Fotoradary - Forum Prawne

 

Fotoradary 8

Nigdzie nie jest powiedziane w kpwsow , że mandat zaoczny można wystawić po okresie 30 dni od ujawnienia wykroczenia. W takim przypadku stwierdzający wykroczenie równie dobrze mógłby po ustaleniu tożsamości osoby w dowolnym terminie wystawić ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
18-01-2009, 19:50  
bobusp
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Nigdzie nie jest powiedziane w kpwsow , że mandat zaoczny można wystawić po okresie 30 dni od ujawnienia wykroczenia. W takim przypadku stwierdzający wykroczenie równie dobrze mógłby po ustaleniu tożsamości osoby w dowolnym terminie wystawić taki mandat (trudno byłoby udowodnić, że właściciela pojazdu ustalił w takim czy innym czasie). Przepis wyraźnie mówi, że nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego można nałożyć w ciągu 30 dni od ujawnienia czynu, a nie ujawnienia sprawcy. W tych dniach mieści się także przeprowadzenie czynności wyjaśniających. Nie wydaje mi się aby w przypadku fotoradaru ujawnieniem czynu była inna data niż data zapisu wykroczenia. Zgodnie z kw karalność wykroczenia ustaje po roku jeśli nie było wszczęte postępowanie, lecz nie wydaje mi się aby znaczyło to, żeby po upływie 30 dni od ujawnienia wykroczenia można by wystawić mandat.
bobusp jest off-line  
26-01-2009, 20:08  
boromir
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie RE: Fotoradary

A jak się ma sprawa fotoradaru do samochodu w leasingu?

Właścicielem samochodu w leasingu jest fundusz leasingowy - jego dane są też wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Policja ustala właściciela, a właściciel jest zobowiązany do wskazania kierującego. Niestety, nie może tego zrobić bezpośrednio, bo umowa leasingowa jest zawarta ze spółką.

Załóżmy więc, że właściciel pojazdu wskazuje spółkę jako użytkującego pojazd. Spółka zatrudnia 5 pracowników i nie jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji wykorzystania samochodu. Prezes nie pamięta, kto korzystał z pojazdu w danym dniu. I co dalej?
boromir jest off-line  
04-03-2009, 12:33  
katarzyna1804
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam. ja również mam podobny problem. Auto jest w leasingu. samochod jest zarejestrowany na firme, ktorej wlascicielem jest moj tata, lecz z samochodu korzystaja nie tylko pracownicy ale tez ja i moj brat. wykroczenie nastapilo 13 pazdź 2008, zdjecie jest niewyrazne i ciezko jest okreslic kto wtedy kierowal pojazdem.... jutro musimy zglosic w strazy miejskiej kto jest sprawca wykroczenia.... co mozemy z tym zrobic?
katarzyna1804 jest off-line  
17-03-2009, 19:22  
maxim70
Użytkownik
 
Posty: 69
Domyślnie RE: Fotoradary

Jeśli na zdjęciu nie widać twarzy a właściciel nie przyznaje się do kierowania tym pojazdem ani nie jest w stanie wskazać osoby kierującej ze względu na fakt iż z samochodu korzysta więcej osób postępowanie w sprawie tego wykroczenia zostanie umorzone.
maxim70 jest off-line  
25-03-2009, 15:04  
Grreg
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Fotoradary

