[cytat="thc86"]Zapoznałem się. Niewiem tylko jak sformułowac ten sprzeciw.[/cytat]
Pal mniej tego świństwa, większe szanse na blysk...
K.p.k. nie przewiduje szczególnych wymagań formalnych odnośnie sprzeciwu od wyroku nakazowego. Z pewnością powinien on zawierać:
1) oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,
2) oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
3) treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
4) datę i podpis składającego pismo.
Oczywiście sprzeciw może wnieść tylko osoba uprawniona, a zatem oskarżony . Bardzo ważne jest dochowanie terminu do wniesienia sprzeciwu – należy wnieść go do Sądu, który wydał wyrok nakazowy w terminie 7 dni od doręczenia tego wyroku. Należy mieć na uwadze, że Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną.
Nie wymaga się przytoczenia w nim zarzutów, ponieważ wniesienie sprzeciwu powoduje, że wyrok nakazowy traci moc prawną, a sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.
Sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc i może " dać z górnej poły"
Przykład:
Sprzeciw oskarżonego
od wyroku nakazowego...... Sądu .....z dnia .......... roku , doręczonego w dniu.............. roku.
Niniejszym zaskarżam powyższe orzeczenie w całości zarzucając mu np. ......przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów i zasady domniemania niewinności
Mając na uwadze powyższe wnoszę o zmianę zaskarżonego orzeczenia przez uznanie mnie (imę i nazwisko) niewinnym zarzucanego mi czynu.
Uzasadnienie .
To nie było to co widzieli świadkowie, to kosmici spowodowali ,że sikałem na środku rynku w moim mieście .... lub coś w tym stylu..... wyobraźnia Ci podpowie