art. 124 KW oraz ochrona wizerunku lub dane osobowe - Forum Prawne

 

art. 124 KW oraz ochrona wizerunku lub dane osobowe

Cześć, Chcę z Wami omówić jeden z tematów jaki mnie spotkał. Mianowicie, na szybie drzwi wejściowych do domu wielorodzinnego rodziców mojej byłej dziewczyny, ktoś wyrył obraźliwy napis. Napis zawiera nazwisko rodziny oraz rzeczownik o wyraźnym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
11-02-2019, 09:14  
Aldi90
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie art. 124 KW oraz ochrona wizerunku lub dane osobowe

Cześć,

Chcę z Wami omówić jeden z tematów jaki mnie spotkał. Mianowicie, na szybie drzwi wejściowych do domu wielorodzinnego rodziców mojej byłej dziewczyny, ktoś wyrył obraźliwy napis. Napis zawiera nazwisko rodziny oraz rzeczownik o wyraźnym pejoratywnym wydźwięku dla kobiety. O powstanie napisu obwinianym jestem ja - art. 124 KW - niszczenie mienia.

Teraz sprawa wygląda tak: ojciec byłej dziewczyny widząc napis zaczął swoje "śledztwo". Ponoć od ekipy zamiatającej ulice dowiedział się, że jest naoczny świadek zdarzenia. Dotarł do tego świadka (swojego sąsiada). Okazał świadkowi jedno jedyne moje zdjęcie z pytaniem "czy to ten?". świadek odpowiedział (i zeznał na policji opisując stację) "tak to ten". Następnie ojciec byłej dziewczyny udał się do Spółdzielni Mieszkaniowej by spółdzielnia wymieniła drzwi oraz poinformował SM iż sprawcą tego czynu jestem ja, podając przy tym: moje imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu oraz okazując zdjęcie. Owocem tego są zeznania jednego z pracowników spółdzielni który mówi, iż ja (podając wszelkie te dane osobowe) jestem sprawcą czynu.
Drugimi w kolejności zeznaniami (spisanymi 2 miesiące po zeznaniach pracownika SM) są zeznania sąsiada opisującego okoliczności w jakich widział sprawcę wykroczenia i twierdząc, że sprawcą jest mężczyzna ze zdjęcia okazywanego przez ojca.
Trzecimi zeznaniami w kolejności co do czasu składania są zeznania ojca byłej dziewczyny. Zeznania te mają charakter emocjonalny. Stawiają mnie w świetle osoby zazdrosnej, kontrolującej, awanturniczej. Ojciec nie zeznaje jednak, iż wdział mnie, opowiada tylko o moim związku z jedną ze swoich córek. Zeznaje on, że jest przekonany o mojej winie. Przy okazji składania tych zeznań, dostarcza on dopiero do policji zdjęcie na które wszyscy się powołują. W sprawie tej są pewne niejasności. Najważniejsze dwie dla mnie: ojciec w swoich zeznaniach mówi o rozstaniu które miało miejsce 1,5 roku temu. W rzeczywistości z byłą dziewczyną rozstałem 3,5 roku temu, w 2015 roku, nie kontaktuje się od 2 lat. Dwa - jestem obwiniany o inną treść napisu niż jest widoczna na zdjęciach w aktach (przemilczano to jedno pejoratywne słowo, więc obwiniany jestem o napisanie samego nazwiska).

Na swoją obronę mam dwóch świadków którzy potwierdzą co danej nocy robiłem. Jednym jest kolega z którym tej nocy się bawiłem (niestety skończyliśmy przed godziną popełnienia czynu ale wracaliśmy razem). Drugim jest moja matka która jest świadkiem, że wróciłem do domu i resztę nocy (w tym w godzinach popełnienia czynu) spałem. Wiem, że zeznania matki to słaby argument-nic lepszego niestety nie mam. Monitoring autobusow przechowywany jest tylko przez 14 dni. O sprawie zostałem powiadomiony ponad 2 miesiące po zdarzeniu, zatem monitoring z autobusów poszedł się wietrzyć.

