Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo - Forum Prawne

 

Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Witam. Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości na trzy miesiące. Nie zgodziłem się z pomiarem przez videorejstrator i nie przyjąłem mandatu oraz złożyłem odwołanie od decyzji starosty do SKO a gdy SKO utrzymało ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
10-12-2015, 16:13  
radzik11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Witam.
Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości na trzy miesiące. Nie zgodziłem się z pomiarem przez videorejstrator i nie przyjąłem mandatu oraz złożyłem odwołanie od decyzji starosty do SKO a gdy SKO utrzymało w mocy decyzję to odwołałem się do NSA.
Minęło trzy miesiące (nie mam jeszcze informacji z NSA) ale chciałem odebrać prawo jazdy ze starostwa i co się okazało oni go nie mają bo wysłali do SKO gdy się odwołałem i jeszcze mówią że to może potrwać nawet dwa miesiące. Złożyłem wniosek o oddanie prawa jazdy i pismo wzywające do zwrotu tego prawa jazdy.
Czy ich działanie (zatrzymanie mojego dokumentu ponad trzy miesiące) jest zgodne z prawem?? Co można teraz zrobić żebym odzyskał prawo jazdy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
radzik11 jest off-line  
10-12-2015, 20:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie re: Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Tak z ciekawości, czy możesz napisać, jak SKO argumentowało utrzymanie w mocy decyzję starosty?
Znana mi jest decyzja SKO uchylająca zaskarżoną decyzję i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wtedy SKO argumentowało, że nie zapadło prawomocne rozstrzygnięcie poświadczające o przekroczeniu prędkości ponad 50 km/h w ob. zabudowanym.
 
12-12-2015, 13:09  
radzik11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie re: Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Witam.
Załączam skany decyzji SKO (oczywiście zamazane dane osób i instytucji)

Ponadto jeszcze raz proszę o odpowiedź jeśli taką ktoś zna czy Starostwo miało prawo przekazać moje prawo jazdy w orginale do SKO i nie zwrócić mi dokumentu po upływie kary trzech miesięcy zatrzymania?
Co mogę teraz zrobić żeby odzyskać jak naszybciej prawo jazdy?
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 11.jpg (96,8 KB, 32 wyświetleń)
Rodzaj pliku: jpg 22.jpg (87,4 KB, 24 wyświetleń)
Rodzaj pliku: jpg 33.jpg (66,9 KB, 23 wyświetleń)
radzik11 jest off-line  
12-12-2015, 19:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie re: Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Trochę dziwna sprawa.
Cytat:
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.
Wydaje mi się, że musisz najpierw uiścić opłatę ewidencyjną, wtedy zostanie zwrócone PJ (10 grudnia powinno być gotowe do zwrotu, chyba że.... czytaj niżej)

Możliwe też, że nastąpił zbieg kilku powodów zatrzymania PJ: pierwszy powód to przekroczenie prędkości +50km/h w OZ a drugi powód to np. wniosek do sądu o zakaz prowadzenia pojazdów albo przekroczenie 24 punktów karnych.

Jednak się odwołałeś do WSA Jak utrzyma w mocy, to odwołaj się do NSA i w uzasadnieniu skarżenia decyzji spróbuj powołać się na przepisy:

a) z USTAWY z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, a konkretnie:
Przepis prawny:
Art. 7. 1. Do dnia 3 stycznia 2016 r.:
1) podmiot, który wydał prawomocne rozstrzygnięcie za naruszenie, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy wymienionej w art. 4, niezwłocznie powiadamia o tym starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kierującego
pojazdem;
2) podstawą wydania decyzji, o której mowa w art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz art. 103 ust. 1 pkt 5 ustawy wymienionej w art. 5, jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy wymienionej w art. 4;


b.) z USTAWY z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami:
Przepis prawny:
Art. 102. 3. Jeżeli sprawa o naruszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, została skierowana do rozpoznania przez sąd lub organ orzekający o sprawie w postępowaniu dyscyplinarnym i nie zakończyła się prawomocnym rozstrzygnięciem w okresie 3 miesięcy od dnia zatrzymania dokumentu, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1d – w okresie 6 miesięcy, podlega on zwrotowi.


