Mandat z monitoringu Straży Miejskiej - Forum Prawne

 

Mandat z monitoringu Straży Miejskiej

Dostałem dzisiaj wezwanie ze Straży Miejskiej do wskazania kierującego pojazdem. Ze skróconego raportu z urządzenia rejestrującego wynika, że nie zastosowałem się do znaku B1 (zakaz ruchu) a dowodem jest nagranie z monitoringu którego nie widziałem. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
22-12-2021, 09:55  
kornel.l
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Mandat z monitoringu Straży Miejskiej

Dostałem dzisiaj wezwanie ze Straży Miejskiej do wskazania kierującego pojazdem.
Ze skróconego raportu z urządzenia rejestrującego wynika, że nie zastosowałem się do znaku B1 (zakaz ruchu) a dowodem jest nagranie z monitoringu którego nie widziałem. Nie pamiętam w/w sytuacji i zdarzenia za które Straż Miejska oferuje mi 300zł i 5 punktów karych.
Zastanawia mnie czy straż miejska ma prawo wykorzystać monitoring w tym celu oraz czy przyjąć mandat (wskazać osobę która prowadziła pojazd).
kornel.l jest off-line  
22-12-2021, 21:39  
Wostr
Stały bywalec
 
Posty: 754
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu Straży Miejskiej

Ma prawo wykorzystać zapisy z monitoringu.

Przyjęcie mandatu to Twoja decyzja. W przypadku odmowy wskazania osoby, która prowadziła pojazd, SM będzie prowadziła osobne postępowanie w sprawie kolejnego wykroczenia, tj. art. 96 § 3 kw.
Wostr jest off-line  
23-12-2021, 13:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Mandat z monitoringu Straży Miejskiej

Cytat:
Napisał/a Wostr
W przypadku odmowy wskazania osoby, która prowadziła pojazd, SM będzie prowadziła osobne postępowanie w sprawie kolejnego wykroczenia, tj. art. 96 § 3 kw.
Mijasz się z prawdą. Pytający ma wyłącznie obowiązek ujęty w art 78 art 4 uprd, i bynajmniej nie jest to obowiązek wskazania kto prowadził pojazd.

Przepis prawny:
4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandat z monitoringu od straży. (odpowiedzi: 1) Witam. Szybkie pytanie, pojechałem na zakaz pod kamera. Czy straż miejska od razu wysyła mandat, czy najpierw wezwanie w celu wyjaśnienia?
§ Nagranie z monitoringu od Straży Miejskiej.! (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem tutaj nowy na forum . Pisze do was z zapytaniem . Wczorajszej nocy troche nawywijałem , przez swoją nieuwage / roztrzepaność nie wiem...
§ Jaki czas ma straż miejska aby wystawić mandat z monitoringu? (odpowiedzi: 19) Otrzymaliśmy mandat ze SM, słyszałam że mają 30 dni czy jest to prawda? Czy ewentualnie znacie podstawę- żebym mogła napisać w odwołaniu?
§ Brak uprawnień Straży Miejskiej do karania z monitoringu miejskiego (odpowiedzi: 1) Brak uprawnień Straży Miejskiej do karania z monitoringu miejskiego VI Kz 143/13 treść orzeczenia - Portal Orzeczeń Sądu Okręgowego w Słupsku
§ Mandat od Straży Maieskiej z kamery monitoringu (odpowiedzi: 11) Witam, chciałam się poradzić, czy ktoś jest zorientowany czy Straż Mieska może wystawić mandat na podstawie zdjęcia z kamery miejskiej z monitoringu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:41.