Jazda po parkingu bez prawa jazdy - Forum Prawne

 

Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Witam serdecznie. Chciałem zapytać jakie byłyby ewentualne konsekwencje poruszania się osoby bez prawa jazdy po drodze wewnętrznej (za jaką chyba uznaje się w tej chwilii parkingi przy marketach). Sprawa przedstawia się następująco : Mam 23 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
16-11-2015, 21:53  
Blueprint
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Witam serdecznie.

Chciałem zapytać jakie byłyby ewentualne konsekwencje poruszania się osoby bez prawa jazdy po drodze wewnętrznej (za jaką chyba uznaje się w tej chwilii parkingi przy marketach).

Sprawa przedstawia się następująco : Mam 23 lata, moja dziewczyna ma 17, nie może jeszcze zacząć kursu na prawo jazdy, więc chciałem sam ją troszkę podszkolić w kwestii ruszania , zatrzymywania, kręcenia kierownicą, etc. (takie bardzo podstawowe manewry). Wiem, że absolutnie nie mogę robić tego na drogach publicznych, ale jak przedstawia się sytuacja w takim przypadku (tj. jazdy po parkingu przy markecie) ? Dodam, że chciałbym to zrobić albo we wczesnych godzinach porannych (przed otwarciem) lub w późnych wieczornych (po zamknięciu), tak aby możliwie zmniejszyć ryzyko spotkania z innym autem poruszającym się po parkingu.

Czy policja może w ogóle w takich miejscach kontrolować ? A jeśli tak, to czy są jakieś konsekwencje?

Przewertowałem kilka podobnych tematów (z tego co wyczytałem nie powinno być żadnych konsekwencji w wypadku poruszania się po terenie prywatnym lub drodze wewnętrznej) ale w świetle ciągle zmieniających się przepisów chciałbym się upewnić, czy aby na pewno jest taka możliwość. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Blueprint jest off-line  
17-11-2015, 13:42  
gringo9
Zbanowany
 
Posty: 5.658
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Jeśli przy wjeździe na parking jest znak "strefa ruchu" to traktowany jest jak droga publiczna. Jeśli go nie ma to jest to teren prywatny, gdzie Policja nie ma za wiele do roboty.
gringo9 jest off-line  
17-11-2015, 14:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Cytat:
Jeśli przy wjeździe na parking jest znak "strefa ruchu" to traktowany jest jak droga publiczna.
Bzdura. Obowiązują tam przepisy ustawy w całości, ale dalej jest to droga wewnętrzna.

Cytat:
Jeśli go nie ma to jest to teren prywatny, gdzie Policja nie ma za wiele do roboty.
To również jest bzdura. Nawet ograniczając się do kontekstu prowadzenia pojazdów cześć przepisów ustawy ma zastosowanie, a f-sze mogą podjąć intwerwencję.
 
17-11-2015, 14:07  
gringo9
Zbanowany
 
Posty: 5.658
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Jeśli jeżdżę bez prawa jazdy po moim podwórku to też mogą? A jeśli nie to czym w świetle przepisów różni się teren prywatny (podwórko) od terenu prywatnego (parking)?
gringo9 jest off-line  
17-11-2015, 14:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Cytat:
Jeśli jeżdżę bez prawa jazdy po moim podwórku to też mogą?
Wskaż przepis, który zabrania f-szowi podjęcia interwencji na prywatnym terenie...

Przeczytaj z uwagą art 1 ust 2 PoRD, w szczególności pkt 1). Za brak prawa jazdy nic nie grozi. Za niebezpieczną lub niekontrolowaną jazdę - np przez niedoświadczoną osobę - jak najbardziej może. I tak dalej, nie ma co wymieniać wszystkich możliwych powodów interwencji f-szy.

Cytat:
A jeśli nie to czym w świetle przepisów różni się teren prywatny (podwórko) od terenu prywatnego (parking)?
Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Można natomaist wskazać, że niektóre prywatne nieruchomości służą ruchowi lądowemu lub jego obsłudze. (W odróżnieniu od ruchu drogowego).
 
17-11-2015, 14:33  
Blueprint
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Rozumiem, że gdybym chciał uczyć dziewczynę jeździć ( a ona prawa jazdy nie ma) to tak na dobrą sprawę nawet na własnym podwórku, czy właśnie na jakimś parkingu, to tak na dobrą sprawę funkcjonariusze mogą podjąć interwencję i ukarać dziewczynę mandatem w wysokości 500 zł ?
Blueprint jest off-line  
17-11-2015, 14:33  
gringo9
Zbanowany
 
Posty: 5.658
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Ale fakt niebezpiecznej lub niekontrolowanej jazdy musi zostać stwierdzony. Jeśli osoba uczy się ruszać lub powolutku manewruje ucząc się parkować to nie ma realnego niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza tym art. 94 kw mówi o drogach publicznych, a zgodnie z ustawową definicją drogami publicznymi są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Tak więc za brak uprawnień ukarać nie można, a za stworzenie zagrożenia można, ale musi być ono realne.
gringo9 jest off-line  
17-11-2015, 14:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

A to nie jest tak, że baba za kółkiem to zawsze realne zagrożenie?
 
