Fotoradary - Forum Prawne

 

Fotoradary 75

Witam! Mam pytanie, niektórzy piszą o temperaturze powietrza, kącie ustawienia fotoradaru itp. jakie rozporządzenie o tym mówi?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
12-12-2010, 16:10  
gucci
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam! Mam pytanie, niektórzy piszą o temperaturze powietrza, kącie ustawienia fotoradaru itp. jakie rozporządzenie o tym mówi?
gucci jest off-line  
12-12-2010, 21:32  
lmpk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam. Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowy zakres badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych
z dnia 9 listopada 2007 r.

Pragnę się przypomnieć po 8 miesiącach trwania mojej sprawy. Zaczęło się tu

Po moim miłym piśmie w którym wyraziłem szczerą chęć współpracy w ustaleniu sprawcy wykroczenia otrzymałem taką odpowiedź (równie miłą) na moje pytania:

- temperatura wynosiła 8 stopni C
- pomiar wykonany był przez szybę zaparkowanego auta (rosyjska Iskra więc OK)
- kąt wynosił 8 st (czyli niby sie mieści )
- coś tam że wilgotność powietrza nie ma w tym przypadku znaczenia !!!!
- kopie dokumentów które chciałem.

Podparł sie jeszcze tym, że będąc w siedzibie straszy m zeznałem że pojazd mogło prowadzić kilka osób a na papierze wskazałem tylko dwie, więc rozegrał bełkot o składanie fałszywych zeznań

i dalej bełkot że jaśnie on wzywa mnie do osobistego stawienia się w siedzibie straży m argumentując to w skrócie.. bo tak chce.

W następnym piśmie podziękowałem jego mości straszakowi za tak precyzyjne ustalenia i ze wyciągnąłem takie bzdury od niego na piśmie to jade dalej:


Na poczatku podziękowanie za wkład i zaangażowanie... a potem:

- jakim przyrządem pomiarowym (posiadającym odpowiednią homologację itp) zmierzył temperaturę powietrza z taką dokładnością no chyba nie termometrem w aucie

-jak zmierzył tak dokładnie kąt pomiaru???

- a dalej : czy uważa że minister umieścił zapis odnośnie wilgotności powietrza bezpodstawnie?

Dalej odbijam. Jeśli coś zeznałem na "komendzie" rozumiem że dysponuje pan podpisanym przeze mnie protokołem z przesłuchania.

A na koniec że jego wezwanie jest niezgodne z art.... co budzić może we mnie podejrzenie przestępczego niedopełnienia obowiązków co z kolei może skłonić mnie do złożenia do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i tu:

art. 231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


no i od kwietnia cisza.....

Pozdrawiam i dzięki za inspiracje
lmpk jest off-line  
13-12-2010, 23:56  
gucci
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Fotoradary

Impk nieźle nawojowałeś. mam nadzieję że powiastki do sądu nie dostaniesz, a co do w/w rozporządzenia to nie znalazłem punktu który mówi pod jakim kątem ma być ustawiony fotoradarm, w jakiej temperaturze robić zdjęcie itp. Moim zdaniem w/w rozporządzenie określa minimalne wymagania dotyczące foforadarów aby uzyskały świadectwo legalizacji. Natomiast Ty nie wiesz jakie parametry posiada dany fotoradar. Myślę że to śliska sprawa, SM ma 30 dni na ukaranie mandatem karnym, a potem ewentualnie sąd i na to ma rok czasu (rok na złożenie wniosku do sądu), jeżeli zdąży w ciągu roku od to sąd ma kolejny rok na rozpatrzenie sprawy-chyba jakoś tak. Zależy na jaką SM trafiłeś (w jakiej miejscowości?).
Powodzenia
gucci jest off-line  
14-12-2010, 11:12  
tomek_3m
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Fotoradary

Mnie ostatnio szlag trafił i mimo, że wcześniej zrezygnowałem ze straszenia prokuraturą, to teraz wysłałem 3 strony tekstu opisujące krok po kroku co spieprzyli. Wmawiają mi, że "nie udzieliłem informacji o sprawcy wykroczenia z art. 92 par. 1" i że poskutkuje to wszczęciem kolejnego postępowania związanego z "nieudzieleniem informacji o kierującym pojazdem".