nie do końca, z doświadczenia wiem, że 9 na 10 spraw kończy się skazaniem właściciela "za niepodanie danych" - zależy od sędziego Sądu Grodzkiego, tak, właśnie od sędziego, a nie od wniosku, ani okoliczności - "Polska to piękna kraj"
Grreg jest off-line  
24-04-2009, 10:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam,
mam takie pytanie ( czytam te posty i troszkę się gubie) 28 lutego zrobiono mojemu tacie zdjęcie z fotoradaru. Przez ostatni miesiąc próbowano się z nim usilnie skontaktować ( mój tata powiedział, że chciałby najpierw dostać zdjęcie żeby mu po prostu wysłali) i nie stawiał się na telefoniczne wezwania- powiedział również że jeżeli to pilna sprawa to żeby wysłali mu wezwanie na piśmie- a mogliby to zrobić gdyby to faktycznie było pilne a nie wydzwaniać co tydzień aha dodam, że dzwonili z dzielnicy w której mój tata jest zameldowany. Teraz wczoraj kolejny telefon z dzielnicy w której mieszka żeby się pilnie zgłosił- moj tata powiedział że przyjdzie we wtorek czyli 28.04 od tego czasu mijają 2 miesiące od zrobienia zdjęcia przez fortoradar i ponad miesiąc od próby nawiązania kontakrtu z moim tatą czy w tej sytuacji mogą wystawić mojemu tacie mandat? Jeżeli nie podpisze go to czy wtedy kierowana jest sprawa do sądu grodzkiego?

Bardzo proszę o odpowiedź.
 
10-06-2009, 17:50  
Ursus21
Zbanowany
 
Posty: 491
Domyślnie RE: Fotoradary

Wprawdzie spóźniłem się z odpowiedzią na post Sylwiii, gdyż dopiero dziś się zarejestrowałem. Odpowiedź jednak może się przydać innym uczestnikom.

Fotoradar jest wyposażony w tzw. automatyczną regulację wzmocnienia (ARW), która zapobiega "oślepieniu" kamery, gdy sygnał optyczny jest bardzo silny. ARW działa tak, że niezwykle jasne punkty w obrazie stają się jasne, jasne - szare, a szare - czarne. Bardzo często, zwłaszcza gdy jest silne nasłonecznienie, a samochód jest srebrny metallic, silnie odbijający promieniowanie słoneczne (także światło lampy błyskowej w nocy), szyba samochodu na fotografii jest jednolicie czarna, i w żaden sposób nie można zobaczyć twarzy kierowcy.

Policja w takim przypadku stosuje dwa tricki :
1/ nie pokazuje fotografii i namolnie się pyta, kto prowadził,
2/ jak już jest zmuszona do pokazania fotografii informuje właściciela, że albo przyzna się on do wykroczenia, albo wskaże jego sprawcę (jak nie, to sam zostanie ukarany).

W świetle obecnego prawa jest to nieprawdą. Właściciel nie może odmówić odpowiedzi, ale może podać tylko LISTĘ osób, które w danym dniu MOGŁY samochód prowadzić. Nie jest wykluczone, że po kilku miesiącach żadna z tych osób nie przypomni sobie, czy faktycznie samochód w tym dniu prowadziła.
Ursus21 jest off-line  
28-07-2009, 11:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam,
moja sprawa się troche skomplikowała nie wiem o co chodzi ale ktoś popełnił błąd. Otóż mój tata po ponad miesiącu podpisał mandat i przyjał go. Policja powiedziała że przyśle mandat pocztą do zapłaty. Co się okazało? Mój tata odstał wyrok z sądu grockiego dlaczego? Skoro podpiusał mandat (wysokosć 200 zł) i do tego jeszcze koszty sądowe. Dlaczego w takiej sytuacji mój tata ma płacić koszty sądowe za mandat który przyjął i chciał zapłacić tylko policja powiedziała że mandat przyjdzie pocztą. o co w tym wszystkim chodzi?
 
28-07-2009, 11:13  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie RE: Fotoradary

Może Twój tata popełnił błąd? Pocztą przychodzą wyroki, nie mandaty, zwłaszcza że po ponad miesiącu nie można wystawić mandatu, tylko trzeba skierować wniosek do sądu. Tata był przesłuchany i na protokole przesłuchania zaproponowano mu grzywnę 200zł i na tym protokole się podpisał. Po przeprowadzeniu sprawy w sądzie, która odbyła się bez taty (nie ma takiego obowiązku), sąd "klepnął" zaproponowaną karę (tzw. "samoukaranie") i zgodnie z obowiązującymi przepisami dołożył koszty sądowe. Jakie były to koszty, jak mogę spytać? Jeszcze dla sprawdzenia mojej teorii powiedz mi, czy tata podpisywał się na takiej dużej kartce (A3 składane na pół, czyli jak z dużego zeszytu) czy na bloczku mandatowym, wielkości pocztówki?
PS. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, że piszę tak jak "krowie na rowie"
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
28-07-2009, 11:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary

ale dlaczego mój tata miał popelnic bląd? To raczej problem policji że po pierwsze się nie wyrabiają a po drugioe nie moga skutecznie wezwać obywatela do złożenia wyjaśnien. Nie pamieta na czym sie podpisywał tzn jakiego formatu byla to kartka w sumie wyjdzie ok 80 zl wiecej. Dla mnie jest to bardzo dziwne.
 
