Cytat:
Napisał/a Hvr |
Przed skrętem w lewo należy:
1. Zbliżyć się do środka jezdni - art. 22.2.2
2. Ustąpić pierwszeństwa "jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo" - art. 25.1 (ustąpić, bo przecina się pas/pasy ruchu pojazdów jadących drogą w przeciwnym kierunku)
Przy twoim skręcie w lewo (w odniesieniu do pytania @mpn103), sytuacja z pkt. 2
nigdy nie będzie miała miejsca, bo jadąc 'swoim' pasem ruchu drogi z pierwszeństwem, bez opuszczania go, nigdy
nie ma komu ustępować pierwszeństwa.
Sytuacja z pkt. 2 miałaby miejsce przy manewrze jak na rys 1 (gdyby była możliwość takiego wjazdu). I to byłby skręt w lewo według PoRD.
(Chyba nie potrzeba eksperta, żeby to przyznać?)
I ta sytuacja z rysunku 1 byłaby też zgodna z Konwencją - skręca się, gdy opuszcza się drogę po której się jedzie (w lewo lub w prawo, tu w lewo).
-----------------------
A tak dla uściślenia - 'skręt' to:
- 'zmiana kierunku jazdy' (jak obecnie PoRD to określa)
- 'zmiana kierunku ruchu' (jak kiedyś kodeks drogowy to określał)
- 'zmiana kierunku' (jak Konwencja to określa, bez słowa 'ruchu')
I odnośnie Konwencji (pisałem to już wcześniej) - w Konwencji kilka razy pisząc o 'kierunku', nadgorliwie dodano w tłumaczeniu niepotrzebnie słowo 'ruchu', co może trochę wprowadzać w błąd (bo tak do 1983r nasze przepisy określały 'skręt' - 'zmiana kierunku ruchu'; i pewnie 'z przyzwyczajenia' tak to przetłumaczono). Np art. 16 ma w polskiej wersji tytuł "Zmiana kierunku ruchu" (a w oryginale jest 'change of direction'), choć 'kierunek ruchu' zdefiniowano w Konwencji jako ruch lewo- lub prawostronny:
z) określenia "kierunek ruchu" oraz "odpowiadający kierunkowi ruchu" oznaczają prawą stronę, jeżeli zgodnie z ustawodawstwem krajowym kierujący pojazdem jest obowiązany wymijać inny pojazd po swojej lewej stronie; w przeciwnym razie określenia te oznaczają lewą stronę;
A np o światłach kierunkowskazów przetłumaczono tak (znowu dodając 'ruchu'):
"światło zmiany kierunku ruchu" (kierunkowskazy) - oznacza światło pojazdu przeznaczone do sygnalizowania innym użytkownikom drogi, że kierujący zamierza zmienić kierunek ruchu w prawo lub w lewo;"
A przecież w świetle definicji 'kierunku ruchu' byłoby to bzdurą, bo kierunkowskazem nie sygnalizujemy zmiany ruchu lewostronnego na prawostronny czy na odwrót.
----------------------------
I jeszcze jako ciekawostka - istnieje obecnie również dylemat, czy wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, należy włączać prawy kierunkowskaz, czy nie (bo według niektórych zmienia się kierunek jazdy). Stary kodeks tak o tym pisał, jak zaznaczono na żółto na rys. 2.