Fotoradary - Forum Prawne

 

Fotoradary 80

Witam . Mam pytanie dotyczace postepowania w/s fotoradaru . 14 .10.2010r fotoradar zrobil zdjecie tj mojemu pojazdowi nie widac kto kieruje autem ,jestem wspolwlacicielem z ojcem w/w auta SM przyslala fotke i zazadala przyznania sie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
18-02-2011, 21:15  
antagonista
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam . Mam pytanie dotyczace postepowania w/s fotoradaru . 14 .10.2010r fotoradar zrobil zdjecie tj mojemu pojazdowi nie widac kto kieruje autem ,jestem wspolwlacicielem z ojcem w/w auta SM przyslala fotke i zazadala przyznania sie lub wskazania sprawcy odpisalem ze moglo kierowac wiele osob ktorych personali nie znam oraz wytknalem brak uprawnien SM do prowadzenia dochodzenia wobec mnie . 7.12.2010 otrzymalem wezwanie jako swiadek do siedziby SM podtrzymalem wczesniejsze wyjasnienia ,SM skierowala sprawe do policji . Po otrzymaniu wezwania w charakterze spr wykroczenia stawilem sie w komendzie podtrzymalem wyjasnienia zarzucajac policjantowi pomowienie gdyz bez sadu nazwal mnie sprawca . Policjant skierowal sprawe do sadu jednak sad zwrocil papiery wskazujac brak uprawnien SM do postawienia mi zarzutu . Policja zamknela sprawe i jednoczesnie ja wznowila stawiajac zarzut art65par 2 kw jako organ uprawniony wzywajac mnie powtornie na przesluchanie w charakterze podejrzanego . Stawilem sie podtrzymalem zeznania . Obecnie policja wezwala zone jako podejrzana z art 97 kw we wskazanym dniu zona nie stawila sie doreczyla odp ze statut podejrzanej to instytucja kpk a wzywana jest w sprawie wykroczeniowej . Jakich dzialan mozna spodziewac sie w najblizszym czasie i jak maja sie bledy proceduralne postepowania do jego podwazenia przed sadem.
antagonista jest off-line  
19-02-2011, 20:35  
agraa
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam,

właśnie dostałam zdjęcie z fotoradaru obsługiwanego przez Straż Miejską. Przekroczenie o 12 km/h. Wykroczenie miło miejsce 07 stycznia 2011r. Moje pytanie brzmi: Czy Straż Miejska może już wystawiać mandaty? Czy już wyszły przepisy wykonawcze? Czy musze przyjąć ten mandat?
agraa jest off-line  
19-02-2011, 22:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary

SM nie będzie wystawiać mandatów co najmniej do 1 marca.
 
21-02-2011, 18:08  
antagonista
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Fotoradary

Wdniu dzisiejszym zona otrzymala ponowne wezwanie w charakterze podejrzanej oraz odp na pismo ze KPOW zawiera status osoby podejrzanej i stawic sie musi ,w przeciwnym wypadku zostanie sila doprowadzona. Pojechalem na komende dyzurny macil jak mogl ze nikogo nie ma albo sa zajeci ,odwiedzilem naczelnika wydzialu prewencji ,ktory stwierdzil bezzasadnosc moich przekonan . Ide do komendanta przedstawiam sprawe i co? Wezwal jakas kobiete polecil spisac protokol zastrzezen stwierdzajac istotne wady wezwania oraz polecil przyjac skarge na pismie na dzialania policjanta .Skarge zlozylem oczekuje na odp
antagonista jest off-line  
22-02-2011, 14:12  
avenger
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Fotoradary

Mam Pytanie do specjalistów

W kwietniu 2010 zostałem upolowany w miejscowości Wieszczyce, zdjęcie z tyłu, standardowe pismo od straży gminnej z formularzem i żądaniem ujawnienia kierującego.