Pytanie tylko, czy przy założeniu, że będziesz miał już zwrócone PJ, będzie Ci się chciało walczyć o prawdę prawną w NSA. W moim przekonaniu, z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że niemal wszystkie decyzje o zatrzymaniu PJ przez starostów zostały wydane z naruszeniem prawa - w przypadku gdy kierowca odmówił przyjęcia mandatu. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policjant powinien zatrzymać PJ za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w OZ i czekać na prawomocne rozstrzygnięcie sądu powszechnego, przypisanie liczby punktów karnych za wykroczenie będzie faktem, o ile km/h przekroczyłeś prędkość dozwoloną. (Nie wiem tylko, gdzie miałoby się znajdować to prawo jazdy - chyba na komendzie policji albo w sądzie). Dopiero po wyroku policja (lub administrator centralnej ewidencji kierowców) informuje starostę a ten wydaje decyzję o zatrzymaniu PJ na 3 miesiące jednocześnie zobowiązując kierowcę do zwrotu dokumentu. Czyli decyzja starosty będzie odciągnięta w czasie.
Co ciekawe początek okresu zatrzymania PJ liczy się od momentu zwrotu PJ do wydziału komunikacji(pomijając zatrzymanie dokumentu przez policjanta), więc dopóki kierowca go nie zwróci dopóty okres ten się nie rozpocznie. Nie znaczy to, że kierowca może sobie prowadzić pojazd bez konsekwencji.
 
12-12-2015, 23:27  
radzik11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie re: Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Ale ja 10 grudnia poszedłem do starostwa właśnie żeby odebrać moje prawo jazdy i uiściłem opłatę ewidencyjną (uwaga...całe 50 groszy) a oni oświadczyli, że moje prawo jazdy przekazali do SKO bo się odwołałem a teraz jest w WSA i mi go nie zwrócą.
Mam zamiar iść do starosty na skargę, ale nie wiem czy mogę sie powołać na jakieś naruszenie przepisów przez pracowników starostwa.
Moim zdaniem w sądzie wystarczy ksero prawa jazdy a nie orginał, a jak ustawa mówi że trzy miesiące i mi mają zwrócić to chyba tak powinno być, czy nie?
Punktów karnych nie przekroczyłem dla jasności.
radzik11 jest off-line  
13-12-2015, 08:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie re: Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Cytat:
Napisał/a radzik11 Zobacz post
a jak ustawa mówi że trzy miesiące i mi mają zwrócić to chyba tak powinno być, czy nie?
Tak powinno być. Ja Ci nie pomogę w sprawach czysto administracyjnych, tak więc... ten wątek należałoby przenieść do działu "prawo administracyjne".
 
13-12-2015, 08:58  
Boniiiiigusto
Stały bywalec
 
Posty: 1.153
Domyślnie

Starostwo nie mialo prawa przekazac pj do SKO. Ja bym na Twoim miejscu jezdzil bez dokumentu-tak w ramach protestu. To,ze sie odwolales nie moze powodowac,ze pj jest wstrzymane dluzej niz powinno. Poniewaz okres 3 miesiecy minal WSA czy SKO musza zwrocic dokument.
Boniiiiigusto jest off-line  
13-12-2015, 16:33  
radzik11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie re: Zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące i brak zwrotu przez starostwo

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
radzik11 jest off-line  
14-12-2015, 10:47  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Zatrzymane prawo jazdy ponad trzy miesiące przez Starostwo

Można w ten sposób http://forumprawne.org/prawo-adminis...-poradnik.html
voyteg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące a odbiór (odpowiedzi: 13) Witam, 18 maja 2015 zostało zatrzymane moje prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości. Jak nie trudno policzyć 18 sierpnia powinnam je...
§ Zatrzymane prawo jazdy i brak odzewu (odpowiedzi: 3) Witam, panowie policjanci zatrzymali mi prawo jazdy 8 miesiecy temu. Podczas zatrzymania nie powiedzieli mi za co zatrzymują. Nie spisali zeznań...
§ Zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące, a 180a kk (odpowiedzi: 9) Witam Mam taki problem, a mianowicie 11.01.2016 zostałem zatrzymany przez nieoznakowany radiowóz za przekroczenie prędkości o 52 km/h w terenie...
§ Prawo jazdy zatrzymane na 3 miesiące, a zatrzymanie przez policje. (odpowiedzi: 10) Witam, w dniu 24.10.2015 zostało mi zatrzymane przez policje prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 53...
§ zatrzymane prawo jazdy - mandat za brak dokumentow czy brak uprawnien? (odpowiedzi: 7) witam, mam zatrzymane prawo jazdy, nie jestem winny stawianego mi zarzutu, czekam na sprawe. dostalem pismo ze moje prawo jazdy zostalo zatrzymane....
§ PRAWO JAZDY ZATRZYMANE PO MIESIąCU BEZ WYROKU (odpowiedzi: 5) miałam kolizje :na czerwonym kobieta mało w nas nie wjechała ale zadrasnęła nas czego nikt nie zauważył w domu z koleżanką (jechała ze mną) ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:03.