Ustalenie sprawcy wypadku. - Forum Prawne

 

Ustalenie sprawcy wypadku. 3

Jezeli biegdy określi, że łamiący przepisy zrobil to w taki sposób, że Ty nie miałeś szans go zauwazy, to sad może wtedy uznać go winnym, jednać coraz więcej wskazuje na to, ze Ty po prostu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
19-05-2021, 12:22  
pishka
Użytkownik
 
Posty: 148
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Jezeli biegdy określi, że łamiący przepisy zrobil to w taki sposób, że Ty nie miałeś szans go zauwazy, to sad może wtedy uznać go winnym, jednać coraz więcej wskazuje na to, ze Ty po prostu nie spojrzałeś w lusterko tuż przed wykonaniem manewru.

Co do sytuacji znajomego, czy wyprzedzanie nie miało przykładowo miejsca na skrzyżowaniu, gdzie wyprzedzanie jest zabronione?

Temat jest bardzo złożony i nikt Ci nie powie jaki będzie ostatecznie wyrok. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi.
pishka jest off-line  
19-05-2021, 12:23  
przem25
Stały bywalec
 
Posty: 535
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Oczywiście że ma ale zdajesz sobie sprawę że np włączając się do ruchu w drogę jednokierunkową i wyjechałbyś powodując kolizje w pojazd jadący tą drogą pod prąd też w przeważającej części sytuacji to ty byś był uznany za winnego, pomimo że kierujący jadący pod prąd popełniał wykroczenie.
Podkreślam raz jeszcze, jakieś okoliczności łagodzące masz (choć co do prędkości wyprzedzającego/omijającego to tylko biegły moze się wypowiedzieć, Twoje słowa nie będą miały w tej materii żadnego znaczenia dla sądu) ale to po Twojej stronie było upewnienie się że masz możliowsć skrętu w lewo. Tak jak pisałem obawiam się że zbyt wcześniej spojrzałeś w lusterka, potem skupiłeś się na samym manewrze, może szukałeś wzrokiem tej dziury o której pisałeś i tuż przed jego wykonaniem nie upewniłeś się ponownie. Tak w mojej ocenie moze do tego sąd podejść. Ale może być jednak inaczej. Daj znać póxniej.

Swoją drogą skoro dalej nie zostało to oficjalnie zakwalifikowane jako wypadek to mieliście naprawdę dużo szczęścia że wyszliście z tego.
przem25 jest off-line  
19-05-2021, 12:32  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Znajomy byl na prostej drodze. Skrecal tak jak ja. Prosta sytuacja. Gosc wyprzedzał. Znajomy wrzucil kierunek i skręcał. Skoro ja jestem winny tej sytuacji to dlaczego moj znajomy mial kierunek, nie upewnił się wystarczajaco czy może skręcić. Doszło do kolizji. I nie jest winny. Dużo jest takich sytuacji. Zależy jak zawieje czy co.
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 12:37  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Najlepsze ze gdyby zona nie pojechała z dzieckiem do szpitala. Koniec końców nikomu nic się nie stało to ten facet by dostal mandat na miejscu bo uznanoby to jako stluczke a nie wypadek. I mandat by przyjął bo przyznal się na miejscu i by było po sprawie. Śmieszne to wszystko.
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 12:42  
zgred_LV
Użytkownik
 
Posty: 144
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a pishka Zobacz post
Jak narazie z opisu wynika, że wyprzedzanie było w miejscu dozwolonym.
Nieistotne, czy w miejscu w którym się rzecz dzieje obowiązuje zakaz wyprzedzania, czy nie. Sam manewr wyprzedzania z lewej strony pojazdu sygnalizującego skręt w lewo jest zabroniony (bo wyprzedzanie skręcającego w lewo dozwolone jest tylko z prawej).
I nie sądzę, że fakt chwilowego zatrzymania się skręcającego przed skrętem, miał wyprzedzanie z lewej dopuszczać.

