Kontrola drogowa podstawa prawna - Forum Prawne

 

Kontrola drogowa podstawa prawna

Dzień dobry, przeszukałem "interenty", ale nie znalazłem odpowiedzi, dlatego piszę. Proszę o odpowiedź osoby znające się na przepisach. Nie interesują mnie wywody, oceny etc. 1. Kontrola drogowa. Policjant umundurowany, samochód "cywilny" - policjant na nagraniu: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
11-01-2021, 08:20  
maks93
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Kontrola drogowa podstawa prawna

Dzień dobry,
przeszukałem "interenty", ale nie znalazłem odpowiedzi, dlatego piszę.
Proszę o odpowiedź osoby znające się na przepisach. Nie interesują mnie wywody, oceny etc.
1. Kontrola drogowa. Policjant umundurowany, samochód "cywilny" - policjant na nagraniu:
-podał TYLKO NAZWISKO bez imienia, podał nazwę jednostki i stopień - NIE PODAŁ PEŁNEJ PODSTAWY PRAWNEJ.
Proszę o odpowiedź z powołaniem się na ewentualne rozporządzenia, ustawy:
czy początkowy sposób przeprowadzenia kontroli był poprawny?
(brak imienia, brak podstawy prawnej) - jedyna podstawa jaką podął: przekroczenie prędkości
Czytałem, że pełna podstawa prawna ma być podana po poproszeniu, którego nie było na nagraniu. Jak to wygląda?

2. Uruchomienia silnika samochodu policyjnego bez jakichkolwiek oznakowań ani sygnałów świetlnych podczas całej kontroli drogowej ok. 20 minut.
Czy nie jest to przekroczenie prawa ze strony policjantów?


3. Policjant asystujący - badał trzeźwość. Nie przedstawił się, nie podał imienia, nazwiska, stopnia, jednostki, a podejmował czynności - czy jak 1 się przedstawi a drugi nie - czy jest to zgodne z prawem?
dziękuję za odpowiedź i merytoryczne wyjaśnienie
maks93 jest off-line  
13-01-2021, 13:13  
maks93
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

? ktoś coś?
maks93 jest off-line  
13-01-2021, 13:52  
krysb2
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

A co zamierzałbyś zrobić? Wszystko co zamierzałbyś będzie nieskuteczne.
Może Policjant dostosował się do zasady Ne bis in idem skoro nie podał podstawy prawnej? Powiedział za co, więc... Pamiętaj, że zeznania Policjanta są traktowane jako dowód w sprawie.
krysb2 jest off-line  
13-01-2021, 13:55  
maks93
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

chciałbym złożyć stosowną skargę na jakość pracy policjantów - potrzebuje konkretów.
Mam nagranie - ono jest dowodem w sprawie - co mówi i jak się zachowuje a nie jego zeznania
maks93 jest off-line  
13-01-2021, 16:13  
TyperekS
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

Jak miał Pan wątpliwości co do patrolu, który przeprowadzał interwencje mógł Pan zadzwonić pod odpowiednie numery. Nagrania nie przedstawiaja jak było od początku bo mógł Pan wcześniej prowokować itp.
TyperekS jest off-line  
14-01-2021, 08:54  
EAGLE77
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

Możesz złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia w zw. z art. 60 ustawy PRD, ktoś powinien wypowiedzieć się czy taka kontrola to "wykonywanie czynności na drodze" i czy to wykroczenie można też popełnić poza terenem zabudowanym.
EAGLE77 jest off-line  
14-01-2021, 11:07  
maks93
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

Nagrania są od początku podejścia policjanta - nie mogą być efektem konfrontacji lub prowokacji. Od początku nagrywałem wszystko. Tym bardziej zapytanie dotyczy samego przedstawienia się czyli początku interwencji. Proszę czytać ze zrozumieniem TyperekS.
maks93 jest off-line  
14-01-2021, 12:31  
Wostr
Użytkownik
 
Posty: 179
Domyślnie RE: Kontrola drogowa podstawa prawna

Do kontroli drogowych odnosi się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

1. Podstawy prawnej nie ma obowiązku Ci podawać, ma obowiązek podać – za rozporządzeniem – „przyczynę” kontroli drogowej. Podstawę prawną – na żądanie osoby legitymowanej – podaje się podczas m.in. legitymowania (co wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów). Innymi słowy: jeżeli nie zażądałeś podania, to nie masz prawa wymagać.

2. Z dwóch powodów uruchomiony silnik pojazdu służbowego nie będzie wykroczeniem. Zabrania się pozostawiania uruchomionego silnika powyżej 1 minuty podczas postoju pojazdu w terenie zabudowanym – unieruchomienie pojazdu na dłużej niż 1 minutę, ale niewynikające z przepisów lub warunków ruchu drogowego. Unieruchomienie pojazdu służbowego podczas kontroli drogowej wynika, choć nie wprost, z przepisów i warunków ruchu drogowego, a więc będzie jedynie zatrzymaniem pojazdu, nie postojem. Druga sprawa: w przepisie wyraźnie wskazane jest, że nie dotyczy to wykonywania czynności na drodze – tym razem wprost można stwierdzić, że przeprowadzanie kontroli drogowej jest wykonywaniem czynności służbowych na drodze.

3. Przedstawia się policjant podejmujący interwencję, tj. zatrzymujący pojazd do kontroli.
Zauważ przy tym, że są nawet sytuacje, w których policjant w ogóle nie musi się przedstawiać podczas kontroli drogowej – są to działania typu „trzeźwy poranek”.

Jedyną rzeczą, do której mógłbyś się przyczepić (i jest to z mojej strony dość łagodne określenie), to brak podania imienia. Nie miało to wpływu na nic i nawet jeśli zażalisz się, nic z tego zażalenia nie wyjdzie.
Wostr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podstawa prawna (odpowiedzi: 3) Czy jest podstawa prawna do ograniczenia wychodzenia z domu na czas epidemii? Art 52 ust 1 Konstytucji RP mówi że "każdemu zapewnia się wolność...
§ Kontrola dyscypliny meldunkowej przez policję - podstawa prawna (odpowiedzi: 1) Czy przy prowadzonym wymeldowaniu w trybie administracyjnym gmina może wystąpić do policji o przeprowadzenie tzw. kontroli dyscypliny meldunkowej?...
§ Podstawa prawna, a podstawa faktyczna. Jaka realcja? (odpowiedzi: 4) Niekiedy prawnicy powołują się na podstawę prawną i/lub faktyczną. Pytania: Jak jest realcja między tymi podstawami? Tzn. czy i która jest...
§ Podstawa prawna vat 23% (odpowiedzi: 2) Witam, gdzie mogę znaleźć podstawę prawną określającą stawkę podatku vat na 23% chodzi mi o konkretny art. W ustawie o podatku od towarów i usług...
§ podstawa prawna (odpowiedzi: 3) Witam chcę sie dowiedzieć jakie sa skutki zmiany przepisu prawnego (chyba podstawy prawnej) gdyż toczę boje z GDDKiA o wybudowanie drogi i udało...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:30.