Zakaz prowadzenia pojazdów a inne uprawnienia. - Forum Prawne

 

Zakaz prowadzenia pojazdów a inne uprawnienia.

Dzień dobry, Tydzień temu byłem sprawcą dość groźnie wyglądającej kolizji z rowerzystą na przejeździe rowerowym. Prowadząc samochód na drodze podporządkowanej, na lewoskręcie, zagapiłem się w lewo na drogę główną nie zauważając, że pas środkowy i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
06-05-2019, 21:57  
Crt
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zakaz prowadzenia pojazdów a inne uprawnienia.

Dzień dobry,

Tydzień temu byłem sprawcą dość groźnie wyglądającej kolizji z rowerzystą na przejeździe rowerowym. Prowadząc samochód na drodze podporządkowanej, na lewoskręcie, zagapiłem się w lewo na drogę główną nie zauważając, że pas środkowy i prawy zatrzymały się celem przepuszczenia rowerzystki. Jechałem na tyle powoli, że nikt nie odniósł obrażeń, jednak na tyle szybko, że kolizja wyglądała, przepraszam za słowo.. efektownie, co prawdopodobnie widać na miejskim monitoringu, który zabezpieczyła policja.

Zatrzymano mi prawo jazdy, art 86k.w.

Oczywiście jest to bezapelacyjnie moja wina, lecz teraz sprawa się komplikuje.

1) Jestem na końcowym etapie kursu na kontrolera lotów, art 96 ust. prawo lotnicze, pkt 1a) mówi, że podczas obowiązywania zakazu nie można otrzymać żadnej nowej licencji. Do wyżej wspomnianego kursu natomiast można podejść raz w życiu. Nie otrzymanie licencji praktykanta 'w terminie' spowoduje przekroczenie dopuszczalnego czasu szkolenia, zakończenie szkolenia z wynikiem negatywnym i dożywotni brak możliwości wykonywania tego zawodu na terenie UE.

2) Ponadto jestem aktywnym zawodnikiem w jednym ze sportów lotniczych, byłem przez 4 lata w kadrze narodowej juniorów w tym sporcie, reprezentowałem Polskę na mistrzostwach świata. Sportu tego praktykować bez prawa jazdy się nie da, już nie mówiąc o sytuacji, w której ewentualny zakaz obejmie również obecnie posiadane przeze mnie licencje.

Nie oczekuję wróżbiarstwa nt możliwego wyroku za to wykroczenie, jednak mam pytanie czy przedstawianie sytuacji 1) i 2) ma jakikolwiek sens w obronie przed paragrafem 3, z art 86kw? Z jednej strony nie ma to żadnego związku z incydentem na drodze jaki popełniłem, z drugiej zastosowanie zakazu oznacza dla mnie w tej chwili zagładę życia zawodowego na zawsze,bez możliwości powrotu plus sportowego na okres obowiązywania zakazu i odbudowywania formy po dziurze w treningach. Jest sens poruszanie tych tematów podczas składania wyjaśnień?

Ponadto mam pytanie jak wygląda procedura w mojej sytuacji. Dzwoniąc na komendę dowiedziałem się, że otrzymam pocztą wezwania do złożenia wyjaśnień - co może ale nie musi być w pobliżu mojego miejsca przebywania, ale może też być w mieście, w którym było zdarzenie, 300km stąd. Rozumiem, że dalej odbędzie się sprawa sądowa - czy moja obecność na niej jest obowiązkowa, wskazana? Czy istnieją ewentualne drogi odwoławcze?

Prawo jazdy mam od 7 lat, przez ten okres raz (w 2016) spowodowałem drobną stłuczkę, za którą otrzymałem mandat. Oprócz tego w 2015 roku dostałem mandat 15(piętnaście)zł za nieuiszczenie opłaty parkingowej do parkometru. Poza tym nigdy nie otrzymałem żadnych punktów karnych. Przejeżdżam około 40tys km rocznie. Czy na to również się powoływać?

Z poszkodowaną wszystko w porządku, nie domaga się ode mnie odszkodowania.
Crt jest off-line  
07-05-2019, 20:53  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 31.186
Domyślnie RE: Zakaz prowadzenia pojazdów a inne uprawnienia.

Daj spokoj, nie ma mozliwosci by informacja o tym wykroczeniu nawet jezeli jakims cudem orzekniety by zostal zakaz prowadzenia trafiła do urzędu odpowiedzialnego za wydawanie licencji.
Regand jest off-line  
08-05-2019, 22:22  
Crt
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zakaz prowadzenia pojazdów a inne uprawnienia.

Dlatego właśnie chciałbym się dowiedzieć co robić.

Czy powołując się na opisane przeze mnie sprawy 1) i 2), mogę poprawić swoją sytuację wskazując na wyjątkową dotkliwość kary, która da mi dożywocie w wymarzonym zawodzie, czy raczej ryzykuję tym, że informując o takiej sytuacji niechcący zadbam o to, że info dojdzie do urzędu?

Oczywiście oprócz tego, to lepiej zakazu prowadzenia nie mieć, niezależnie od jego pobocznych konsekwencji...
Crt jest off-line  
29-05-2019, 18:12  
Crt
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zakaz prowadzenia pojazdów a inne uprawnienia.

Mam jeszcze pytanie.

Chciałbym złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze i przyznać się do winy. Jak to zrobić? Do tej pory myślałem, że zrobię to podczas przesłuchania mnie w charakterze podejrzanego na policji. Co jednak, jeżeli takiego przesłuchania nie będzie i otrzymam z sądu wyrok nakazowy?

Czy mogę jednocześnie odwołać się od wyroku nakazowego i wysłać wniosek o ukaranie z odstąpieniem od środka karnego, jeżeli takowy znajdzie się w wyroku nakazowym?
Crt jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uprawnienia na dzwigi a zakaz prowadzenia pojazdów (odpowiedzi: 0) Witam. Czy majac zakaz prowadzenia pojazdow moge operować dzwigiem? Podkreślam operować a nie poruszac sie nim?
§ zakaz prowadzenia pojazdów w zakresie kategorii a uprawnienia na wózek widłowy. (odpowiedzi: 9) Witam. Z góry przepraszam, jeśli temat istnieje. Zostało zabrane mi prawo jazdy wg nowych przepisów na 3 lata. W zawiadomieniu o wykonaniu środka...
§ Uprawnienia do prowadzenia pojazdów (odpowiedzi: 9) Witam.Mam takie pytanie.Kolega był pozbawiony prawa jazdy za alkohol na okres 3 lat.Po upływie tego terminu zgłosił się do starostwa gdzie wydano mu...
§ Uprawnienia do prowadzenia pojazdów (odpowiedzi: 0) 00:11 24-03-2012 Witam.Mam takie pytanie.Kolega był pozbawiony prawa jazdy za alkohol na okres 3 lat.Po upływie tego terminu zgłosił się do...
§ Kurs prowadzenia sprzętu budowlanego a zakaz prowadzenia pojazdów (odpowiedzi: 3) Mam takie pytanie czy w okresie zakazu prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym można odbyć kurs na Ełkę? Temat taki śliski więc pytam z bo w teorii...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:49.