Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych - Forum Prawne

 

Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych

Witam, co powiecie o parkowaniu w Lublinie na ulicy Budowlana, ostatnio straż miejska zawinęła dwa pojazdy stały przed tym przejściem, trzeci pojazd blokada na koło, miejsca parkingowe są wyznaczone, jest znak informacyjny o parkowaniu, w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Odpowiedz
 
02-02-2022, 18:04  
marcins82-pl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych

Witam, co powiecie o parkowaniu w Lublinie na ulicy Budowlana, ostatnio straż miejska zawinęła dwa pojazdy stały przed tym przejściem, trzeci pojazd blokada na koło, miejsca parkingowe są wyznaczone, jest znak informacyjny o parkowaniu, w tle miejsce dla taxi które też nie ma odległości 10m od przejścia, dziwne to jest bo pojazdy nie stoją ani na jezdni czy chodniku tylko na wyznaczonym parkingu, te pasy na przejście też są mniejsze niż te na jezdni. Do kogo tu mieć pretensje do straży miejskiej czy do ZDM, a może do zwykłego Kowalskiego że nie wozi ze sobą metrówki, czy można z tej sytuacji wybrnąć bez płacenia?! Dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam! Ps. Proszę o wyrozumiałość jak coś jest niezrozumiałe lub żle opisane jestem nowym użytkownikiem.
https://www.google.com/maps/@51.2096...7i13312!8i6656
marcins82-pl jest off-line  
03-02-2022, 04:19  
100krotnik
Użytkownik
 
Posty: 314
Domyślnie RE: Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych

Wymalowanie w ten sposób "zebry" nie oznacza, że wyznaczono przejście dla pieszych. Inaczej mówiąc, to nie znaki drogowe określają gdzie i czy w ogóle znajduje się przejście, lecz definicja przejścia.

Przejście dla pieszych musi znajdować się na powierzchni jezdni, torowiska czy też drogi dla rowerów (pierwszy z warunków). Zatoka (pomijając fakt, że jest to wyznaczony znakiem D-18 parking) nie jest częścią jezdni (nie jest pasem ruchu). Dodatkowo (drugi z warunków) przejście musi być wyznaczone odpowiednimi znakami (obowiązkowo zn. poziomy oraz pionowy).

Zachowanie funkcjonariuszy straży miejskiej wydaje się być niezrozumiałym. Z uwagi na podejrzenie bezprawności założenia blokady, nie wykluczałbym odpowiedzialności karnej z art. 288 § 1 k.k. (niezdatność do użytku cudzej rzeczy ruchomej).
100krotnik jest off-line  
03-02-2022, 17:53  
Wostr
Stały bywalec
 
Posty: 697
Domyślnie RE: Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych

Cytat:
Napisał/a 100krotnik Zobacz post
Z uwagi na podejrzenie bezprawności założenia blokady, nie wykluczałbym odpowiedzialności karnej z art. 288 § 1 k.k. (niezdatność do użytku cudzej rzeczy ruchomej).
Litości...

Odnośnie samego przejścia. Jest wyznaczony parking znakiem D-18, natomiast tam nie ma wyznaczonych żadnych miejsc parkingowych (właśc. stanowisk postojowych; inny kolor kostki to nie wyznaczone miejsce parkingowe, najwyżej pewne ułatwienie dla kierujących). Tak samo ten „zmniejszony znak P-10” jest raczej wskazówką, że ten fragment (zatoki?) prowadzi do przejścia dla pieszych.

Zasady ogólne zabraniają Ci zatrzymać pojazd (1) w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem dla pieszych — nie oznacza to wyłącznie sytuacji zatrzymania pojazdu na jezdni (a więc przed tym prawidłowym znakiem P-10), (2) w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego — co łączy się z poprzednim: zatrzymanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem dla pieszych może takie zagrożenie powodować, bo osoby wchodzące na przejście dla pieszych nie są widoczne dla innych uczestników ruchu.

Niestety, w Polsce sposób wyznaczania zarówno miejsc parkingowych, jak i przejść dla pieszych, woła o pomstę do nieba. W tym miejscu mocno wprowadza w błąd, powinno być jasno wskazane, do którego miejsca można zatrzymać pojazd. Ciekaw jestem, czy ten stan to nie przypadkiem wynik kilkukrotnego przebudowania, dokładania, a potem samodzielnego zmieniania/przestawiania oznakowania. Zobaczyłbym, jak stan faktyczny ma się do tego, co urzędnicy zaplanowali w tym miejscu.