28-07-2009, 11:37  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie RE: Fotoradary

Cytat:
Napisał/a sylwiaa Zobacz post
Dla mnie jest to bardzo dziwne.
Zdziwiona?... A mnie dziwi że jeszcze nie masz...
Cytat:
Napisał/a sylwiaa Zobacz post
To raczej problem policji że...
Wątpię żeby to był problem policji. To tata ma zapłacić, nie policja. Tata sobie sam zrobił problem jadąc za szybko. Policja właśnie jest od tego, żeby takich gonić, i Ty i ja, i Twój tata płacicie na to podatki. Czynności do fotoradaru trwają długo, zwłaszcza jak kierujący jest z innego regionu. Z resztą planują zrzucić fotoradary na inne podmioty, może one będą się "wyrabiać".
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
30-07-2009, 07:37  
ppati21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam,

Mam problem. Otóż wczoraj ( 29.07.2009r.) otrzymałam zdjęcie z fotoradaru UWAGA !! z dnia 07.10.2008r!! i moje pytanie brzmi co mam zrobić? iśc i zapłacic czy nie? Czy nie ma jakiegos okreslonego terminu co do otrzymana mandatu, czy nie ulega on juz przedawnieniu?? Dla mmnie to jest jakas paranoja zeby po 10 miesiacach otrzymac zdjecie , ale ja musze isc w ciagu 7 dni zaplacic?? jak ja mam sie wywiązywac w termine to oni chyba tez! czy jest jakis przepis prawny mówiący o tym jaki czas jest wazny mandat albo cos takiego, ze po prostu jak do nich pojde, zebym miala jakies oparcie prawne.
Prosze o pomoc.
ppati21 jest off-line  
01-08-2009, 10:22  
crakersiak
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Fotoradary

prosze powiedzcie mi czy straz miejska moze sobie wszedzie w miescie stawiac fotoradar czy przed nim musi byc znak informujacy o kontroli radarowej ? bo strzelil mi zdjecie i jezeli nie moga stawiac to nie legalnie on tam stal prosze odp
crakersiak jest off-line  
01-08-2009, 10:24  
p_a_r_a_g_r_a_f
Przyjaciel forum
 
p_a_r_a_g_r_a_f na Forum Prawnym
 
Posty: 2.032
Domyślnie RE: Fotoradary

Mogą stawiać i nie potrzeba znaku. Przyzwyczaj się do tego, że będzie ich coraz więcej, bo to dobra kasa dla Gminy.
p_a_r_a_g_r_a_f jest off-line  
03-08-2009, 08:08  
ppati21
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

Jeszcze raz prosze o pomoc. Zapytanie wyżej ppati21. Z góry dziex
ppati21 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradary - c.d. c.d. (odpowiedzi: 1003) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/404716-fotoradary-c-d.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i co zrobić,...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymałem wezwanie do wskazanie kierującego moim pojazdem w chwili zarejestrowania przez fotoradar w gminie Białogard przekroczenia...
§ Fotoradary - c.d. (odpowiedzi: 1014) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345086-fotoradary-ciag-dalszy-26.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry. Wczoraj znalazłem na tablicy Facebook Wojciecha Cejrowskiego dość ciekawy post dotyczący kontroli drogowej . Czy mógłby ktoś się...
§ Fotoradary - część II (odpowiedzi: 544) Część druga tematu http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/94-fotoradary-71.html#post1669628
§ fotoradary (odpowiedzi: 2) prosze o pomoc


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:02.