A co im podałem, można przeczytać na stronie 110. Dodatkowo wydałem kasę i poszedłem pogadać z prawnikiem, który stwierdził, że moje spostrzeżenia są prawidłowe, a w razie gdyby zaciągnęli mnie do sądu, to sprawę mam wygraną, bo strzelili sobie w stopę pisząc, żeby podać dane "ku mojej najlepszej wiedzy". W ogóle, to zacząłem gościa któremu zdjęcie pstryknęło szukać przez naszą klasę i facebooka, ale się nie udało. Swoją drogą, to jestem więcej niż pewien, że by się wykpił i cholera wie jak sprawa by się zakończyła. Szkoda że nie spytałem prawnika, jak to by wyglądało, gdyby tak się potoczyło.
tomek_3m jest off-line  
14-12-2010, 17:07  
bogbrush
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam,

Dziś dostałem pismo z SM i mandat 500zł/10pkt. Moim samochodem 3 tygodnie temu jechał syn. Zdjęcie twarzy jest mało wyraźne - co potwierdziła przez tel pracownica SM.

Nie chcę wskazywać syna, żeby oszczędzić mu pkt, 500zł chcę zapłacić ale jednocześnie nie mam czasu na chodzenie po sądach.

Jak to ugryźć ?
bogbrush jest off-line  
14-12-2010, 20:01  
bogbrush
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Fotoradary

a tak wygląda zdjęcie i wg mnie to może być każdy facet z brodą
http://img256.imageshack.us/img256/140/30025273.jpg

dodam jeszcze, że w piśmie brak dokumentu potwierdzającego legalizację fotoradaru
bogbrush jest off-line  
14-12-2010, 22:37  
tomek_3m
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Fotoradary

A na kogo wystawili mandat skoro nawet nie da się rozpoznać kierowcy?
tomek_3m jest off-line  
14-12-2010, 23:00  
mikehell
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam

mam pytanie pół roku temu dostałem zdjęcie z fotoradaru,mandatu nie przyjąłem, potem standardowo zostałem skazany bez rozprawy sprzeciwiłem się od wyroku i sprawa wylądowała w sądzie grodzkim. Sąd stwierdził że to nie ja prowadziłem pojazd sprawę umorzył a mnie uniewinnił na rozprawie osoba występująca z ramienia SM stwierdziła że nie będzie wnosić sprzeciwu od wyroku(to było miesiąc temu)

i tak parę dni temu odebrałem wezwanie do stawienia się w siedzibie SM w sprawie przekroczenia prędkości na wezwaniu nie było zaznaczone w jakim charakterze (świadka,biegłego,osoby podejrzanej,tłumacza,specjalisty,pokrzywdzonego). Straż miejska nadała nowy numer tej sprawie
Zadzwoniłem do SM i strażnik z którym rozmawiałem stwierdził że jest to ta już umorzona po czym stwierdził że musi to wyjaśnić i że oddzwoni oczywiście telefonu się nie doczekałem

Przymierzam się do napisania pisma i w związku z tym mam kilka pytań

Rozumiem że SM nie może mnie wezwać w charakterze specjalisty,tłumacza(ze względu na brak kompetencji),podejrzanego bo zostałem uniewinniony nie jestem pewny co do świadka

1. czy jeżeli sąd stwierdził że to nie ja prowadziłem pojazd,sprawę umorzył a mnie uniewinnił to czy SM może mnie wezwać wezwać znowu na świadka i zażądać ode mnie wskazania osoby która prowadziła pojazd?(wiem że to głupie ale nie wiadomo co oni wymyślą)

2.Rozumiem że kara pieniężna za niestawiennictwo grozi tylko świadkowi

czy warto już w tym momencie powołać się na niedopełnienie obowiązków służbowych czy nic nie robić i czekać na na ich kolejny ruch i jaki może być co mi radzicie? mam czas do czwartku na ewentualną reakcję
mikehell jest off-line  
15-12-2010, 11:20  
husky_zg
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam wszystkich ponownie, do tej pory forum było bardzo pomocne mam nadzieje ze i tym razem tak będzie

około 3 miesiace temu otrzymałem zdjęcie ze strazy miejskiej, odbilem piłeczkę wykazując chęc współpracy, informując jednocześnie że tego dnia zarówno ja jak i jeszcze dwie osoby użytkowały pojazd. Poprosiłem także SM o zdjęcie z wyraźną twarzą kierowcy... w tym czasie SM wystąpiła do mojego Urzedu Miasta o zdjęcie z dowodu osobistego i po jego otrzymaniu i porównaniu z fotografią z raportu zdarzenia, dostałem list od SM a w niej MANDAT na 400 zł i 8 pkt.

Link do pisma informującego o otrzymaniu mandatu:

http://img213.imageshack.us/img213/56/70968716.jpg

Nadmienie tylko, że list został wysłany na mój adres stary gdzie już nie mieszkam, pomimo że w liście wyjaśniającym do SM umieściłem adres do korespondencji inny.

