Nagrywanie interwencji a polecenia policjanta. - Forum Prawne

 

Nagrywanie interwencji a polecenia policjanta.

Witam, Trafiłem ostatnio na materiał w sieci, na którym policjant wydaje polecenie osobie legitymowanej - odłożenia flagi na bok, gdyż podczas interwencji powinien on mieć puste ręce. Czy jest taki przepis, który zakazuje posiadać czegokolwiek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
29-03-2021, 11:55  
CarbonInC
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie Nagrywanie interwencji a polecenia policjanta.

Witam,

Trafiłem ostatnio na materiał w sieci, na którym policjant wydaje polecenie osobie legitymowanej - odłożenia flagi na bok, gdyż podczas interwencji powinien on mieć puste ręce.

Czy jest taki przepis, który zakazuje posiadać czegokolwiek w ręku osobie legitymowanej? W jaki sposób odnosi się to do sytuacji, gdybym chciał nagrać interwencje a policjant nakazuje mi ten telefon odłożyć?
CarbonInC jest off-line  
30-03-2021, 00:12  
Wostr
Użytkownik
 
Posty: 348
Domyślnie RE: Nagrywanie interwencji a polecenia policjanta.

Sytuacja z flagą jest raczej oczywista, wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzania interwencji. Wcześniej niestosowanie się do takich poleceń nie było karalne, choć mogło skończyć się zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego. Obecnie jest karalne i również może skończyć się zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.

Z ustawy o Policji:
Przepis prawny:
Art. 15. 1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo: (...) 10) wydawania osobom poleceń określonego zachowania się w granicach niezbędnych do wykonywania czynności określonych w pkt 1-5 lub 9 lub wykonywania innych czynności służbowych podejmowanych w zakresie i w celu realizacji ustawowych zadań Policji lub w granicach niezbędnych do ochrony przed zatarciem śladów przy zabezpieczaniu miejsca zdarzenia lub w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób lub mienia, gdy jest to niezbędne do sprawnej realizacji zadań Policji albo uniknięcia zatarcia śladów przestępstwa lub wykroczenia.


Z kodeksu wykroczeń:
Przepis prawny:
Art. 65a. Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


Z ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, przede wszystkim:
Przepis prawny:
Art. 11. Środków przymusu bezpośredniego można użyć lub wykorzystać je w przypadku konieczności podjęcia co najmniej jednego z następujących działań:
1) wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;


Odnośnie sytuacji z kamerą. Policjant nie może zabronić Ci nagrywania (choć uważałbym z publikacją takiego nagrania, policjant jest funkcjonariuszem publicznym, ale nie jest osobą publiczną, różnica jest dość istotna). Może natomiast wydać Ci polecenie, abyś telefon odłożył lub schował, jeśli uważa, że bezpieczeństwo przeprowadzanej interwencji tego wymaga lub Twoje zachowanie utrudnia przeprowadzenie czynności. W sytuacji, gdy nie zgadasz się z tym, po zakończonej interwencji możesz złożyć zażalenie. Podstawy szkolenia policjantów, nie tylko w Polsce, są takie, że osoba, wobec której przeprowadza się interwencję ma mieć ręce na widoku i niczego w nich nie trzymać.

Innymi słowy, policjant ma podstawy do tego, aby wymagać od Ciebie określonego zachowania podczas interwencji. Nagrywanie interwencji jest natomiast podyktowane wyłącznie Twoją chęcią i nie może być wykonywane w sposób, w który w ocenie policjanta może utrudniać lub zmniejszać bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzanej interwencji.

Ostatnia uwaga: pamiętaj również o tym, że w pewnych, uzasadnionych prawnie przypadkach, Twój telefon może być na miejscu zatrzymany na protokół zatrzymania rzeczy. Bardzo rzadko się to zdarza, ale możliwe.
Wostr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nagrywanie przez Policjantów Interwencji (odpowiedzi: 5) Tak się zastanawiam W czasie Interwencji policji, osoba postronna może nagrywać, lecz nie może publikować i rozpowszechniać wizerunku policjantów,...
§ nagrywanie i rozpowszechnienie wizerunku Policjanta podczas interwencji (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie wszystkich! Z góry przepraszam jeżeli ten temat się już pojawił na forum a ja go nie znalazłem. Na swoje usprawiedliwienie dodam,...
§ nagrywanie interwencji publikacja wezwanie do zapłaty (odpowiedzi: 5) Witam jestem funkcjonariuszem policji. Podczas jednej interwencji jedna z osób nagrywała jej przebieg a potem udostępniła ten film w wszystkim...
§ Polecenia podczas interwencji... (odpowiedzi: 15) Witam Jaki przepis mówi o podporzadkowaniu sie poleceniom policjanta lub straznika miejskiego podczas interwencji? Jakie są sankcje karne z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:01.