pieszy na przejściu - Forum Prawne

 

pieszy na przejściu

Uprzejmie proszę o komentarz w następującej sprawie. Do przejścia dla pieszych "pasów" dojeżdża samochód. Jedzie z prędkością niższą niż 40 km/h (ograniczenie prędkości, do tego zwalnia, aby zachować "szczególną ostrożność" wymaganą przy przejściach dla pieszych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
25-09-2009, 17:17  
tilia
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie pieszy na przejściu

Uprzejmie proszę o komentarz w następującej sprawie.
Do przejścia dla pieszych "pasów" dojeżdża samochód. Jedzie z prędkością niższą niż 40 km/h (ograniczenie prędkości, do tego zwalnia, aby zachować "szczególną ostrożność" wymaganą przy przejściach dla pieszych i aby ew zatrzymać się gdyby na przejście wkroczył pieszy). W momencie gdy samochód jest już na początku pasów, na ich "koniec" nagle wchodzi mężczyzna stojący na chodniku, po prawej stronie samochodu. Samochód zatrzymuje się będąc już na pasach. Pieszy przechodzi przez jezdnię.
Czy mamy tutaj do czynienia z wykroczeniem w postaci "wtargnięcia pieszego na jezdnię", czy raczej możemy mówić o nieustąpieniu pierwszeństwa przez kierowcę.
Wydaje mi się, że pieszy powinien upewnić się o możliwości bezpiecznego przejścia i, że jeśli wkroczył na jezdnię w chwili gdy samochód wjeżdżał na pasy to zrobił to za późno. Wydaje mi się również, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem dla pieszych gdy pieszy wkroczył na przejście, a musi tego robić gdy pieszy stoi przed przejściem. W takiej sytuacji nie ma pewności, że pieszy na pewno chce przejść, a gwałtowne hamowanie, może spowodować zagrożenie ruchu. Inna sprawa, że kierowca dojeżdżając do przejścia powinien zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym do hamowania, zatrzymania i do tego, że pojazd przed nim może również to zrobić.
Dodam jeszcze, że chodzi o przypadek gdy nikomu nic się nie stało. Pieszy przeszedł na drugą stronę, kierowca pojechał dalej.
tilia jest off-line  
25-09-2009, 19:50  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie RE: pieszy na przejściu

W takich sprawach to jak mówi przysłowie - "na dwoje babka wróżyła".
Pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych, ale dopiero kiedy na nie wejdzie. Z drugiej strony wejście na przejście gdy jest już na nim samochód to wtargnięcie. Samochód dojeżdżając do przejścia ma zachować szczególną ostrożność, tak samo jak pieszy który wchodzi na przejście. Więc ciężko tutaj cokolwiek powiedzieć. Na pewno jak doszłoby do zderzenia to po d#pie dostaje kierowca. W zależności od zachowania pieszego, można by mu przypisać współwinę w jakiejś tam mniejszej części.
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
26-09-2009, 06:44  
tilia
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: pieszy na przejściu

A czy w wyżej opisanej sytuacji, pieszy lub kierowca mają mogą zgłosić na policję, że "ten drugi" złamał przepisy ruchu drogowego? Czy po prostu każdemu z nich pozostaje tylko odejść, odjechać w swoją stronę.
Pieszy może zapewne spisać numery auta i na tej podstawie zgłosić zdarzenie na policję. Kierowca nie ma takiej możliwości. A pieszy przecież dobrowolnie się nie wylegitymuje.
Czy, aby policja podjęła kroki po zgłoszeniu takiej sprawy, potrzebni są świadkowie czy wystarczy słowo zgłaszającego?
tilia jest off-line  
26-09-2009, 15:50  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie RE: pieszy na przejściu

Do podjęcia sprawy przez policję wystarczy słowo zgłaszającego, ale na protokół, po uprzednim poinformowaniu o odpowiedzialności karnej za pomówienie i złożenie fałszywych zeznań. Ale jak nic się nie stało, to po co się po sądach włóczyć?
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ [Prawo o Ruchu Drogowym] Przejścia i 'przejścia' dla pieszych (odpowiedzi: 23) Jeżeli w poprzek drogi dla rowerów (prawidłowej, kodeksowej DDR) są namalowane pasy (farbą), to jest to przejście dla pieszych? Czy musi być...
§ Potrącenie na przejściu - pieszy uznany za winnego (odpowiedzi: 1) W czerwcu samochód potrącił na przejściu dla pieszych moją mamę. Przechodziła i była już dosłownie metr od zejścia z przejścia na "wysepkę" - wtedy...
§ Ciąg pieszy (odpowiedzi: 1) Gdzie można znależć normy prawne regulujące zmianę szerokosci już istniejącego chodnika przy budynku wielorodzinnym zbudowanego w roku 1942.
§ Potrącenie Pieszego - nie na przejściu dla pieszych pieszy pod wpywem alkoholu (odpowiedzi: 7) Witam proszę o pomoc w pewnej sprawie W nocy z piątku na sobotę wracałem z przyjaciel do domu po uprzednim piwie , gdy dojechaliśmy tramwajem do...
§ Mandat za opóźnione przejście na przejściu dla pieszych (odpowiedzi: 16) Witam wszystkich serdecznie! Orientuje się może ktoś, czy przechodząc na przejściu dla pieszych mogę dostać mandat z tytułu specjalnego zwlekania...
§ pieszy (odpowiedzi: 7) Pol roku temu maz potracil pieszego ,ktory byl pijany , szedl zla strona drogi i bylo ciemno .Wina stanela po stronie pieszego ale on zostal tylko...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:09.