Cytat:
Napisał/a pishka Zobacz post
Skoro wyprzedzający zdarzył wyprzedzić juz 2 pojazdy, które były przed naszym autorem, to śmiem twierdzić, że manewr skrętu został rozpoczęty gdy tamten pojazd juz był na lewym pasie.
Sam fakt zjazdu na lewy pas nie jest jeszcze wyprzedzaniem, bo wyprzedzanie to przejeżdżanie obok wyprzedzanego. Więc dopóki wyprzedzający nie 'dogoni' pojazdu który zamierza wyprzedzić, to jest jeszcze przed jego wyprzedzaniem. A przed wyprzedzaniem należy się upewnić między innymi, czy pojazd z przodu nie sygnalizuje zamiaru skrętu w lewo (a wyprzedzanie kolumny/sznura pojazdów nie jest jednym wieeelkim wyprzedzaniem, ale ciągiem kolejno następujących manewrów wyprzedzania - i jeśli np wyprzedza się właśnie drugiego w sznurze pojazdów, to jest się jeszcze przed wyprzedzaniem trzeciego i kolejnych, a pierwszego już się wyprzedziło).
Bo gdyby miało to już być wyprzedzaniem, to np na autostradzie wszyscy jeździliby lewym pasem mówiąc "wolno mi, bo właśnie wyprzedzam wolniejszy pojazd jadący kilometr przede mną". A np w mieście każdy mógłby dostać mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, gdy powiedzmy 100 m z przodu wolniej jadący pojazd właśnie przejeżdża przez przejście.
zgred_LV jest off-line  
19-05-2021, 16:23  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 1 grudnia 2005 r.
III KK 151/05

Fragment:
Jeżeli zamierzający zmienić kierunek jazdy postąpi zgodnie z art. 22 ust. 5 p.r.d., czyli zawczasu i wyraźnie zasygnalizuje ten manewr, to w momencie jego wykonywania nie ma obowiązku upewniać się, czy nie zajedzie drogi nieprawidłowo wyprzedzającemu go. Skręcający w lewo ma - w myśl art. 25 ust. 1 i 3 p.r.d. - obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącemu z kierunku przeciwnego. Musi więc przede wszystkim baczyć, aby nie zajechał drogi temu pojazdowi, a nie zaś kierującemu, który nie zachowuje się w sposób nakazany przez art. 24 ust. 5 p.r.d. (ten może wyprzedzać uprzednio sygnalizującego skręt w lewo tylko z jego prawej strony). Inaczej mówiąc, kierującemu nie można zarzucić naruszenia zasad ruchu drogowego, jeżeli postępuje zgodnie z nimi; o ile nie zajdzie wyjątek wyłączający prawo do postąpienia w myśl obowiązujących zasad. Stosownie do dyspozycji art. 4 p.r.d., kierujący ma prawo liczyć, że inni uczestnicy ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 16:37  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.127
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Nieważne czy omijał czy wyprzedzał. Ciężko mi teraz ocenić czy stały czy toczyły się w tym momencie 4km\h dojeżdżając do mnie. Bardziej chodzi o to że ten facet powinien wrócić na swój pas ruchu przed linią ciągłą, która zaczęła się w miejscu wypadku a to było niemożliwe. Wyprzedzał lub wymijał w miejscu niedozwolonym.
Musisz połączyć skutek z przyczyną. Skutkiem kolizji był twój manewr - a nie jego jazda lewym pasem jakby nie było na przerywanej, bo za chwilę będzie ciągła.
Inny wg gupi argument w sporach z zakresu ustawy PoRD - to "bo jego tam nie powinno być". Echh

Ja myślę, że wszystko się będzie rozstrzygać o to czy miałeś włączony kierunkowskaz, czy tak jak cytujesz za wczasu i wyraźnie sygnalizowałeś zamiar zmiany kierunku jazdy.
Art. 25 ustęp 1 dotyczy skrzyżowań. A tu ja się domyślam skrzyżowania nie było. Ustęp 4 dotyczy sytuacji przecinania się kierunków jazdy. Tu mieliśmy wyprzedzanie hmmmm...

