Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?! - Forum Prawne

 

Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?!

Dzień dobry. Zwracam się do Was z prośbą o wsparcie czy też poradę. Rok temu w połowie lutego przez nieuwagę zaparkowałem samochodem w zatoczce TAXI. Po chwili Straż Miejska już wypisywała druczek. Nie przyjąłem go ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
29-04-2019, 19:41  
Kosmid
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?!

Dzień dobry. Zwracam się do Was z prośbą o wsparcie czy też poradę.

Rok temu w połowie lutego przez nieuwagę zaparkowałem samochodem w zatoczce TAXI. Po chwili Straż Miejska już wypisywała druczek. Nie przyjąłem go ale nie z okazji cwaniactwa tylko przesłanek, że owa zatoczka jest źle oznakowana. Dopiero w domu doczytałem, że myliłem się. Po jakimś czasie dostałem wezwanie do Straży Miejskiej celem wyjaśnienia sytuacji. Nie zjawiłem się z kilku powodów ale obowiązku nie ma takiego.
Międzyczasie doczytałem, że Straż Miejska ma rok na wystawienie "mandatu". Rok minął. Po roku i trzech tygodniach otrzymałem pismo z sądu o zarządzeniu kary i dodatkowej opłacie sądowej, razem 200 zł. Zdarzenie czyli parkowanie miało miejsce 16 lutego 2018, wyrok sądu zapadł 1 marca 2019 czyli po ponad roku. Napisałem odwołanie powołując się na paragraf mówiący o przedawnieniu. W dniu dzisiejszym otrzymałem odpowiedź i jest nią wezwanie na rozprawę.

Po co? Jaką postawę przyjąć? Mam jakieś szanse na wygraną?
Czy mogę się starać o umorzenie kosztów sądowych przynajmniej? Mandat sto, owe koszta drugie sto złotych.

Z góry dziękuje za pomoc
Kosmid jest off-line  
29-04-2019, 20:05  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.563
Domyślnie RE: Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?!

Cytat:
Napisałem odwołanie powołując się na paragraf mówiący o przedawnieniu.
A przeczytałeś go do końca?

Art. 45 kw jak się domyślam...
Cytat:
§ 1. Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.
Więc nie wiem co ma do tego czas, kiedy wyrok sądu zapadł, skoro liczy się czas wszczęcia postępowania, a spokojnie mogli je zakończyć i wniosek o ukaranie nawet zdążyć złożyć przed 16 lutego 2019 (a nawet powiedziałbym że jest to bardzo prawdopodobne - biorąc pod uwagę ile takie sprawy trwają w sądach możliwe że złożyli go nawet w styczniu). Ale nawet wyrok zdążył zapaść przed 2-letnim terminem przedawnienia, złożyłeś sprzeciw to będzie zwykła rozprawa - zapewne przed tym terminem nawet zdąży się uprawomocnić ostateczny wyrok.

Cytat:
Po co?
Złożyłeś sprzeciw od wyroku nakazowego więc sprawa odbędzie się w trybie zwykłym.

Cytat:
Mam jakieś szanse na wygraną?
W mojej ocenie żadne, skoro zatoczka była oznakowana prawidłowo, wykroczenie popełniłeś, nie masz żadnych argumentów na poparcie tezy, że nie powinieneś zostać ukarany...

Cytat:
Czy mogę się starać o umorzenie kosztów sądowych przynajmniej? Mandat sto, owe koszta drugie sto złotych.
Jakie sto? Sąd nie jest w tej sprawie związany ani wysokością mandatu, ani wyrokiem nakazowym. Z tego samego kodeksu wykroczeń:

Cytat:
Art. 24. § 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
I nie sądzę, byś otrzymał niską grzywnę w opisanej sytuacji, bo ewidentnie robisz sobie kpiny - o ile w sprawie straży miejskiej można się jeszcze było mylić (choć mając prawo jazdy nie znać znaków drogowych...) to sprzeciw od wyroku nakazowego składałeś właściwie po co?
Syphar jest off-line  
01-05-2019, 10:37  
Grazyna111
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?!

Uważam, że masz jeszcze wyjście z sytuacji. Otóż przepisy mówią, ze do czasu otwarcia przewodu sądowego istnieje możliwość cofnięcia sprzeciwu i wyrok nakazowy stanie się prawomocny.

Art. 506. Sprzeciw od wyroku nakazowego
Dz.U.2018.0.1987 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego
§ 1. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku.
§ 2. Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną.
§ 3. W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.
§ 4. (uchylony)
§ 5. Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.
§ 6. Sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc.