1. Moja odpowiedź że prowadziły dwie osoby na zmianę, wskazanie tych osób , trasa pokonywana pierwszy raz, nikt nie przyznaje się do winy, prośba o przekazanie sprawy do policji celem ustalenia sprawcy, dodatkowo prośba o dokładne usytuowanie fotoradaru z informacji na forum wynika że radar usytuowany w samochodzie prywatnym stojącym na parkingu przy sklepie(więc pomiar pod dużym katem może fałszować wyniki), prośba o zgodę policji na wykonywanie pomiarów w danym miejscu.
2. w odpowiedzi mandat zaoczny za niewskazanie sprawcy wykroczenia, odmowa przyjęcia ze względu na to że Straż Gminna nie jest uprawniona do karania z tego artykułu, a ponadto zakwestionowano podstawę wystawienia mandatu w tych okolicznościach, po raz kolejny podano dane obydwu osób które mogły prowadzić pojazd z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia.
3. Kolejne pismo z kolejną porcją straszenia paragrafami oraz definitywne domaganie się wskazania sprawcy nasza prośba o ustalenie kierujacego przez policję zignorowana komentarzem ze ze względu na naszą wygodę daleki dojazd itp. sprawa nie przekazana do wyjaśnienia, po raz kolejny wskazanie obydwu kierujących z powtórzeniem prośby o odpowiedź na nurtujące nas pytania.
Dokładne miejsce ustawienia fotoradaru, czy spełniał określone przepisy.
Dokument potwierdzający zgodę policji na wykonywanie pomiarów w tym
czasie i w tym miejscu itd.

Po pół roku spokoju przychodzi zawiadomienie z sądu o rozprawie, wezwanie w charakterze obwinionego art. 97 KW na 24 lutego (obecność nieobowiązkowa)
w opisie za niewskazanie sprawcy.

I na koniec pytanie, czy należy się spodziewać że sąd na podstawie tak dziurawego oskarżenia zechce wydać wyrok? jeżeli wyda i odwołam się do wyższej instancji, to czy po roku od ujawnienia wykroczenia sprawa stanie się nieaktualna?

Proszę o odpowiedź
avenger jest off-line  
23-02-2011, 10:08  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Fotoradary

Nie, jeżeli wszczęto postępowanie to karalność ustaje po dwóch latach. Sąd w Tucholi jest tak nieudolny że zostaniesz skazany bezprawnie. Straż gminna nie ma prawa kierować wniosku o ukaranie przeciwko właścicielowi. Może kierować tylko przeciwko kierującemu, którego jednak nieustalono. Jest gdzieś tu wyżej wyrok SN w tej sprawie.
stom jest off-line  
23-02-2011, 12:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary

Koniecznie znajdź ten wyrok SN i wyślij do Sądu wyjaśnienia na piśmie, może się opanują zanim wydadzą wyrok.
 
01-03-2011, 16:40  
oculus
Początkujący
 
oculus na Forum Prawnym
 
Posty: 15
Domyślnie

Witam,
Kolejne standardowe wezwanie
Wykroczenie miało miejsce w sierpniu. 72/50km/h.
Wypełniam część A jeśli przyznaję się do popełnienia wykroczenia, część B jeśli chcę wskazać kogoś kto popełnił wykroczenie.
Zaciekawiła mnie część część C.
"Nie jestem w stanie wskazać kierującego pojazdem i jako właściciel pojazdu (w przypadku firm - osoba odpowiedzialna za pojazd) wyrażam zgodę na przyjęcie grzywny w drodze mandatu karnego zaocznego w wysokości jak w wezwaniu zgodnie z art. 78 ust. 4 PRD"
W wezwaniu jest 140pln. Jeśli tylko tyle, to nie widzę problemu. W końcu ktoś musi utrzymywać naszych darmozjadów. Zastanawiam się tylko, czy jak wypełnię i wyślę, to nie dowalą mi 500pln, bo im się coś odwidzi. Z tymi dziadami nigdy nic nie wiadomo.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

PS. Nie napisałem, że opcja C jest najbardziej interesująca, bo płaci się tyle samo, a nie dostaje punktów.

