Pierwszeństwo na rondzie - Forum Prawne

 

Pierwszeństwo na rondzie 2

Cytat: Napisał/a LeszsekS Jesteś bardzo nieskromny skoro uważasz się za wszystkich. Skad pomysł, że uważam się za 'wszystkich'? Wszystkim (czyli również mnie) polecasz analizę znaczenia znaku A-7 co sugeruje, że uważasz że doszło tu do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
09-01-2019, 22:36  
zgred_LV
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Jesteś bardzo nieskromny skoro uważasz się za wszystkich.
Skad pomysł, że uważam się za 'wszystkich'? Wszystkim (czyli również mnie) polecasz analizę znaczenia znaku A-7 co sugeruje, że uważasz że doszło tu do nieustapienia pierwszeństwa przez wjeżdżającego na rondo. Ja zaś sądzę, że kolizja miała miejsce już poza rejonem obowiązywania A-7 i była spowodowana nieustąpieniem pierwszeństwa podczas zmiany pasa (czyli, podzielam stanowisko policji).
Cytat:
Napisał/a Polinkaa Zobacz post
Przepraszam bardzo ale...
Tak jak pisałem - jeśli uważasz że nie ma tu winy kamerki, no to dochodźcie swoich racji przed sadem. Oni ocenią gdzie w ogóle doszło do kolizji - czy podczas wjazdu na rondo (i dlatego powinno się mówić o winie wjeżdżającego), czy już na rondzie przez nieprawidłową zmianę pasa przez kamerkę (i dlatego powinno się mówić o winie kamerki), bo ja na przykład do końca tego pewny nie jestem, a oglądając film (który wszystkiego nie pokazuje) założyłem (i jak pisałem - być może błędnie) wersję drugą. A skoro policja stwierdziła to samo, to takie założenie nie jest bezsensowne.
zgred_LV jest off-line  
09-01-2019, 22:43  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.300
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Cytat:
Napisał/a zgred_LV Zobacz post
... Ja zaś sądzę, że kolizja miała miejsce już poza rejonem obowiązywania A-7 ...
Na filmie dokładnie widać, że wjeżdżający pojazd na skrzyżowanie nie ustępuje pierwszeństwa. Więc albo nie masz pojęcia o znaczeniu znaku A7, albo oglądamy inny film.
PS.

Nie zaprzeczę, że widząc zachowanie pojazdu wjeżdżającego zachowałbym bardzo szczególną ostrożność.
LeszsekS jest off-line  
10-01-2019, 00:58  
Polinkaa
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Mandat nie przyjęty, sprawa na razie w sądzie ale zastanawiam się czy warto kruszyć kopię o nic, dlatego się pytam. Nie potrzebuję w życiu więcej adrenaliny. Z tego co wiem (może się myle) można złożyć wniosek przed sprawą o dobrowolne przyjęcie kary.

Wszyscy upierają się co do tego prawego pasa, a ja poprostu próbuję wywalczyć, że tam nie ma już więcej miejsca. Wg mnie jezdnia ronda ma w całości szerokość taką jak w jej najwęższym miejscu, czyli tam gdzie jest przejście dla pieszych. To że dalej jest szerzej i pojawia się ten mityczny dodatkowy prawy pas wynika z nieprawidłowej budowy? Braku oznaczeń? No bo jak to może być, że w jednym miejscu zmieszczą się 2 auta, a za chwilę już 3? I nagle ten 3, wpychający się na chama ma pierwszeństwo tylko dlatego, że jego pas się zwęża i kończy? "Kamerka" zaczyna manewr dobijania do prawej krawędzi jezdni zanim ten drugi dojeżdża do skrzyżowania. Na ostatnich pasach jest już co najmniej po środku jezdni, a nawet bliżej prawej krawędzi (prawe koło jedzie po ok. 3 pasie od prawej strony). Kierowca wjezdzajacy impetem wymusza ustąpienie mu miejsca, kamerka pogłębiła by ruch w prawo na rondzie, ale musi ściąć lekko łuk.

Powiem tak, wrażenie pierwsze było takie, że wjeżdżający uderzy w bok samochodu. Jakby pojechał torem jazdy jak normalnie sie jeździ po tym rondzie to uderzyłby. Ale skręcił i zaczął się wciskać bokiem w taki sposób, że gdy auto z kamerą go minęło uciekając przed uderzeniem to znalazł się w "martwej strefie". Miał lepszą widoczność, wystarczyło by lekko przyhamował i nic by sie nie stalo.