Ja trochę wyroków przez lata poczytałem i większość wskazywała winnego skręcającego w lewo. Dodam, że mój obraz po tej wieloletniej lekturze jest też taki, że jest niejaki podział: gdy skręt jest na skrzyżowaniu winnym częściej dają wyprzedzającego. Gdy skręt jest do posesji itp. (nie na skrzyżowaniu) to skręcającego w lewo.

jestem ciekawy jak twoja sprawa się skończy. Napisze potem.
Pan_robotnik jest off-line  
19-05-2021, 17:57  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Znowu cytuję:

V Ka 757/12 - Wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie

Rzetelna ocena zachowania kierujących może być dokonania jedynie po wyjaśnieniu:

- czy kierujący przed przystąpieniem do realizacji manewru skręcania w lewo miał uprzednio włączony lewy kierunkowskaz;

- czy kierujący podejmujący manewr wyprzedzania, mając odpowiednią widoczność, mógł i powinien dostrzec lewy kierunkowskaz poprzedzającego pojazdu;

- gdzie nastąpiło pierwsze zetknięcie pojazdów (...)."

"Jeżeli zderzenie nastąpiło w momencie, kiedy kierujący kończył manewr skręcania w lewo i na przykład połową długości swojego pojazdu znajdował się poza jezdnią, tzn. na drodze dojazdowej do posesji, wówczas staje się jasne, że kierujący pojazdem wyprzedzającym jest sprawcą zderzenia. Wiadomo bowiem, że włączenie kierunkowskazu oraz zbliżenie się do osi jezdni z zamiarem wykonania manewru skręcania w lewo równocześnie - w kontekście dyrektyw art. 3 w zw. z art. 24 ust. 5 p.r.d. - uniemożliwia podjęcie lub realizację przez innego kierującego wyprzedzania z lewej strony pojazdu sygnalizującego lewym kierunkowskazem zamiar skręcenia. Ogólna dyrektywa określająca warunki wyprzedzania jednoznacznie zakazuje podjęcia i realizacji takiego manewru bez uprzedniego upewnienia się, czy pojazd poprzedzający (a więc poruszający się tym samym pasem ruchu i w tym samym kierunku) nie sygnalizuje zamiaru zmiany kierunku jazdy (art. 24 ust. 1 pkt 3 p.r.d.). Obowiązek kierującego, który zamierza wyprzedzić inny pojazd, obejmuje również koniczność posiadania pewności, że w fazie manewru nie utrudni ruchu innemu uczestnikowi, co jest konsekwencją dobrej widoczności umożliwiającej pełne rozeznanie sytuacji na odcinku drogi potrzebnym do bezpiecznego wykonania manewru. Z kolei prawidłowość zachowania kierującego wykonującego manewr skręcania wymaga odpowiedniego sygnalizowania kierunkowskazem. Taka sytuacja uprawnia go do podjęcia i realizacji manewru zmiany kierunku jazdy po uprzednim upewnieniu się, czy z kierunku przeciwnego nie nadjeżdżają pojazdy. Nie ma natomiast obowiązku przewidywania-na zasadzie art. 4 p.r.d. - że w tym czasie inny kierujący pojazdem nie zastosuje się do ustawowych wymogów bezpieczeństwa i podejmie manewr wyprzedzania."

Zgodzić się wreszcie trzeba z poglądami wyrażonymi przez Ryszarda A. Stefańskiego w Komentarzu do art. 22 ustawy - Prawo o ruchu drogowym (LEX 200, w którym wyraził on m.in. takie stanowisko:

"Szczególna ostrożność polega na upewnieniu się, czy można dokonać zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu bez utrudnienia ruchu lub spowodowania jego zagrożenia. Innymi słowy, kierujący pojazdem musi być na tyle uważny, by zdążyć zaniechać zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, gdyby jego kontynuowanie stwarzało zagrożenie dla ruchu drogowego lub zmuszało innego uczestnika ruchu do podjęcia manewru obronnego. Wymaganie zachowania szczególnej ostrożności przez zmieniającego kierunek jazdy nie oznacza, że w razie zaistnienia wypadku w czasie wykonywania tego manewru odpowiedzialność za jego powstanie zawsze spada na dokonującego zmiana kierunku jazdy. Jest ona wyłączona, jeżeli przyczyną nastąpienia wypadku jest nieprawidłowe zachowanie się innego uczestnika ruchu."