Art. 94. Wyrok nakazowy
Dz.U.2018.0.475 t.j. - Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
§ 1. Do wyroku nakazowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 504 elementy wyroku nakazowego i art. 505 doręczenie odpisu wyroku nakazowego z wyłączeniem zdania drugiego, a także art. 506 sprzeciw od wyroku nakazowego § 1–3, § 5 i 6 Kodeksu postępowania karnego.
§ 2. Na zarządzenie odmawiające przyjęcia sprzeciwu przysługuje zażalenie.
§ 3. Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny.
Grazyna111 jest off-line  
07-05-2019, 15:54  
Kosmid
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?!

Byłem blisko ale nie udało się. 3 dni przed upłynięciem przedawnienia czyli roku, Straż Miejska zdążyła złożyć pismo do sądu.

Czy ja mogę złożyć pismo o obniżenie kwoty do zapłaty?
Nie przyjąłem mandatu za 100 a nagle zrobiło się 200 + 100 kosztów sądowych (wcześniej podałem błędną kwotę). Straż miejska nie wystawiła mi mandatu przez rok a teraz za ich niewydolność mam zapłacić 3 razy więcej.
Kosmid jest off-line  
07-05-2019, 16:47  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.563
Domyślnie RE: Parkowanie -> mandat -> odwołanie -> rozprawa?!

Cytat:
Czy ja mogę złożyć pismo o obniżenie kwoty do zapłaty?
Wnioskować do sądu to możesz o cokolwiek. Sąd może, ale nie musi się do tego przychylić.

Cytat:
Nie przyjąłem mandatu za 100 a nagle zrobiło się 200 + 100 kosztów sądowych (wcześniej podałem błędną kwotę).
Nic się nie zrobiło, te kwoty Cię już nie interesują. Złożyłeś sprzeciw od wyroku nakazowego i odbędzie się rozprawa, dopiero wyrok po niej określi ostatecznie karę dla Ciebie, chyba, że zechcesz apelować. Pierwsza była propozycja mandatu. Nie przyjąłeś - poszedł wniosek o ukaranie do sądu, przyszedł wyrok nakazowy (też propozycja) - wniosłeś sprzeciw - no to teraz będzie już ostatecznie po rozprawie wyrok.

Cytat:
Straż miejska nie wystawiła mi mandatu przez rok a teraz za ich niewydolność mam zapłacić 3 razy więcej.
Wątpię, byś miał tyle szczęścia robiąc sobie ewidentne "jaja", bo niestety tak wygląda to Twoje postępowanie. Raczej celuj w 500 grzywny + koszty sądowe. Ale może sąd będzie łaskawy, choć czemu miałby być w opisanej sytuacji - ma prawo zasądzić cokolwiek pomiędzy 20 złotych a 5 tysięcy złotych.

Weź pod uwagę, że to nie było 3 dni przed upłynięciem przedawnienia, tylko 3 dni i rok. Wszczęto postępowanie znacznie wcześniej, więc przedawnienie to dwa lata, a nie rok.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odwołanie od wyroku nakazowego za parkowanie (odpowiedzi: 2) Witajcie. Straż miejska wysłała mi wezwanie do wskazania sprawcy wykroczenia za parkowanie: "nie pozostawił 1,5 m na chodniku dla pieszych" tylko...
§ Rozprawa w sądzie odwołanie od kary nagany , wspólna rozprawa (odpowiedzi: 0) Witam mam pytanie . Dostałem karę nagany od pracodawcy . Moi współpracownicy dostali tak samo . Dostaliśmy za identyczne przewinienie , taką samą...
§ Rozprawa sądowa nieprzyjęty mandat za parkowanie (odpowiedzi: 5) Witam użytkowników. Szukałem miejsca parkingowego pod uczelnią, skręciłem z ul. Rakowickiej w prawo, w drogę dwukierunkową, tzw. ślepą. Po prawej...
§ Odwołanie mandatu za złe parkowanie. (odpowiedzi: 3) Witam ! Mam pewien problem, mianowicie pozostawiłem dziś samochód na poboczu gdzie widniał znak zakazu zatrzymywania się na ulicy Ciepłowniczej w...
§ Odwołanie - mandat za parkowanie (odpowiedzi: 17) Szukałam i nie moge znaleźć. A musze szybko znaleźć odpowiedź- przepraszam. Sprawa jest taka: Zaparkowałam przy deptaku, za zakazem parkowania....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:46.