mandat. Słuszny czy nie? - Forum Prawne

 

mandat. Słuszny czy nie? 6

Cytat: Napisał/a rogacz86 Bynajmniej. Uparcie wskazujesz - również w poście z którego jest ten cytat, że linie rozgraniczające czy inny podział administracyjny lub jakikolwiek inny element ustawy stojący w sprzeczności rozporządzeniem ma jakiekolwiek znaczenie w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
09-01-2021, 19:59  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.797
Domyślnie RE: mandat. Słuszny czy nie?

Cytat:
Napisał/a rogacz86 Zobacz post
Bynajmniej. Uparcie wskazujesz - również w poście z którego jest ten cytat, że linie rozgraniczające czy inny podział administracyjny lub jakikolwiek inny element ustawy stojący w sprzeczności rozporządzeniem ma jakiekolwiek znaczenie w sytuacji, w której znak wskazuje, że pytający cały czas poruszał się jedną drogą.
Nie rozumiem z tego kompletnie nic.

Cytat:
Napisał/a rogacz86 Zobacz post
Kierujący jadący DW710 od południa z zamiarem dotarcia do Łodzi jedzie na wprost, czy powinien sygnalizować skręt w prawo?!
Kierujący jadący DW710 od południa z zamiarem dotarcia do Aleksandrowa Łódzkiego jedzie na wprost, czy powinien sygnalizować zmianę kierunku ruchu?!
Nie muszą sygnalizować zmiany kierunku jazdy - brak tablicy T-6a.

Cytat:
Napisał/a rogacz86 Zobacz post
Sytuacja z OP niczym się nie różni.
Różni się właściwie wszystkim.

Cytat:
Napisał/a rogacz86 Zobacz post
Przerażające jest, że ktoś będzie argumentował, że jadąc od Aleksandrowa jedzie na wprost, bo "kąt tworzony osiami dróg w miejscu styku ze 'skrzyżowaniem' jest bliski zeru i na tabliczce wszystko przecina się w jednym miejscu i jest linia prosta" ...
Dokładnie tak właśnie jest.
Na marginesie - to skrzyżowanie jest nieprawidłowo i niefortunnie oznakowane:
- Niekonsekwentne oznakowanie T-6a
- Tablice informacyjne sugerujące, że mamy do czynienia z dwoma skrzyżowaniami
- Drogowskazy tablicowe, które sugerują, że jadąc drogą główną zmieniamy kierunek, skręcając w prawo/lewo.

Jeżeli chcesz kontynuować tą dyskusję, to mam dla ciebie to samo zadanie, które dostał @zgred_LV.
Znajdź JEDNĄ osobę zajmującą się profesjonalnie porządkiem i bezpieczeństwem ruchu drogowego, która zgodzi się z tym, że na skrzyżowaniu oznakowanym tablicami t6-a, jadący w ciągu drogi z pierwszeństwem przejazdu, nie zmienia kierunku jazdy.
To nie powinno być trudne, nawet znalezienie wielu takich osób, ich wypowiedzi w Internecie, etc. jeżeli to ty masz rację, a nie ja.
Ripper jest off-line  
09-01-2021, 20:17  
mpn103
Stały bywalec
 
Posty: 817
Domyślnie RE: mandat. Słuszny czy nie?

Mogę się podłączyć?
A tu jak się zachować?
https://www.google.pl/maps/@52.11959...=pl&authuser=0
mpn103 jest on-line  
09-01-2021, 20:38  
Hvr
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: mandat. Słuszny czy nie?

Cytat:
Napisał/a mpn103 Zobacz post
Mogę się podłączyć?
A tu jak się zachować?
https://www.google.pl/maps/@52.11959...=pl&authuser=0
Normalnie, prawy kierunkowskaz jadąc w prawo i lewy jadąc w lewo. Na wskazanym skrzyżowaniu nie da się jechać prosto.
Hvr jest off-line  
10-01-2021, 02:54  
zgred_LV
Użytkownik
 
Posty: 137
Domyślnie RE: mandat. Słuszny czy nie?

