Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara - Forum Prawne

 

Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Witam, jakiś czas temu nie przyjąłem mandatu za brak maski po namyśle uznałem że to błąd. Na komisariacie policjant zaproponował przyznanie się do winy i karę w wysokości 50zł, zgodziłem się na to. Gdy dał ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
01-04-2021, 16:29  
Kacperyu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Witam, jakiś czas temu nie przyjąłem mandatu za brak maski po namyśle uznałem że to błąd. Na komisariacie policjant zaproponował przyznanie się do winy i karę w wysokości 50zł, zgodziłem się na to. Gdy dał mi dokumenty do podpisania uznałem że raczej nie kłamał i nie przeczytałem w całości dokumentów. Niestety po podpisaniu powiedział że dzisiaj Prima Aprilis i właśnie podpisałem przyznanie się do winny z karą 500zł, po chwili jednak dodał że tak serio to jest 50zł i nie mam się czym martwić ale ta sprawa nie daje mi spokoju. Czy mam prawo zobaczyć te dokumenty i wycofać przyznanie do winy ? Nie chodzi mi o bycie nie winnym ale wysokość kary. I czy policjant mógłby sobie tam napisać kwotę np. wyższą niż maksymalna grzywna tj. 5000 zł, a ja podpisując dostałbym taki wyrok ? Wykroczenie z art 116 kw
Kacperyu jest off-line  
03-04-2021, 16:58  
Wostr
Użytkownik
 
Posty: 296
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Ale jakie dokumenty? Co dokładnie podpisywałeś? Bo rozumiem, że chociaż przeczytałeś to, co podpisywałeś?

O ile rozumiem, nie podpisywałeś mandatu w wysokości 50 zł, zapewne byłeś słuchany przed skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu rejonowego. Zapewne więc zostanie ten wniosek skierowany wraz z adnotacją, że przyznajesz się do winy i zgadzasz się dobrowolnie poddać określonej karze.

Prawdopodobnie dostaniesz po prostu wyrok nakazowy, będziesz miał 7 dni na złożenie sprzeciwu w przypadku, gdy nie będziesz się z nim zgadzał. Wtedy odbędzie się normalna rozprawa przed sądem, gdzie będziesz mógł się wypowiedzieć na temat sprawy.

Nie ma możliwości, abyś na tym etapie podpisał coś (poza mandatem), co zamykałoby sprawę i uniemożliwiało odwołanie się. Nie przypuszczam, aby policjant dał Ci 500 zł, a zdecydowanie nie 5000 zł lub wyższej.
Wostr jest off-line  
03-04-2021, 17:42  
Kacperyu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Na jednym były moje dane i bodajże dane interwencji jak godzina zakończenia na drugim przyznanie się do winy i ostatni to pouczenie. Rzuciłem na nie okiem i nie dojrzałem dokładnie co tam było niestety bo się śpieszyłem, a policjant powiedział, że to i kończymy. Czy policjant mógł mi podsunąć coś obciążającego czego nie zrobiłem, a było gdzieś zapisane np. na dole i tego nie przeczytałem ? Wiem, że bardzo głupio zrobiłem nie czytając dokładnie. Męczy mnie czy mogło tam być coś obciążającego, a jeśli tak co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czekać na wyrok nakazowy? Dodam, że policjant na głos mówił pisząc te dokumenty pytając mnie o różne rzeczy jak zarobki, karalność. Gdy uzgodniliśmy karę 50zł to po prostu spytał czemu nie przyjąłem mandatu i dodał, że pewnie przez informację z internetu, a ja to potwierdziłem.
Kacperyu jest off-line  
03-04-2021, 17:52  
Wostr
Użytkownik
 
Posty: 296
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Proponuję w tej spawie poczekać na wyrok i się nie martwić. Wbrew obiegowej opinii, policjanci to nie są zwyrodnialcy, którzy tylko czekają, aby Ci dopisać dwa zera do 50 zł, nie dostają procentu od nałożonej kary, ani od ilości takich kar. Jeśli on Ci zaproponował 50 zł, a Ty przyjąłeś 50 zł, to zapewne taki też będzie wyrok sądu.
Wostr jest off-line  
15-04-2021, 08:07  
Kacperyu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Otrzymałem pismo z sądu z terminem rozprawy i faktycznie był załączony dokument z przyznaniem się do winy i karze o kwocie 50zł, jednakże widnieje tam inna data (dzień wcześniej) możliwe, że na komendzie nie zwróciłem na to uwagi ale sprawdziłem to i wykroczenie miało miejsce dzień później niż wskazuje na to pismo (godzina się zgadza). Czy ma to powiedzmy "większe" znaczenie ? Nie mam zamiaru się odwoływać dla 50zł ale zastanwia mnie czy policja po oprawomocnieniu wyroku nie wyślę wniosku o ukaranie drugi raz tym razem z prawidłową datą ? Czy w takim scenariuszu mam jakąś linię obrony ? Nawiązuje tu do dokumentów które podpisywałem na komendzie jak pisałem wcześniej nie dokładnie niestety je przeczytałem i obawiam się o taki scenariusz. Termin rozprawy mam pod koniec maja bez mojego udziału. I jeszcze jedno pytanie czy często sąd wymierza większą karę ? Co może mieć na to wpływ ? Wcześniej nie popełniłem żadnych wykroczeń i jestem niekarany.
Kacperyu jest off-line  
15-04-2021, 08:20  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.191
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Jeśli w protokole przesłuchania, w którym brałeś udział data czynu jest opisana prawidłowo, to nie grozi Ci drugie postępowanie i druga kara. Łatwo będzie można wykazać, że postępowanie o ten czyn już się raz toczyło i procedowanie w tej sprawie po raz drugi jest zakazane.