I jeszcze jedna dziwna sprawa. Zdarzenie miało miejsce 2 sierpniu 2010r, a w piśmie jako podstawa prawna podana jest ustawa z dnia 29 października 2010r. Czy w tym przypadku nie kłóci się to z zasadą niedziałania prawa wstecz? Nie powinni podać podstawy prawnej istniejącej w momencie zaistnienia wykroczenia?
oculus jest off-line  
02-03-2011, 19:44  
zbyhu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Fotoradary

Na moj chlopski rozum moze wazniejsza byc data ujawnienia wykroczenia. Bo od tego momentu zegar tyka. Jesli ta data jest pozniejsza niz 29 pazdziernika 2010r, to juz podpada to raczej pod nowe przepisy.

Pzdr
zbyhu jest off-line  
03-03-2011, 17:34  
gucci
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Fotoradary

Odsyłam do art. 1 i 2 Kodeksu Wykroczeń.
gucci jest off-line  
04-03-2011, 21:38  
adrianek022
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Fotoradary

moze ktos wyjasnic co z fotoradarami strazy gminnej.dostalem zdjecie z 19.02.2011 dr.nr.22 na 50/61 co z ustawa jak to sie ma do platnosci.jak to jest
adrianek022 jest off-line  
05-03-2011, 21:31  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Fotoradary

Straż gminna złamała prawo nie oznakowując fotoradaru zgodnie z przepisami.
stom jest off-line  
06-03-2011, 14:53  
gucci
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Fotoradary

adrianek022-z tego co mi wiadomo to na dzień dzisejszy i 19.022011r brak jest rozporzdzenia dotyczącego stosowani fotoradarów zgodnie ze zmianami PoRD.
Wniosek: zdjęcie nielegalne.
gucci jest off-line  
11-03-2011, 17:51  
Trzyszcz24
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam,
bardzo przepraszam jeśli to już było, ale najzwyczajniej w świecie nie mam czasu na przeglądanie teraz 101 stron tematu, potrzebuję tego teraz, a myślę, że odp. nie sprawi wam problemu, więc zadaję pytanie i uprzejmie proszę o odpowiedź.

Jest taka sytuacja: ktoś dostaje mandat 200zł i 2 punkty, bo został złapany przez fotoradar. Zdjęcie jest od tyłu. Nie prowadził właściciel (był pasażerem w tym momencie), (nawiasem dodam, przekroczenie o 12 czy 15km- nie pamiętam teraz i prawdopodobnie nieoznakowany fotoradar, chyba, że nie zauważył, ale mniejsza o to).
I co w tedy? Po prostu ta osoba co prowadziła dostaje mandat i punkty, czy jest jakaś różnica?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Trzyszcz24 jest off-line  
11-03-2011, 19:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fotoradary

Dowie się tego wkrótce właściciel pojazdu jak dostanie pismo z SM z żądaniem wskazania kierującego.
 
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradary - c.d. c.d. (odpowiedzi: 1003) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/404716-fotoradary-c-d.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i co zrobić,...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymałem wezwanie do wskazanie kierującego moim pojazdem w chwili zarejestrowania przez fotoradar w gminie Białogard przekroczenia...
§ Fotoradary - c.d. (odpowiedzi: 1014) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345086-fotoradary-ciag-dalszy-26.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry. Wczoraj znalazłem na tablicy Facebook Wojciecha Cejrowskiego dość ciekawy post dotyczący kontroli drogowej . Czy mógłby ktoś się...
§ Fotoradary - część II (odpowiedzi: 544) Część druga tematu http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/94-fotoradary-71.html#post1669628
§ fotoradary (odpowiedzi: 2) prosze o pomoc


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:42.