Cytat:
Napisał/a Hvr Zobacz post
Cytat:
Napisał/a mpn103
Mogę się podłączyć?
A tu jak się zachować?
https://www.google.pl/maps/@52.11959...=pl&authuser=0

Normalnie, prawy kierunkowskaz jadąc w prawo i lewy jadąc w lewo. Na wskazanym skrzyżowaniu nie da się jechać prosto.
Przed skrętem w lewo należy:
1. Zbliżyć się do środka jezdni - art. 22.2.2
2. Ustąpić pierwszeństwa "jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo" - art. 25.1 (ustąpić, bo przecina się pas/pasy ruchu pojazdów jadących drogą w przeciwnym kierunku)

Przy twoim skręcie w lewo (w odniesieniu do pytania @mpn103), sytuacja z pkt. 2 nigdy nie będzie miała miejsca, bo jadąc 'swoim' pasem ruchu drogi z pierwszeństwem, bez opuszczania go, nigdy nie ma komu ustępować pierwszeństwa.
Sytuacja z pkt. 2 miałaby miejsce przy manewrze jak na rys 1 (gdyby była możliwość takiego wjazdu). I to byłby skręt w lewo według PoRD.
(Chyba nie potrzeba eksperta, żeby to przyznać?)

I ta sytuacja z rysunku 1 byłaby też zgodna z Konwencją - skręca się, gdy opuszcza się drogę po której się jedzie (w lewo lub w prawo, tu w lewo).

-----------------------
A tak dla uściślenia - 'skręt' to:
- 'zmiana kierunku jazdy' (jak obecnie PoRD to określa)
- 'zmiana kierunku ruchu' (jak kiedyś kodeks drogowy to określał)
- 'zmiana kierunku' (jak Konwencja to określa, bez słowa 'ruchu')

I odnośnie Konwencji (pisałem to już wcześniej) - w Konwencji kilka razy pisząc o 'kierunku', nadgorliwie dodano w tłumaczeniu niepotrzebnie słowo 'ruchu', co może trochę wprowadzać w błąd (bo tak do 1983r nasze przepisy określały 'skręt' - 'zmiana kierunku ruchu'; i pewnie 'z przyzwyczajenia' tak to przetłumaczono). Np art. 16 ma w polskiej wersji tytuł "Zmiana kierunku ruchu" (a w oryginale jest 'change of direction'), choć 'kierunek ruchu' zdefiniowano w Konwencji jako ruch lewo- lub prawostronny:
z) określenia "kierunek ruchu" oraz "odpowiadający kierunkowi ruchu" oznaczają prawą stronę, jeżeli zgodnie z ustawodawstwem krajowym kierujący pojazdem jest obowiązany wymijać inny pojazd po swojej lewej stronie; w przeciwnym razie określenia te oznaczają lewą stronę;
A np o światłach kierunkowskazów przetłumaczono tak (znowu dodając 'ruchu'):
"światło zmiany kierunku ruchu" (kierunkowskazy) - oznacza światło pojazdu przeznaczone do sygnalizowania innym użytkownikom drogi, że kierujący zamierza zmienić kierunek ruchu w prawo lub w lewo;"
A przecież w świetle definicji 'kierunku ruchu' byłoby to bzdurą, bo kierunkowskazem nie sygnalizujemy zmiany ruchu lewostronnego na prawostronny czy na odwrót.
----------------------------
I jeszcze jako ciekawostka - istnieje obecnie również dylemat, czy wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, należy włączać prawy kierunkowskaz, czy nie (bo według niektórych zmienia się kierunek jazdy). Stary kodeks tak o tym pisał, jak zaznaczono na żółto na rys. 2.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg rys 1.jpg (94,7 KB, 5 wyświetleń)
Rodzaj pliku: jpg rys. 2.jpg (96,9 KB, 6 wyświetleń)
zgred_LV jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandat? Czy słuszny? (odpowiedzi: 1) Hej! Jechałam z mamą samochodem. Wyjeżdżałyśmy z drogi podporządkowanej na główną. Miałyśmy znak ustąp pierwszeństwa. Zatrzymałyśmy się. Ulica...
§ Czy to słuszny mandat? (odpowiedzi: 20) Witam. Może opiszę dokładnie zdarzenie. Wyjechałem z firmy, jechałem kawałek ulicą i zatrzymałem się przed znakiem STOP. Poszkodowana jechała za mną...
§ Mandat - czy słuszny (odpowiedzi: 2) Witajcie Mam taką sprawę. Zrobiono mi zdjęcie jak jechałem samochodem (Straż Miejska) i na zdjęciu widać, jak lekko mój samochód wykracza jedną...
§ Mandat - czy słuszny ? (odpowiedzi: 18) Witajcie Mam taką sprawę. Zrobiono mi zdjęcie jak jechałem samochodem (Straż Miejska) i na zdjęciu widać, jak lekko mój samochód wykracza jedną...
§ czy słuszny mandat z 145 kw, 91 kw (odpowiedzi: 0) Witam, proszę o opinię czy słusznie chcą mi wlepić mandat za zasypywanie dziur gruzem ceglanym w drodze chyba gruntowej bo jest to droga z ubirego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:00.