Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe - Forum Prawne

 

Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

W 2012 roku za styczeń i luty pobrałem ostatnie wynagrodzenie ze stosunku pracy. W okresie od 1.03.2012 do 31.12.2012 z racji zwolnienia ze służby przez nabycie prawa do emerytury (art. 41 ust. 2 pkt. 4 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"

Rozliczenia "PIT" - aktualne tematy:

  • § Zwrot ulgi na dziecko
    Dzień dobry. Mój post dotyczy zwrotu ulgi na dziecko. Mój tata dostał zwrot na jedno dziecko w wysokości 622...
  • § odliczenie od dochodu
    witam, kupiłem komplet rolet na okna do mieszkania czy takie rolety można odliczyć na rocznym rozliczeniu...
  • § Korekta pitu 2015
    Witam, Otrzymałem list z Urzędu Skarbowego o dokonanie korekty PIT-u. Organ podatkowy prosi o: - złożenie...

Odpowiedz
 
03-03-2013, 16:34  
Vyltus
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

W 2012 roku za styczeń i luty pobrałem ostatnie wynagrodzenie ze stosunku pracy.

W okresie od 1.03.2012 do 31.12.2012 z racji zwolnienia ze służby przez nabycie prawa do emerytury (art. 41 ust. 2 pkt. 4 Ustawy o Policji) pobierałem świadczenie co miesiąc przez okres roku z art. 117 Ustawy o Policji (rok minął z ostatnim dniem lutego 2013 roku, ale pierwsze dwa miesiące tego roku zostaną uwzględnione z zeznaniu za bieżący rok podatkowy).

Oprócz PIT-11 za 2012 rok, otrzymałem od płatnika zaświadczenie o pobieraniu ww. świadczenia. Ponadto zawarto w nim informację, że od tego świadczenia została potrącona składka na ubezpieczenie zdrowotne wraz z podaniem wysokości kwoty podlegającej odliczeniu od podatku dochodowego.

W 2012 roku nie miałem innych dochodów podlegających opodatkowaniu niż wymienione.

Co dokładnie powinienem zrobić z tą informacją? Czy i w której pozycji w deklaracji PIT-37 powinienem uwzględnić kwotę podaną na zaświadczeniu?

Przeszukując Internet nie znalazłem rzeczowych odpowiedzi na moje pytanie, a sam temat nie był często poruszany.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
- Rafał
Vyltus jest off-line  
14-03-2013, 09:57  
prosty człowiek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

Ustawa o Policji określa w Art. 117. 1 : Policjantowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 4, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
2. Policjantowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.
3. Policjantowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 i 6, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenie pieniężne określone w ust. 1 przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o inwalidztwie stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty inwalidzkiej.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w Art. 30. 1. określa: Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
(..)
4a) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy - w wysokości 20 % należności.

Podatek od tych świadczeń został pobrany przez płatnika w trakcie roku.
Podatnik otrzymał zatem owo świadczenie już pomniejszone o (zryczałtowany) podatek
(nie podatek dochodowy!).
Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (art.30 ust.8 o posatku dochodowym od osób fizycznych)
- nie wykazujesz tego w zeznaniu rocznym.
prosty człowiek jest off-line  
14-03-2013, 10:43  
prosty człowiek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

cd... przepraszam, ale mnie wylogowało

Całą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazaną w otrzymanym zaświadczeniu można odliczyć od podatku - sumuje się ja z kwotą składki zdrowotnej wykazanej w PIT-11. Warunek otrzymania tego odliczenia jest jeden - zaliczki na poczet podatku dochodowego pobrane przez płatnika muszą być odpowiednio wysokie, żeby było od czego dokonać odliczenia (wskazana jest dodatkowa praca po zwolnieniu ze służby, wspólne opodatkowanie z pracującym małżonkiem...)
Jeśli w ubiegłym roku podatkowym Ty lub współmałżonek nie mieliście odpowiednio wysokich dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym, to na podstawie zaświadczenia o pobieraniu świadczenia z art. 117, po rozliczeniu PIT-37 możesz odzyskać jedynie kwotę w wysokości zaliczek na poczet podatku dochodowego pobranych przez Twojego płatnika wykazanych w PIT-11.
prosty człowiek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Roczne zeznanie podatkowe z dwóch umów o pracę (odpowiedzi: 2) Witam, potrzebuję małej porady w związku z rocznym zeznaniem podatkowym. Miałam dwie umowy o pracę o 2015 rok. Czy wypełniając PIT-37 muszę...
§ zeznanie roczne a allegro (odpowiedzi: 11) w zeszłym roku sprzedałam kilka własnych rzeczy przez allegro,na łączną sumę nie wiem 1000-1500 zł.Były to zbędne mi przedmioty domowego...
§ Roczne zeznanie PIT 37 - dlaczego dopłata (odpowiedzi: 2) Witam, Pracuję na etacie i dochody otrzymuję z jednego źródła. Jeszcze nigdy mi się nie zdażyło coś takiego. Podatek przekazany przez płatnika...
§ Roczne zeznanie podatkowe (odpowiedzi: 3) Witam, W ubiegłym roku po otrzymaniu PIT-ów od pracodawców i złożeniu rocznej deklaracji do Urzędu Skarbowego musiałam dopłacić kilkaset złotych....
§ zeznanie roczne a alimenty (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie natury technicznej :) W którym miejscu formularza PIT 37 wpisać i czy w ogóle wpisywać przychód z racji otrzymywania alimentów...
§ Roczne zeznanie podatkowe (odpowiedzi: 1) Witam, od grudnia 2009 posiadałem otwartą działalność gospodarczą. W tym miesiącu nie wykazałem żadnych przychodów z tej działalności, jednocześnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:26.