Fotoradary - Forum Prawne

 

Fotoradary 81

Witam Dostałem zdjęcie od SM za przekroczenie prędkości. Zdjęcie zrobione od tyłu, ponadto na zdjęciu widoczne są dwa samochody jadące w tym samym kierunku. Zdjęcie zrobione 07.06.2010r. Legalizacja fotoradaru była do 31.10.2010r. Rozumiem, że najpóźniej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń


Zamknięty temat
 
16-03-2011, 13:17  
kuerten
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam
Dostałem zdjęcie od SM za przekroczenie prędkości. Zdjęcie zrobione od tyłu, ponadto na zdjęciu widoczne są dwa samochody jadące w tym samym kierunku. Zdjęcie zrobione 07.06.2010r. Legalizacja fotoradaru była do 31.10.2010r. Rozumiem, że najpóźniej w pażdzierniku zdjęcie zostało ujawnione ( gdy była jeszcze legalizacja ) a dostałem je po 3 miesiącach.
Walcząc z SM obrać drogę:
- dwa samochody jadące w tym samym kierunku widoczne na zdjęciu
- brak możliwości zobaczenia oryginalnego zdjęcia (brak legalizacji na fotoradar)
- brak opisu miejsca zdarzenia na zdjęciu
- słabo widoczna tylna rejestracja (tylko na powiekszeniu) oraz sprawca zdarzenia
- przedawnienie
- brak pomiaru temperatury (zakres temperatury urzadzenia pomiarowego)
- inne ?

z góry dzięki za pomoc
kuerten jest off-line  
19-03-2011, 08:28  
stettera
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam wszystkich,
mam kilka informacj odnośnie fotoradarów :
każdy musi posiada zatwierdzenie typu, dla nowszych produktów świadectwo legalizacji pierwotnej gdzie sa wszytskie istotne parametry. Po upływie terminu ważności w/w dokumentów obowiązuje legalizacja ponowana, tutaj nie wszystkie OUM wpisują parametry( cały czas obowiązuje te z legalizacji pierwotnej lub zatwierdzenia typu)
Należy zwrócic uwagę na kąt pomiaru względem ruchu pojazdów lub osi jezdni( to to samo) który dla Multinova 6F wynosi 22 stopnie, maszt na którym jest zainstalowany musi posiadac w świadectwie ustawienia równierz taki sam kąt!
Jeśli jest to urzędzenie mobilne obowiązuje równierz taka sama zasada.
Czyli ze zdjęciem powinniśmy otrzymac aktualne swiadectwo legalizacji wraz z protokołem ( geodezyjnym lub innym) ustawienia fotoradaru, masztu gzie sa podane informacje o kącie, miejscu, kto i kiedy dokonał tego ustawienia.
W załaczniku wzory dokumentów.
pozdrawiam
stettera jest off-line  
19-03-2011, 17:21  
minova
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Fotoradary

SM w Pszczynie wysyła zdjęcia zrobione w czerwcu ubiegłego roku.
Czy ma prawo teraz (w marcu) po prawie 9 miesiącach ukarać?
Już nie mówię o takich bublach: http://www.wiadomosci.pless.pl/wiece...id=21942&akt=1

Proszę o odpowiedź
minova jest off-line  
20-03-2011, 12:16  
gucci
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Fotoradary

Minova> Wnioskuje, że korespondencę odebrałeś za pokwitowaniem. Pewnie w otrzymanym piśmie zostałeś poinformowany o art.32&8 KPOW. W zaleności jak wygląda zdjęcie albo skierują wniosek do sądu z art. 92a lub 96&3 albo stawisz się osobiście w SM w Pszczynie i otrzymasz kwita z art. 96&3 KW. Zależy kiedy ujawniono wykroczenie. i jak postąpisz.
Ma prawo przez 1 rok od daty wykroczenia.
gucci jest off-line  
20-03-2011, 16:42  
minova
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Fotoradary

nie otrzymałem listu, tylko działanie "Straży Biznesowej" zaczęło mnie zastanawiać
minova jest off-line  
21-03-2011, 13:43  
spoleczniak
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Fotoradary

witam serdecznie

ja otrzymalem wlaśnie taki list od pszczyńskiej straży.

zdjecie zrobione z tyłu
slabo widoczne, numery widac tylko w powiekszeniu
brak opisu miejsca zdarzenia
auto jest wlasnoscia spólki
wykroczenie dn. 9.06.2010
proszę o pomoc co robić?
spoleczniak jest off-line  
24-03-2011, 14:22  
przemoh
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Fotoradary