Jeżeli chodzi o samą blokadę na koło — zastanawiam się, po co? Jeżeli istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa jak opisane wyżej, to pojazd się usuwa z drogi. Natomiast wywód kolegi o ew. przestępstwie umyślnym z tego powodu — łagodnie mówiąc mocno wątpliwe.
Wostr jest off-line  
03-02-2022, 19:10  
100krotnik
Użytkownik
 
Posty: 314
Domyślnie RE: Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych

Cytat:
Napisał/a Wostr Zobacz post
Jest wyznaczony parking znakiem D-18, natomiast tam nie ma wyznaczonych żadnych miejsc parkingowych
Ustawienie samego znaku pionowego (bez tabliczki T-30) oznacza, że parkowanie dotyczy chodnika, co w komentowanym miejscu nie miałoby żadnego sensu z uwagi na szerokość akurat tej części drogi oraz infrastrukturalnie dedykowanej, jak się wydaje, zatoki do postoju pojazdów. Z jednej strony to niby błąd w sztuce organizowania ruchu, ale z drugiej ... tabliczka T-30 odwołuje się do krawędzi jezdni (w rozporządzeniu "ws. zn. i syng.") ale w rozporządzeniu ws. "warunków technicznych dla znaków" odnosi się (np. w przypadku T-30a) do granicy chodnika. Mamy więc tutaj jawną dychotomię norm, z tym że normy techniczne umieszczania znaków (rozporządzenie wydane na podstawie art. 7 ust. 3 uPRD) nie stanowią norm adresowanych do kierujących pojazdami.
Cytat:
Napisał/a Wostr Zobacz post
Natomiast wywód kolegi o ew. przestępstwie umyślnym z tego powodu — łagodnie mówiąc mocno wątpliwe.
Póki uwagę koncentruje zachowanie się funkcjonariuszy straży miejskiej. Zakładam, że świadomie i celowo zastosowali blokadę, przez co uniemożliwili korzystanie z cudzej rzeczy. Jeżeli nie było podstaw do zastosowania tego rodzaju środku, to znaczy że czynności spełniają przesłanki bezprawności działania, toteż kontratyp nie ma racji bytu. Byłbym też ostrożny wobec zastosowania okoliczności "błędu co do prawa/faktu" strażników.
100krotnik jest off-line  
05-02-2022, 11:45  
Obelus11
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych

Może się okazać to trudne, ale można spróbować dowodzić, ze te znaki znajdują się tam "nielegalnie".
Należy wystąpić do zarządcy drogi o następujące informacje (w trybie informacji publicznej);
- czy jest to droga publiczna,
- przesłanie zatwierdzonego projektu stałej organizacji ruchu wraz z załącznikami i opiniami, jeśli były wymagane,
- przesłanie zgłoszenia do Policji wprowadzenia organizacji ruchu;
oraz
- wystąpienie w tym samym czasie do policji z informacją, czy mają takie zgłoszenie,

Na geoportalu Lublina jest zaznaczone, że tam gdzie są zaparkowane samochody jest zatoka postojowa. Po obrazie mapy jestem pewien, ze pochodzi ona z ewidencji dróg publicznych.

Jeśli zostało tam wyznaczone przejście dla pieszych, to powinna być przebudowana zatoka postojowa w taki sposób, aby nikt nie naraził się na mandat. W chwili obecnej część tej zatoki straciła swój charakter.
Poza tym wyznaczenie przejścia dla pieszych zostało wykonane niezgodnie z przepisami, gdyż krawężnik powinien być obniżony.

Jak już wspomniano wyżej, prawo prawem, a każdy robi jak chce, bez ponoszenia za to konsekwencji.

Dodatkowo można zwrócić się do wojewody (jeśli to jest droga publiczna) o przeprowadzenie kontroli w zakresie poprawności oznakowania.
Obelus11 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Parkowanie na parkingu przed przejściem dla pieszych (odpowiedzi: 11) Czy pojazd zaparkowany na oznaczonym, wydzielonym wzdłuż jezdni parkingu, przy czym pojazd stoi w odległości mniejszej jak 10 metrów od przejścia dla...
§ Niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych. (odpowiedzi: 29) Witam. Dostałem mandat za niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych. Sytuacja wygląda tak: ulica dwujezdniowa, z prawej strony przed...
§ Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych. (odpowiedzi: 23) Witam, Wyprzedziłem trzy samochody (ostatnim z nich jadący bezpośrednio przede mną był radiowóz). Pojazdy poruszały się z prędkością ok. 30km/h na...
§ Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych (odpowiedzi: 5) Witajcie.Dzisiaj miałem niemiłą sytuację z panami policjantami.Mianowicie jechałem drogą trzypasmową(trzy pasy w jednym kierunku).Po minięciu...
§ Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych a nieprzyjęcie mandatu (odpowiedzi: 7) Zostałam zatrzymana za "wyprzedzanie na przejściu" i ukarana 10 punktami i 200 zł. Mandatu nie zgodziłam się przyjąć, ponieważ uważałam że była to za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:45.