Możesz oczywiście napisać do Sądu pismo z informacją, że nadal zgadzasz się na zaproponowaną karę ale we wniosku o ukaranie jest błąd w dacie czynu. To jednak pewnie spowoduje, że Sąd nie uwzględni wniosku o zakończenie sprawy w trybie "dobrowolnego poddania się karze" i przeprowadzi w sprawie normalne postępowanie dowodowe (które wcale nie musi być długie) oraz wyda zwykły wyrok. Pewnie nadal z karą 50 zł grzywny, ale teoretycznie rzecz biorąc, kara wtedy może być też inna.

Z drugiej strony jeżeli Sądowi kara zaproponowana we wniosku się nie spodoba, to i tak może przeprowadzić normalne postępowanie w sprawie i orzec karę, którą uznaje za adekwatną do okoliczności czynu (niezależnie od problemu z datą). Możliwe też, że Sąd sam zauważy błąd w dacie i sam nie uwzględni złożonego wniosku o "dobrowolne poddanie się karze" i skieruje sprawę do zwyczajnego trybu postępowania.
kadi jest off-line  
15-04-2021, 08:28  
Kacperyu
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

W piśmie z sądu otrzymałem informację o tym, że nie jest wymagana moja obecność czyli rzeczy opisane wyżej są rozstrzygane na takiej rozprawie i wtedy sąd zdecyduje czy przyznać karę czy toczyć normalne postępowanie? I skoro sąd może orzec większą karę czy może też orzec mniejszą? W notatce policjanta jest podana tylko ulica i informacja o braku maski wraz z godziną (ulica na uboczu w godzinach wieczornych).
Kacperyu jest off-line  
15-04-2021, 22:04  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.191
Domyślnie RE: Przyznanie się do winy na komendzie , a maksymalna kara

Cytat:
Napisał/a Kacperyu Zobacz post
W piśmie z sądu otrzymałem informację o tym, że nie jest wymagana moja obecność czyli rzeczy opisane wyżej są rozstrzygane na takiej rozprawie i wtedy sąd zdecyduje czy przyznać karę czy toczyć normalne postępowanie?
Dokładniej jest to posiedzenie a nie rozprawa.
Gdyby Sąd nie uwzględnił wniosku o zakończenie sprawy w trybie "dobrowolnego poddania się karze" wtedy sprawa trafiłaby na rozprawę gdzie wcześniejsze propozycje co do kary stają się nieaktualne albo sąd mógłby wydać wyrok nakazowy (wówczas wyjątkowo nadal bez rozprawy).

Cytat:
I skoro sąd może orzec większą karę czy może też orzec mniejszą?
Może, ale dopiero po nieuwzględnieniu obecnego wniosku stron co do kary. Na posiedzeniu, o którym Cię zawiadomiono Sąd może albo wydać wyrok zgodny z przesłaną propozycją, albo propozycji tej nie uwzględnić i skierować sprawę na rozprawę ewentualnie propozycji nie uwzględnić i wydać wyrok nakazowy (w obu wypadkach z karą wedle uznania Sądu)

Cytat:
W notatce policjanta jest podana tylko ulica i informacja o braku maski wraz z godziną (ulica na uboczu w godzinach wieczornych).
Pewnie jest też data sporządzenia notatki.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ art. 216 § 1 Ile wynosi maksymalna kara? (odpowiedzi: 11) W wypadku popełnienia przestępstwa z art. 216 § 1 ile miesięcy ograniczenia wolności można wtedy maksymalnie dostać? Ile wynosi wtedy maksymalna...
§ Nie przyznanie sie do winy (odpowiedzi: 9) Czesc, mam dosc nie typowa sprawe bo zostalem wezwany jako oskarzony na policje w zwiazku z zasmiecaniem. Sprawa wyglada tak, ze bylem wtedy z...
§ Przyznanie sie do winy a kara zwolnienia (odpowiedzi: 5) witam, ostatnio w naszej firmie wybuchła afera związana z braniem od klientów pieniędzy w zamian za udzielanie rabatów na towary, klienci dawali...
§ Przyznanie się do winy, a kara.. (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie czy jeśli osoba dokonała kradzieży i uciekła, jednak wróciła, oddała mienie policjantom (co wydaje mi się równoznaczne z...
§ Sprzedaż w serwisie Aukcyjnym. Maksymalna kara ? (odpowiedzi: 3) Witajcie ! Znajomy sprzedał około 400 przedmiotów w serwisie internetowym i nie zapłacił od tego podatku. Z tego co mi mówił to zarobił na tym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:19.