Postępowanie karne dot. sprzedanego samochodu - Forum Prawne

 

Postępowanie karne dot. sprzedanego samochodu

Proszę o pomoc w sprawie pisma ze straży miejskiej, jakie wysłane zostało do mnie prawie 2 miesiące po fakcie sprzedaży auta, którego dotyczyło postępowanie mandatowe. W piśmie napisano wprost, że jako właściciel auta mam obowiązek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
20-12-2021, 15:24  
borzech
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Postępowanie karne dot. sprzedanego samochodu

Proszę o pomoc w sprawie pisma ze straży miejskiej, jakie wysłane zostało do mnie prawie 2 miesiące po fakcie sprzedaży auta, którego dotyczyło postępowanie mandatowe.

W piśmie napisano wprost, że jako właściciel auta mam obowiązek wskazać, kto danego dnia kierował autem w momencie popełnienia wykroczenia. Na umowie sprzedaży widnieje data prawie 2 miesiące wcześniejsza, natomiast nie zostało to przed otrzymaniem pisma zgłoszone do urzędu, gdyż trwała pandemia i nie można było sprawy załatwić od ręki. Zgłoszenie w urzędzie zrobiłem dopiero po otrzymaniu listu ze Straży Miejskiej.

Pytanie, czy wobec tego ciążył na mnie obowiązek odpowiedzi na pismo SM, w którym domagali się od właściciela samochodu informacji, kto prowadził auto? (mimo, że auto było praktycznie sprzedane po podpisanej umowie, ale nie zgłoszone w urzędzie). Bo na to pismo nie odpowiedziałem (uznałem, że nie muszę, skoro już nie jestem właścicielem auta), a teraz sprawa została skierowana do sądu i został już zaocznie wydany wyrok.

Chcę wobec tego wiedzieć, czy mam szansę odwołując się od wyroku? Bo sąd, wydając wyrok, powołał się na przepis o obowiązku udzielenia odpowiedzi Straży Miejskiej przez właściciela samochodu. Więc, czy może mnie ukarać, skoro tym właścicielem już nie byłem w momencie otrzymania pisma?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
borzech jest off-line  
21-12-2021, 08:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Postępowanie karne dot. sprzedanego samochodu

Jeżeli w dniu o który pytała straż miejska byłeś jeszcze właścicielem bądź posiadaczem pojazdu, to miałeś obowiązek udzielić odpowiedzi.

Jeżeli sprzedałeś i wydałeś nabywcy pojazd wcześniej, to nie miałeś obowiązku, a więc i nie mogłeś popełnić wykroczenia.

Przepis prawny:
kw Art. 96. § 3.
Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.


Przepis prawny:
uprd 4. Art. 78. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec


Oczywiście przed sądem będziesz musiał udowodnić wydanie. Sam sobie odpowiedz czy koszt znaczka pocztowego jest warty aktualnych kłopotów.
 
21-12-2021, 08:53  
Pejotwroc
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: Postępowanie karne dot. sprzedanego samochodu

Dokładnie tak samo uważam. Nie miałeś obowiązku odpowiadać ale wypadało to zrobić żeby sprawę od razu zakończyć. Teraz też jest sprawa do odkręcenia ale co się nadenerwujesz i zmarnujesz czasu to będziesz sobie w brodę pluł że od razu im nie odpisałeś.
Pejotwroc jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postępowanie karne dot. sprzedanego samochodu (odpowiedzi: 0) Proszę o pomoc w sprawie pisma ze straży miejskiej, jakie wysłane zostało do mnie prawie 2 miesiące po fakcie sprzedaży auta, którego dotyczyło...
§ Prawo karne procesowe, prawo karne wykonawcze oraz postępowanie w sprawach nieletnich (odpowiedzi: 0) Witam, mój problem tyczy się 3 kazusów związanych z tytułem tematu. Poniżej załączam zdjęcie tych kazusów. Proszę jak najszybszą pomoc w ich...
§ Postępowanie karne (odpowiedzi: 2) Mam kilka kazusow i zastanawiam się jak je rozwiązać. Proszę o pomoc Kazus 1 W toku rozprawy głównej, po rozpoczęciu przewodu sądowego,...
§ postępowanie karne (odpowiedzi: 0) witam, mam pytanie odnośnie procesu poszlakowego, jako że nie opiera sie na bezpośrednich dowodach, to jakie orzeczenia mogą zostać wydane? jakie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:50.