczamy do kontroli osobistej?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:20.