"Kierujący pojazdem, wykonujący manewr zmiany kierunku jazdy prawidłowo (tekst jedn.: z odpowiednio wczesnym i wyraźnym sygnalizowaniem), ma prawo zakładać, że po pasie ruchu przeznaczonym dla ruchu pojazdów z przeciwnego kierunku nie porusza się pojazd jadący w tym samym kierunku, w którym zdąża skręcający."
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 18:04  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Kierunkowskaz włączyłem odpowiednio wcześniej, auta jadące za mną zwolniły bo widziały że chcę za chwile skręcać w lewo, w momencie włączenia kierunkowskazu spojrzałem w lusterko. Lewy pas był pusty. dojechałem do miejsca skretu i zaczałem skręcać. w tym momencie doszło do zderzenia.

Osoba która wyprzedzała przyznała się na miejscu i zeznała że nie widziała mnie i mojego zamiaru skrętu w lewo. Inni uczestnicy ruchu widzieli. Ten Pan poruszał się z nadmierną prędkością.

Podejrzewam że ta sprawa to będzie loteria.
Beton_14 jest off-line  
19-05-2021, 19:28  
zgred_LV
Użytkownik
 
Posty: 144
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
Art. 25 ustęp 1 dotyczy skrzyżowań. A tu ja się domyślam skrzyżowania nie było.
Art. 25.1 (w części dotyczącej obowiązku ustąpienia pierwszeństwa "jadącemu z kierunku przeciwnego", przez skręcającego w lewo - bo akurat ten fragment nas tu interesuje), obowiązuje i na skrzyżowaniu i poza skrzyżowaniem. Mówi o tym ustęp 3 art. 25 (bo chyba nie powiesz, że skręcając w lewo np na posesję, czyli poza skrzyżowaniem, nie trzeba przy tym ustąpić temu z przeciwka, któremu przecina się pas ruchu).

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
Ustęp 4 dotyczy sytuacji przecinania się kierunków jazdy.
W cytacie z SN który wstawił @Beton_14 nie chodzi o ustęp 4 (artykułu 25), ale o artykuł 4 PoRD.
zgred_LV jest off-line  
20-05-2021, 06:11  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.334
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Kierunkowskaz włączyłem odpowiednio wcześniej, auta jadące za mną zwolniły bo widziały że chcę za chwile skręcać w lewo, w momencie włączenia kierunkowskazu spojrzałem w lusterko.
Czyli albo włączyłeś kierunkowskaz na chwilę przed skrętem albo ... albo powinieneś spojrzeć w lusterko przed manewrem a nie w momencie włączenie kierunkowskazu.
Podejrzewam, ze jesteś z tej grupy kierujących, którzy uważają, że włączenie kierunkowskazu równa się wykonaniu manewru. I bardzo często najpierw patrzą w lusterko, potem włączają kierunkowskaz i wykonują manewr. Co jest karygodne.

Cytujesz wyroki. W Polsce nie ma prawa precedensu.

Po raz kolejny powtórzę - liczyły się będą szczegóły. Choćby taki szczegół, czy np zbliżyłeś się do środka drogi - bo tego wymaga przepis. Należy się zbliżyć, by między innymi pokazać się pojazdom z tyłu - a ten, który uderzył zeznał, że nie widział. Bo może nie miał szansy? Może skręcasz samochodem osobowym jak ciężarówką z przyczepą? Od prawej krawędzi?
forg jest off-line  
20-05-2021, 07:19  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Posiadam prawo jazdy prawie pięć lat i nigdy nie miałem najmniejszej stłuczki. Jezdze zawsze ostrożnie. Te uwagi o jeździe jak ciężarówka proszę zostawić dla siebie. Cytowane wyroki sądu są po to aby pokazać wam ze osoby w podobnej sytuacji wygrały te sprawy. Dalsza dyskusja faktycznie niema sensu. Odezwę się później co wynikło w mojej sprawie.
Beton_14 jest off-line  
20-05-2021, 08:22  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.334
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Posiadam prawo jazdy prawie pięć lat i nigdy nie miałem najmniejszej stłuczki. Jezdze zawsze ostrożnie.
I znów widać, że nie bardzo wiesz o co chodzi. Można mieć prawo jazdy 35 lat i niemalże zerowe doświadczenie - albo i nawet zerowe. A można mieć dwa lata i przejeździć np. 200 tysięcy kilometrów w przeróżnych warunkach drogowych.