Pewnie że należało ostro hamować, ale jak widać na nagraniu niespodziewane słońce prosto w oczy, 2 auta jadące przed, na ktore trzeba uważać, pieszy który akurat doszedł do pasów. Fakt, że on nie zamierza się zatrzymać dotarł trochę za późno, następnie wrażenie że samochód wjedzie w bok, pierwszy instynkt Uciekaj!, minięcie auta, zjazd i bum. 3 sekundy. Wg mnie nie można rozpatrywać 2 zdarzenia bez 1 wymuszenia pierwszeństwa. Ale zwyczajnie nie wiem czy warto o to walczyć.
Polinkaa jest off-line  
10-01-2019, 02:53  
Bezkres
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Na nagraniu widać, że nagrywający zjeżdżał do prawej krawędzi jezdni (na wysokości pasów widać to wyraźnie) i ze względu na wymuszenie wjeżdżającego musiał odbić w lewo. Zmiana pasa przez nagrywającego na wysokości pasów jest ewidentna. Jeśli więc auto było na rondzie i zmieniało pas, to drugi samochód nie mógł wtedy wjechać (nie miał pierwszeństwa).
Bezkres jest off-line  
10-01-2019, 09:20  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.350
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Może będę kontrowersyjny, ale, po obejrzeniu filmu wiele razy:
- Dla wjeżdżającego na rondo - mandat za nieustąpienie pierwszeństwa i zmuszenie autorki do zmiany kierunku jazdy (odbicia w lewo).
- Dla autorki - mandat za spowodowanie kolizji - widziała wymuszającego, odbiła w lewo, przez co znalazła się na lewym pasie, wiedziała, że na prawym pasie, obok niej znajduje się inny pojazd, a pomimo to zdecydowała się na wykonanie (nieprawidłowego) manewru zjazdu z ronda z pasa wewnętrznego.
Ripper jest off-line  
10-01-2019, 15:35  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.300
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Może będę kontrowersyjny,
Nie będziesz, popieram.
LeszsekS jest off-line  
10-01-2019, 16:41  
100krotnik
Użytkownik
 
Posty: 187
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Nie ma związku między nieustąpieniem pierwszeństwa przy wjeździe na plac a zajechaniem drogi podczas opuszczenia placu od lewej (w każdym razie nie od prawej) krawędzi.
Stąd aprobuję wpis Rippera - o ile miałoby to jakieś znaczenie dla ustalenia prawdy obiektywnej
100krotnik jest off-line  
10-01-2019, 17:29  
zgred_LV
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Nie będziesz, popieram.
No coś podobnego. A przeciez ty widziałeś film z którego wynikało, że powodem stłuczki było nieustapienie pierwszeństwa
Cytat:
Napisał/a Polinkaa Zobacz post
Wg mnie jezdnia ronda ma w całości szerokość taką jak w jej najwęższym miejscu, czyli tam gdzie jest przejście dla pieszych.
W miejscu przejścia dla pieszych wcale nie jest tak wąsko. Jeśli pasy namalowano zgodnie z zasadami określonymi w "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych..." (a po to właśnie jest to Rozporządzenie, żeby się nim kierować), to jest tam ponad 7 m szerokości jezdni. Według w/w Rozporządzenia, szerokość białych pasów jak i przerw między nimi, powinna wynosić 0,5 m. Tu mamy 8 pasów i 7 przerw, co daje ok. 7,5 m szerokości jezdni. Wystarczająco, żeby mówić tu o dwóch pasach ruchu po 3,75 m (przykładowo, na drogach lokalnych, szerokość pasa ruchu może wynosić 2,75 m, czyli jeszcze mniej niż tutaj). Spokojnie więc można było (i należało), już na wysokości przejścia zająć zewnętrzny pas. Wtedy wjezdżający na rondo nie miałby się gdzie wcisnąć (a gdyby wtedy stuknął pojazd z kamerą, to kwestia jego winy byłaby oczywista).
zgred_LV jest off-line  
10-01-2019, 21:04  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.300
Domyślnie RE: Pierwszeństwo na rondzie

Cytat:
Napisał/a zgred_LV Zobacz post
... A przeciez ty widziałeś film z którego wynikało, że powodem stłuczki było nieustapienie pierwszeństwa....
W którym miejscu to napisałem? Z Twoich wcześniejszych postów odniosłem wrażenie, że negujesz wystąpienie nieustąpienia pierwszeństwa, a film wskazuje co innego. Czy było przyczyną(?), mogło być ale swoją wątpliwość przedstawiłem w postscriptum.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pierwszeństwo na rondzie dwupasmowym z łącznikami do lewoskrętu (odpowiedzi: 3) Witam Dwa dni temu jechałem rondem dwupasmowym że znakami ustąp pierwszeństwa na wjazdach (kolor pomarańczowy). Kobieta wjechała na rondo gdy ja na...
§ Kiedy TIR jest na rondzie jako kierowca z pierwszeństwem? (odpowiedzi: 11) Witajcie Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne pytanie. W mojej okolicy jest sporo rond i sporo tirów. Wielokrotnie musiałem wyhamowywać do zera,...
§ Kto ma pierwszeństwo (odpowiedzi: 2) Witam. mam pytanie. Jestem po rozwodzie 4 lata. Kupiłam byłemu mężowi mieszkanie aby go spłacić. Niestety mój były w chwili obecnej jest w stanie...
§ Hipotetyczna kolizja na rondzie po wymuszeniu pierwszeństwa. (odpowiedzi: 2) Dzisiaj miałem następującą sytuacje. Byłem na rondzie (wewnętrzny pas z dwóch). Z bocznej ulicy na mój pas wepchnął mi się przed maskę jakiś gość....
§ Kto ma pierwszeństwo? (odpowiedzi: 5) Czy pojazd skręcający w lewo w ulicę osiedlową, czy pojazd cofający z tejże ulicy osiedlowej (czyli znajdujący się w zakręcie, tylem).


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:48.