Teraz garść moich pytań:
1.) Jak daną sprawę mogę jeszcze rozegrać po za powołaniem swoich świadków i złożeniem dodatkowego oświadczenia w sprawie?
2.) Czy ojciec byłej dziewczyny ma prawo, wydrukować sobie moje zdjęcie i mówiąc kolokwialnie okazywać mój wizerunek na mieście oraz udostępniać moje dane adresowe i kontaktowe pracownikom SM (nie jestem członkiem tej SM). Zdjęcia tego nigdzie nie rozwiesił. Chodził tylko z nim i pytał osoby czy mnie w danym miejscu widziały.
3.) Czy okazywanie świadkom tylko jednego zdjęcia, zdjęcia jednego sprawcy nie można uznać za wadliwe okazanie sugerujące sprawstwo? Nie na darmo w profesjonalnych okazaniach musi uczestniczyć 5 okazywanych a nie tylko jeden z pytaniem "czy to ten"?

Dodam, iż okazane policji ów zdjęcie, nie jest moją własnością. Zostało zrobione aparatem ojca byłej dziewczyny. Nigdy nie nalazało to zdjęcie do moich prywatnych zasobów oraz nie zostało ono tym bardziej pobrane z jakiegoś portalu społecznościowego (nigdy go nie publikowałem) i pierwszy raz to zdjęcie zobaczyłem w aktach sprawy. Domyślam się tylko kiedy i gdzie zostało zrobione (w 2013 roku).
Aldi90 jest off-line  
14-02-2019, 09:48  
p_a_g
Stały bywalec
 
Posty: 1.156
Domyślnie RE: art. 124 KW oraz ochrona wizerunku lub dane osobowe

Jeśli czyn popełniłeś, to powinieneś się cieszyć, że jesteś skarżony z 124 KW, a nie z 216 KK.
Jeśli czynu nie popełniłeś, to najprościej będzie udowodnić przed sądem, że w tamtym czasie robiłeś coś innego. Powoływanie się na ochronę wizerunku, czy na ochronę danych osobowych nic Ci nie da.
p_a_g jest off-line  
14-02-2019, 21:16  
Aldi90
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: art. 124 KW oraz ochrona wizerunku lub dane osobowe

Ok... Dzięki za odpowiedź. Czynu nie dopuściłem się dlatego wszedłem na drogę sądową. Jak mówię, mam dwóch świadków którzy potwierdzą co tej nocy robiłem więc zobaczymy, będzie to taka sprawa słowo przeciw słowu-bez sensu jak dla mnie.

Mam jedno jeszcze pytanie, czy możliwym jest by w wypadku mojej ew. przegranej bym odpowiadał następnie właśnie z art. 216 KK?
Aldi90 jest off-line  
14-02-2019, 21:23  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.599
Domyślnie RE: art. 124 KW oraz ochrona wizerunku lub dane osobowe

2. Zatem nie doszło do naruszenia Twojego wizerunku przez bezprawne rozpowszechnianie.

Pozostaje Ci tylko pozew o naruszenie dóbr osobistych i/lub prywatny akt oskarżenia w związku z przestępstwem pomówienia.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dane osobowe - ochrona (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, nie jestem pewna czy w odpowiednim dziale zamieszczam post wahałam się bo sprawa dotyczy po części Wspólnoty mieszkaniowej. A...
§ Ochrona sklepu a dane osobowe+ policja (odpowiedzi: 13) Witam, czy Policja może udostępnić moje dane ochronie aby ona uzupełniła protokół z ujęcia na kradzieży? <oczywiście zakładamy,że się nie zgadzam>
§ Dane osobowe- ochrona (odpowiedzi: 2) Czy szpital wydając zaświadczenie, że w 2005 roku byłem przyjęty na oddział osobie trzeciej, nie przekroczył prawa.? Zaznaczam, że takie...
§ Dane Osobowe oraz Email (odpowiedzi: 4) Witam, Rok temu ubiegałem się o stanowisko w Firmie X, do której przesłałem CV w którym zaznaczyłem że moje dane osobowe mogą być używane i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:48.