Jak widać nie zawsze jeździsz bezpiecznie. Bo z tego co piszesz wynika, że było: "zerknięcie w lusterko, kierunkowskaz i skręt". Z ostrożnością i bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Te uwagi o jeździe jak ciężarówka proszę zostawić dla siebie.
Człowiek inteligentny uwagi przemyśli i będzie wiedział co i jak zeznawać. Zatem skoro nie chcesz uwag i spostrzeżeń to po co napisałeś na forum?
forg jest off-line  
20-05-2021, 09:47  
Beton_14
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

"Człowiek inteligentny uwagi przemyśli i będzie wiedział co i jak zeznawać. Zatem skoro nie chcesz uwag i spostrzeżeń to po co napisałeś na forum?"

Bardziej spodziewałem się pomocnych uwag i spostrzeżeń. Skoro Pan wywnioskował że jeżdżę autem jak ciężarówka z naczepą to już bardziej wyśmiewanie bo jak na inteligentną osobę to uwaga dość słaba.
Beton_14 jest off-line  
20-05-2021, 10:25  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.334
Domyślnie RE: Ustalenie sprawcy wypadku.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Skoro Pan wywnioskował że jeżdżę autem jak ciężarówka z naczepą to już bardziej wyśmiewanie bo jak na inteligentną osobę to uwaga dość słaba.
Dyskusja jest mocno utrudniona. Zadaję pytania. A tymczasem foch. Dlaczego człowiek z tyłu zeznał, że nie widział? Może faktycznie nie widział, ponieważ nie zbliżyłeś się do środka jezdni?
Skoro czytam, że w lusterko patrzysz tylko w momencie uruchomienia kierunkowskazu a nie bezpośrednio przed rozpoczęciem manewru to mogę domniemywać, że z techniką jazdy i przestrzeganiem przepisów może być u ciebie słabo. Tyle.

Życzę sprawiedliwego wyroku.

Cytat:
Napisał/a Beton_14 Zobacz post
Bardziej spodziewałem się pomocnych uwag i spostrzeżeń.
W sądzie będziesz zmagał się z takimi właśnie wątpliwościami, które są tutaj stawiane.
forg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustalenie sprawcy wypadku (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich forumowiczów. Tworzę ten temat ponieważ borykam się z trudnym problemem i nie wiem jak się za niego wziąć. Otóż 5 października...
§ Ustalenie sprawcy wypadku drogowego (odpowiedzi: 9) Witam! Mam problem natury prawnej i niestety pomimo poszukiwań nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Miałem wypadek drogowy w którym...
§ Ustalenie sprawcy wypadku (odpowiedzi: 12) Witam, Postanowiłem napisać ponieważ nie wiem jak zakwalifikować winę, po czyjej stronie. Policjant na miejscu nie umiał jej orzec, nie sporządził...
§ ustalenie sprawcy wypadku komunikacyjnego - Pomocy! (odpowiedzi: 11) Witam, Proszę o pomoc czy jest szansa udowodnienia winy kierującemu,który jechał bez świateł i z większą prędkością niż powinien jechać w terenie...
§ Ustalenie sprawcy wypadku (odpowiedzi: 2) Witam mam takie pytanie. Ile czasu ma policja na ustalenie sprawcy wypadku lub przekazanie spawy do prokuratury. Sprawca nie byl ustalony na miejscu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:30.