Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty - Forum Prawne

 

Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty 2

Cytat: Napisał/a Hvr "Kierujący" to nie to samo co "posiadający uprawnienia do kierowania" Zgadza sie, bo kierującym może byc tez osoba nie posiadając uprawnień do kierowania. Niemniej rozdział 2 tej ustawy jasno określa, ktory kierujący ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
23-08-2020, 21:20  
xahiv
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Hvr Zobacz post
"Kierujący" to nie to samo co "posiadający uprawnienia do kierowania"
Zgadza sie, bo kierującym może byc tez osoba nie posiadając uprawnień do kierowania. Niemniej rozdział 2 tej ustawy jasno określa, ktory kierujący i w jakiej sytuacji posiada uprawnienia do kierowania pojazdami.
xahiv jest off-line  
23-08-2020, 21:47  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty

Cytat:
Napisał/a xahiv Zobacz post
Naprawdę ciekawi mnie, jak Ty interpretujesz ten konkretny przepis z ustawy o kierujących pojazdami, ktory jasno definiuje, kto i kiedy jest uprawniony zeby kierować pojazdem, skoro z tego artykułu wg Ciebie nic nie wynika.
Ja nie muszę niczego interpretować. W tym konkretnym przepisie ustawy (art. 3.) nie ma NIC na temat tego, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, bo nie tego ten art. dotyczy. Co więcej, artykuł ten wymienia sytuacje, w których kierować pojazdem może osoba nie posiadająca uprawnień do kierowania.

Cytat:
Napisał/a xahiv Zobacz post
Tak sie składa, ze obsługuje takie sprawy na co dzień i wiem o czym pisze, nie jestem w tej kwestii teoretykiem, a praktykiem.
Gdybyś był osobą, która cokolwiek wie, o tym temacie (o zajmowaniu się nim profesjonalnie nie wspominając), wiedziałbyś, że kwestia traktowania kierującego pojazdem po zatrzymaniu prawa jazdy jest rozstrzygnięta w zupełnie innym miejscu ustawy. Wiedziałbyś również, że istnieje projekt nowelizacji ustawy, z początku tego roku, który między innymi miałby rozszerzyć zakres przypadków, w których zatrzymanie PJ skutkowałoby zawieszeniem uprawnień i to zawieszenie miałoby skutek braku uprawnień pomimo braku decyzji administracyjnej o ich cofnięciu (Art. 104a.). Wiedziałbyś również, że w obecnym stanie prawnym, poza przypadkiem określonym w ustawie, kierujący pojazdem pomimo zatrzymanego PJ traktowany musi być tak samo, jak osoba nie posiadająca dokumentu.
Ripper jest off-line  
23-08-2020, 22:06  
xahiv
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty

I wlasnie tutaj masz przypadek określony w ustawie o kierujących, ktory sprawia, ze w niektórych przypadkach, gdy zatrzymano Ci prawo jazdy, to jesteś traktowany jak kierujący bez uprawnień...
Podałem Ci jasno konkretna ustawę i konkretny artykuł - odnosząc sie do pierwszego postu z tego tematu. Interpretujesz go tak jak uwazasz i mam nadzieje, ze nie bedziesz w sytuacji, która zweryfikuje Twoja wiedzę z moja, bo mozesz sie niemiło zaskoczyć, zarówna decyzja np. policjanta na drodze, czy sadu w przypadku, gdy odmówisz przyjęcia mandatu 500zl (oczywiście sąd jak to sąd, każdy jeden może wskazać inaczej).
Ja swój wywód skończyłem - wskazałem konkretna ustawę i konkretny artykuł, ktory definiuje, dlaczego kierujący, w przypadku zatrzymania prawa jazdy przez np. Policję, gdy skończy sie termin na pokwitowaniu, a nie ma jeszcze decyzji organu uprawnionego, traktowany jest jako osoba kierująca bez uprawnień.
Resztę niech zweryfikuje ulica i życie.
xahiv jest off-line  
23-08-2020, 22:18  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty

Cytat:
Napisał/a xahiv Zobacz post
wskazałem konkretna ustawę i konkretny artykuł, ktory definiuje, dlaczego kierujący, w przypadku zatrzymania prawa jazdy przez np. Policję, gdy skończy sie termin na pokwitowaniu, a nie ma jeszcze decyzji organu uprawnionego, traktowany jest jako osoba kierująca bez uprawnień.
"Art. 3. 1. Kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany
wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z następujących warunków:
1) posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem;
2) odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy;
3) zdaje egzamin państwowy."

