Rozliczanie dochodu nieletniego - Forum Prawne

 

Rozliczanie dochodu nieletniego

Witam! Z góry zaznaczam, że potrzebuję bardzo szybkiej porady. Mam 16 lat i zarabiam miesięcznie na allegro kilkaset złotych (więcej niż wolna suma) za sprzedawanie miejsc reklamowych na stronach w internecie. Nie chcę mieć problemów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
25-02-2013, 17:44  
msd2410
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Rozliczanie dochodu nieletniego

Witam!

Z góry zaznaczam, że potrzebuję bardzo szybkiej porady.
Mam 16 lat i zarabiam miesięcznie na allegro kilkaset złotych (więcej niż wolna suma) za sprzedawanie miejsc reklamowych na stronach w internecie.
Nie chcę mieć problemów z urzędem skarbowym. Wszystko zaczęło się już pod koniec 2012, dlatego rodzice powinni się ze mną rozliczyć.
Mój ojciec normalnie wypełnia PIT-37. Chcę się dowiedzieć co musi wypełniać, aby rozliczyć się też z mojego dochodu, ew. co ja muszę wypełnić. Wyczytałem, że może to być PIT-36 z dodatkiem PIT/M, jednak to nie obowiązuje przy dochodach z pracy. Jak mogę się rozliczyć ze swojego dochodu?

Pozdrawiam,
Marcin Dubiel.
msd2410 jest off-line  
25-02-2013, 22:31  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Rozliczanie dochodu nieletniego

Tego typu dochody rozlicza rodzic właśnie w PIT-36, załączając PIT-M. Prawdopodobnie rubryka "inne źródła".

Sam nie możesz się z nich rozliczyć.
Małoletni rozlicza się sam jedynie z dochodów z pracy, stypendiów i rzeczy oddanych mu do samodzielnego użytkowania.
TaxTex jest off-line  
26-02-2013, 06:10  
msd2410
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Rozliczanie dochodu nieletniego

No i tu jest problem, bo słyszałem, że PIT-M w ogóle nie wchodzi w grę... Czy jesteś tego pewny?
msd2410 jest off-line  
26-02-2013, 06:28  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Rozliczanie dochodu nieletniego

Cytat:
Napisał/a msd2410 Zobacz post
bo słyszałem,
Zatem zapytaj swoje źródło informacji o podstawę prawną.
Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Przepis prawny:


Art. 7. 1. Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

2. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków.

3. Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Ag_Maz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozliczanie nieletniego - PIT-8C. (odpowiedzi: 1) Witam! Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka z tytułu wynajmu powierzchni reklamowej? Kwota nie przekroczyła progu podatkowego. Kwotę...
§ rozliczanie od dochodu (odpowiedzi: 16) Witam Mam pytanie jak rozliczyć się od dochodu jeśli jestem płatnikiem VAT, kupiłem coś nie płacąc VATu i sprzedałem doliczając 23% podatku Proszę...
§ Rozliczanie przy braku dochodu (odpowiedzi: 1) Czy muszę wysyłać PIT skoro nie pracowałem w 2013 i nie mam żadnych rozliczeń?
§ Rozliczanie dochodu w umowie zlecenie (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Na wstępie pragnę przeprosić jeżeli ów wątek już wystąpił. Pracuje jako kurier w firmie InPost,...
§ Rozliczanie dochodu na Paypal (odpowiedzi: 2) Zajmuję się robieniem modyfikacji różnych skryptów za które otrzymuję wynagrodzenie na Paypal od osób praktycznie z całego świata. Nikt nie żąda ode...
§ Rozliczanie dochodu z zagranicy (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie: Czy jest jakas mozliwosc rozliczenia dochodu z zagranicy poza zalozeniem firmy? Dochod ten pochodzi z portalu Flash Components -...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:05.