Mam pytanie do osób mających już jakieś doświadczenia w tej sprawie. Otóż dostałem zdjęcie z fotoradaru od SG, na którym nie widać twarzy sprawcy. W tym dniu jechałem z dwoma kolegami, prowadziliśmy na zmianę. Nie jestem w stanie stwierdzić kto prowadził w danym momencie, żaden z nas nie przyznaje się do winy.
Przeglądałem forum i widziałem, że w takich sytuacjach sąd może mnie uniewinnić, skoro nie można jednoznacznie stwierdzić, że to ja prowadziłem. W jaki sposób taką sytuację rozwiązać? Na blankiecie do wskazania sprawcy mogę zaznaczyć, że nie jestem w stanie wskazać sprawcy i mogę przyjąć mandat bez punktów albo skierować sprawę do sądu. Czy w takiej sytuacji powinienem zaznaczyć właśnie opcję o niemożliwości wskazania sprawcy i skierowaniu sprawy do sądu? Jak dalej będzie przebiegać sprawa? Czy zostanę wezwany do składania wyjaśnień w SG czy od razu do sądu? Który sąd będzie rozpatrywał tę sprawę - właściwy dla gminy, która wystawiła mandat, czy dla mojego miejsca zamieszkania? (Fotoradar znajdował się ok. 100 km od mojego domu, nie uśmiecha mi się specjalnie tam jeździć, wolę załatwić tę sprawę w sądzie u mnie, 10 km ode mnie). Czy mógłby mi ktoś podać jakieś odniesienia do aktów prawnych, na które mógłbym się powołać?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc.
przemoh jest off-line  
24-03-2011, 16:29  
zbyhu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam!

Zakończenie mojej sprawy, o której pisałem tutaj:

Cytat:
Napisał/a zbyhu Zobacz post
30 czerwca 2010 moj motocykl zalapal sie na zdjecie od tylu, ktore wykonane zostalo fotoradarem przenosnym przez SM.
Zdjecie jest o tyle ciekawe, ze widnieje na nim rowniez ciezarowka z wycieta przez jakiegos grafika rejestracja (ciezarowka ujeta jest od przodu). No i rejestracja motocykla na wydruku zdjecia jest bardzo niewyrazna.
http://zbyhu1.republika.pl/fota.jpg
Przekroczenie jest 83/50km/h.
Dostalem wezwanie w charakterze swiadka do SM w poczatkach lipca 2010 i jakos na kilka dni przed uplywem 30 dni odwiedzilem ich.
Powiedzialem jednemu Straznikowi o swoich watpliwosciach co do zdjecia (dwa pojazdy na zdjeciu), pytajac skad mam wiedziec, ze pomiar zrobiony jest dla motocykla. Pan cos mi nasciemnial, ze pojazd mierzony oznaczony jest krzyzykiem - a takowego na zdjeciu nie widac. Oryginalnego zdjecia mi nie pokazano.
Panu Straznikowi powiedzialem, ze nie jestem w stanie powiedziec kto prowadzi na zdjeciu motocykl i ze nie mam obowiazku prowadzenia ewidencji komu go uzyczalem. U mnie w rodzinie jezdza motocyklami wszyscy od ojca przez matke na bracie skonczywszy i kazdy ma dostep do motocykla (aczkolwiek tego juz straznikowi nie mowilem, bo nie chcialem naraz swoich bliskich na klopoty). Straznik odparl mi, ze skoro nie potrafie podac danych kierujacego zostane w takim ukladzie kolejny raz wezwany na przesluchanie i sprawa trafi do sadu - bo SM nie ma prawa karac za niewskazanie danych kierowcy.
Dzisiaj, po pol roku czasu, przyszlo mi wezwanie do stawienia sie w SM w charakterze podejrzanego o popelnienie wykroczenia z art. 97 kw. Mam sie stawic 9 lutego w SM lub w 7 dni na pismie wyslac im wyjasnienia. Absurdalna godzina stawienia sie w SM czyni to niemozliwym, wobec czego chce im napisac wyjasnienia.
(...).
Na przesłuchanie nie poszedłem.
Napisałem do SM wyjaśnienia, że to nie ja jadę, że mam na to dowód (lista obecności w pracy z ewidencją czasu pracy) i poddałem w wątpliwość, że to w ogóle mój motocykl, bo tablice rejestracyjne są niewyraźne. Napomknąłem też, że nie dostałem kopii legalizacji urządzenia pomiarowego, informacji z Policji, że mogli w tym miejscu dokonywać pomiaru, oraz poddałem w wątpliwość sam pomiar, z uwagi na obecność drugiego pojazdu na zdjęciu.