17-11-2015, 15:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Cytat:
Ale fakt niebezpiecznej lub niekontrolowanej jazdy musi zostać stwierdzony.
I kto będzie stwierdzał? Bo wydaje mi się, że właśnie f-sz, który też podejmie w związku z tym interwencję. Kłócisz się bez racjonalnego powodu. To co napisałeś w #2 nie jest prawdą.

Cytat:
Jeśli osoba uczy się ruszać lub powolutku manewruje ucząc się parkować to nie ma realnego niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Jak coś takiego czytam to nieodmiennie przypomina się kultowe już "ale co się stało", wypowiedzane przez egzaminowaną osobę, która podczas prozaicznego manewru na placu manewrowym przyśpieszyła, staranowała betonowe ogrodzenie i zatrzymała się na 3-pasmowej jednokierunkowej jezdni. Na szczęście nikt nie zginął ani nie został ranny.

Realne niebezpieczeństwo istnieje zawsze kiedy korzysta się z maszyn napędzanych siłami przyrody.

@Blueprint
Przeczytaj art 97 i art 98 kodeksu wykroczeń.

A druga kwestia - rozumiesz (ponad to co opisałem powyżej), że ubezpieczyciel zregresuje w razie kolizji całość szkody na właściciela pojazdu?
 
17-11-2015, 18:37  
Blueprint
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Czyli w dużym skrócie gra nie warta świeczki

Oczywiście rozumiem, że w przypadku jakiegoś uszkodzenia własnego auta (lub innego) całe koszty pokrywałbym sam.

Szkoda, miałem nadzieję że trochę inaczej to wygląda.
Blueprint jest off-line  
17-11-2015, 18:47  
Gathon
Stały bywalec
 
Gathon na Forum Prawnym
 
Posty: 577
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Nie możesz panny wziąć gdzieś poza miasto ?
Gathon jest off-line  
17-11-2015, 18:49  
Blueprint
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Teoretycznie mógłbym, tyle że ryzyko zostaje nieprwdaż? A na prawdę nie uśmiecha mi się słone płacenie za coś, co ma być zabawą i pierwszym zetknięciem z autem bardziej niż nauką jazdy.
Blueprint jest off-line  
03-11-2017, 22:52  
Andrzej Raczynski
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Jazda po parkingu bez prawa jazdy

Mam pytanie o umocowanie prawne funkcjonowania toru motocyklowego. Bez prawa jazdy 200 km/h. Rrjestracja pojazdu czy homologacja nie jest możliwa (owiewki, oświetlenie pojazdu etc.). Kupujemy bilet i ognia. Proszę o poważne wskazanie różnic między prywatnym torem a prywatnym parkingiem supermarketu.
Andrzej Raczynski jest off-line  
04-11-2017, 17:55  
rust
Zbanowany
 
Posty: 539
Domyślnie

Chciałbym zauważyć pewną niekonsekwencję. W innym wątku koledzy forumowicze twierdzili, że za rozmawianie przez komórkę podczas jazdy drogą wewnętrzną nie można nałożyć mandatu. A przecież jest to realnie większe zagrożenie niż jazda bez uprawnień.

Osoba rozmawiająca przez komórkę powoduje nie mniejsze zagrożenie niż osoba po spożyciu alkoholu z 0,8 promila we krwi (i wbrew obiegowej opinii używanie zestawu głośnomówiącego wcale tego zagrożenia nie zmniejsza, bo przyczyną zagrożenia jest rozproszenie rozmową, a nie trzymanie telefonu w ręce - przepisy w Polsce regulujące tę kwestię są wybitnie złe i nie mają oparcia w wynikach badań).

Więc skoro za komórke nie można dostać mandatu, to za jazdę bez uprawnień też nie :p
rust jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jazda bez prawa jazdy imodholowanie pojazdu po zaparkowaniu na parkingu strefy ruchu. (odpowiedzi: 18) Witam,mialem zdarzenie a wiec od poczatku: nienposiadam i nigdy nie posiadalem prawajazdy,skutecznie odstraszyli mnie egzaminatoezy kilka lat temu...
§ Zatrzymanie prawa jazdy za spożycie alkoholu na parkingu (odpowiedzi: 3) Witam, Jest taka sytuacja, jeździłem ostatnio samochodem po mieście z kilkoma osobami, które oczywiście piły i się bawiły, ja na początku nie...
§ 1.5 promila, jazda po parkingu a prawo jazdy (odpowiedzi: 77) Witam mam dosc nietypowa sprawe. Wczoraj o godzinie 3 w nocy po spozyciu alkoholu tj okolo 300ml wodki wsiadlem do samochodu aby go przeparkowac...
§ piwo na parkingu w zapalonym aucie i zatrzymanie prawa jazdy (odpowiedzi: 12) witam prosze mi napisac co w sytuacji gdy policja skontrolowala mnie na parkingu w aucie z zapalonym silnikiem poniewaz wrocilem z pracy i...
§ Jazda po parkingu pod wpływem alkoholu - zatrzymanie prawa jazdy (odpowiedzi: 6) Witam, kilka dni temu koledzy poprosili mnie aby zawiózł ich do innego miasta. Byłem po spożyciu alkoholu więc pożyczyłem im samochód, a sam...
§ Spożywanie alkoholu w samochodzie na parkingu i utrata prawa jazdy. (odpowiedzi: 19) Witam, bliska mi osoba została ostatnio skazana przez sąd apelacyjny za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Policja zatrzymała ją na parkingu przed...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:24.