Jakie dalsze działania mogę podjąc w stosunku do SM?

Czy przedstawione pismo nie budzi zastrzezeń prawnych?

Czy straznik mógł wyciągnąć moje zdjęcie z mojego UM i czy jest na tyle kompetentną osobą by stwierdzić że te dwie osoby to te same co skutkuje nałożeniem na mnie mandatem w wysokości 400 zł i 8 pkt karnych? Czy jest to może niedopełnienie obowiązków lub wykroczenie poza nie przez straznika?

Może się uda dopatrzyć np. czegoś co będzie podlegało pod poniższy paragraf lub inny?
art. 231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.Pozdrawiam i licze na odpowiedz
husky_zg jest off-line  
15-12-2010, 12:40  
bogbrush
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Fotoradary

Cytat:
Napisał/a tomek_3m Zobacz post
A na kogo wystawili mandat skoro nawet nie da się rozpoznać kierowcy?
na właściciela pojazdu.
bogbrush jest off-line  
15-12-2010, 22:58  
tomek_3m
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Fotoradary

Ale przecież powinna najpierw być ta cała procedura odnośnie ustalenia kierującego. Bo skoro kierowcy nie da się na zdjęciu rozpoznać, to jakim cudem stwierdzili(wystawiając mandat), że to właściciel przekroczył prędkość?

A pytanie do mądrzejszych i bardziej zaznajomionych - w tej sytuacji jest to pewnie mandat zaoczny(czy się mylę?) i czy w takim razie jest on już prawomocny, czy trzeba/można wyrazić(bądź nie) zgodę na jego przyjęcie?
tomek_3m jest off-line  
16-12-2010, 10:10  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Fotoradary

Żaden mandat nie jest prawomocny. Ten mandat stanie się prawomocny w chwili płacenia. Strażnik złamał prawo, gdyż po 30 dniach od stwierdzenia wykroczenia nie może już nałożyć mandatu. Ja bym nic nie robił.
stom jest off-line  
16-12-2010, 13:25  
husky_zg
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

Próbowałem szukać, ale nie jestem w tym wszystkim za bardzo obeznany, mianowicie chodzi mi o konkretny zapis ustawy mówiący o tym ile czasu SM ma na nałożenie mandatu.
Wykroczenie dnia : 08-09-2010
Mandat zaoczny z dnia: 25-11-2010
husky_zg jest off-line  
16-12-2010, 15:12  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Fotoradary

Słabo próbowałeś, było wielokrotnie. 30 dni od ujawnienia wykroczenia (art. 97 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Moment ujawnienia wykroczenia nie jest zdefiniowany i SM różnie go przyjmują.
harmattan jest off-line  
16-12-2010, 23:35  
gucci
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Fotoradary

1. SM ma prawo wystąpić o Twoje zdjęcie.
2. Jeżeli nie przyjmiesz mandatu a są przekonani że to Ty kierowałeś to skierują sprawę do sądu.
3. SM dysponuje lepszym zdęciem do porównania wizerunku- na komputerze- jakość wydruku itp...Nie skierowanie mogłoby być potraktowane jako "...niedopełnienie obowiązku..."
4. Czasami lepiej wziąść na klatę i zapomnieć, jeździć uważniej przez rok. Przecież sam wiesz czy to TY czy nie. Za niewinność kwita nie dostaniesz.
5. Jak będziesz zdecydowany poddać się karze to zawsze możesz zadzwonić i dopytać się. Jak masz blisko to osobiście.
6. Jeżeli minęło 30 dni od ujawnienia wykroczenia to wcale nie oznacza że nic Ci nie zrobią-zostaje im SĄD. To chyba gorsze rozwiązanie dla sprawcy wykroczenia.
7. Zrobisz jak uważasz.
gucci jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradary - c.d. c.d. (odpowiedzi: 1003) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/404716-fotoradary-c-d.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i co zrobić,...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymałem wezwanie do wskazanie kierującego moim pojazdem w chwili zarejestrowania przez fotoradar w gminie Białogard przekroczenia...
§ Fotoradary - c.d. (odpowiedzi: 1014) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345086-fotoradary-ciag-dalszy-26.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry. Wczoraj znalazłem na tablicy Facebook Wojciecha Cejrowskiego dość ciekawy post dotyczący kontroli drogowej . Czy mógłby ktoś się...
§ Fotoradary - część II (odpowiedzi: 544) Część druga tematu http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/94-fotoradary-71.html#post1669628
§ fotoradary (odpowiedzi: 2) prosze o pomoc


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:20.