Dzisiaj otrzymałem pismo z SM. O dziwo - i ku mojej wielkiej radości - po 9 miesiącach przepychanki nagle tablice rejestracyjne motocykla faktycznie stały się dla SM nieczytelne i odstąpili od postępowania przeciwko mnie .

Pozdrawiam

PS
Pismo z wyjaśnieniami zaniosłem do SM osobiście i na drugiej kopii poprosiłem o pieczątkę, że do nich to wpłynęło.
zbyhu jest off-line  
28-03-2011, 12:09  
sylwia.ma
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie wyrok zaoczny bez wzywania mnie na świadka

Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie.
dnia 29.09.2010 zrobiono mi zdjęcie fotoradarem za przekroczenie prędkości. przyszło mi wezwanie na komendę w celu rozpoznania się na zdjęciu. wezwanie było na 11.02.2011. stawiłam się. przedstawiono mi zdjęcie z fotoradaru, które zostało przefaksowane z innego miasta. całe zdjęcie formatu banknotu 50 złotowego. oczywiście na zdjęciu nie widać czy to ja i gdyby nie numery rejestracyjne w powiększeniu to nie byłabym pewna czy to mój samochód. nie wlepiono mi mandatu ani nie kazali wskazać kierowcy. okazało się, że termin wezwania mnie minął i sprawa automatem trafiła do sądu. spodziewałam się wezwania do sądu i nic. wezwanie nie przyszło. dzisiaj tj.28.03.2011 otrzymałam wyrok. czy procedura została zachowana? rozprawa odbyła się 15.03. czy mogli mnie nie powołać?
sylwia.ma jest off-line  
29-03-2011, 17:18  
harmattan
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: Fotoradary

Tak, mogli Cię nie powołać. Sąd wydał wyrok w trybie nakazowym. Masz 7 dni na złożenie sprzeciwu do wyroku. Wtedy odbędzie się normalna rozprawa i będziesz mogła przedstawić swoje racje.
harmattan jest off-line  
31-03-2011, 14:14  
rgonzalez
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Fotoradary

Witam ! Nie znalazłem mogłem znaleźć na forum odpowiedniego wątku dlatego piszę. Otóż sprawa wygląda następująco. Prowadziłem dzisiaj samochód, który nie należy do mnie, wydaje mi się, że fotoradar zrobił mi zdjęcie. Mam pytanie, jeśli mandat przyjdzie do właściciela pojazdu jak mogę wziąć winę na siebie ?
rgonzalez jest off-line  
31-03-2011, 15:14  
zbyhu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Fotoradary

Powiedz właścicielowi. Jak mandat przyjdzie, na komendzie czy w SM poda Twoje dane, jako kierującego i potem już będą ścigać Ciebie.
zbyhu jest off-line  
31-03-2011, 18:04  
mcmad
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

A co w przypadku, jeżeli wezwanie przyszło na inną osobę (właściciela), a jestem pewien, że chodzi o mnie (współwłaściciela)?
Chciałbym uniknąć ciągania ojca po komendach tylko po to, żeby wskazał mnie jako kierującego.
mcmad jest off-line  
31-03-2011, 20:38  
rgonzalez
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Fotoradary

Z tego co ja się orientuję to zdjęcie z fotoradaru zawsze przychodzi do osoby, na którą zarejestrowany jest pojazd. Mam podobny problem do twojego, tylko w moim przypadku jest to ojciec koleżanki.
rgonzalez jest off-line  
31-03-2011, 20:58  
mcmad
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fotoradary

No nic. Zadzwonię jutro na komendę i się zapytam.
mcmad jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradary - c.d. c.d. (odpowiedzi: 1003) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/404716-fotoradary-c-d.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i co zrobić,...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymałem wezwanie do wskazanie kierującego moim pojazdem w chwili zarejestrowania przez fotoradar w gminie Białogard przekroczenia...
§ Fotoradary - c.d. (odpowiedzi: 1014) Ciąg dalszy tematu: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345086-fotoradary-ciag-dalszy-26.html Każda porada choćby sugerująca jak ominąć prawo i...
§ Fotoradary (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry. Wczoraj znalazłem na tablicy Facebook Wojciecha Cejrowskiego dość ciekawy post dotyczący kontroli drogowej . Czy mógłby ktoś się...
§ Fotoradary - część II (odpowiedzi: 544) Część druga tematu http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/94-fotoradary-71.html#post1669628
§ fotoradary (odpowiedzi: 2) prosze o pomoc


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:33.