Nie. Nie wskazałeś. Wskazałeś artykuł, który (PO RAZ KOLEJNY) nic nie mówi o tym, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami oraz zupełnie nic nie mówi o tym, co się dzieje z tymi uprawnieniami po zatrzymaniu PJ.
Wiesz o tym doskonale, a pomimo to brniesz, powtarzając w kółko tą samą bzdurę, zamiast po prostu przyznać się do błędu - to nie wróży świetlanej kariery na tym forum.
Ripper jest off-line  
23-08-2020, 22:28  
xahiv
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty

Jak nie mowi... Tak powtarzam sie, bo tam jest napisane jasno...
Rozdział 2 definiuje osoby posiadające uprawnienia do kierowania.
Napisane w nim jest, kto może byc kierującym pojazdem (...osoba, która posiada dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania...). Jesli nie posiadasz takiego dokumentu, to nie mozesz byc kierującym (a w zasadzie mozesz, ale nie masz wtedy uprawnień, bo posiadany przez Ciebie dokument definiuje posiadanie przez Ciebie uprawnień na dany pojazd).
To tak samo, jak ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Egzamin zdałes, w systemie jest, ze dane kategorie posiadasz, ale dokumentu jeszcze nie odebrałeś z wydziału komunikacji (nie pamietam, jak to dokładnie jest zdefiniowane, czy jako „oczekuje na odebranie”, czy jak inaczej), To Jak bedziesz jeździł nim odbierzesz dokument, to traktowany jesteś jako „bez uprawnień”, mimo ze zdałes odpowiednie egzaminy z wynikiem pozytywnym.
xahiv jest off-line  
23-08-2020, 22:58  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.840
Domyślnie RE: Jazda samochodem po zabranie prawa jazdy 50+ do czasu decyzji starosty

Cytat:
Napisał/a xahiv Zobacz post
Napisane w nim jest, kto może byc kierującym pojazdem
Co ma się nijak do posiadania uprawnień.
Cytat:
Napisał/a xahiv Zobacz post
Jesli nie posiadasz takiego dokumentu, to nie mozesz byc kierującym (a w zasadzie mozesz, ale nie masz wtedy uprawnień, bo posiadany przez Ciebie dokument definiuje posiadanie przez Ciebie uprawnień na dany pojazd).
Kompletna bzdura.

Zacytowałem przepis. Nie ma w nim nic z tego, co usiłujesz wmówić. Proponuję przyznać się do błędu albo przynajmniej przestać brnąć w wypisywanie w kółko tych samych głupot.
Ripper jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zabranie prawa jazdy i brak decyzji. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie W dniu 20.07.2016 zostało mi zatrzymane prawo jazdy przy kontroli prędkości czyli miesiąc temu. Prawo jazdy miało zostać zatrzymane...
§ zabranie prawa jazdy a jazda motorowerem (odpowiedzi: 13) Witam. Moje pytanie brzmi: 1. Czy mogę prowadzić motorower gdy zabrano mi prawo jazdy do prowadzenia pojazdów mechanicznych? 2. Lub czy mogę...
§ jazda samochodem po użyciu alkoholu i zabranie prawa jazdy- PILNE (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, chciałbym zasięgnąć porady i jednocześnie uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Pod koniec wrześnie 2010r. zabrano mi prawo...
§ Zabranie prawa jazdy na rok czasu. (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałam zapytać jak wygląda postępowanie w związku z odebraniem prawa jazdy. Sprawa dotyczy mojego chłopaka. Jechał po spożyciu alkoholu...
§ jazda samochodem bez prawa jazdy (odpowiedzi: 1) jeśli ktoś nieletnie zostałby złapany podczas prowadzenia samochodu jakie grożą mu konsekwencje?? głównie chciałbym się dowiedzieć czy taka osoba...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:00.