PIT 37 umowa o dzieło pomiędzy firmą a osobą fizyczną - Forum Prawne

 

PIT 37 umowa o dzieło pomiędzy firmą a osobą fizyczną

Witam. Wykonywałem dwa pewne zadania (os.fizyczna) dla firmy. Posiadam rachunki do umów o dzieło a w nich zawarta jest treść: Pierwszy: "Wnoszę o przyjęcie rachunku na kwotę netto w wysokości:1601,34". Drugi: "Wnoszę o przyjęcie rachunku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
29-04-2013, 22:26  
pytanek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie PIT 37 umowa o dzieło pomiędzy firmą a osobą fizyczną

Witam.
Wykonywałem dwa pewne zadania (os.fizyczna) dla firmy. Posiadam rachunki do umów o dzieło a w nich zawarta jest treść:
Pierwszy: "Wnoszę o przyjęcie rachunku na kwotę netto w wysokości:1601,34".
Drugi: "Wnoszę o przyjęcie rachunku na kwotę netto w wysokości:641,67

Treść to nie moja konstrukcja a mojego dziełodawcy, aczkolwiek "...wnoszę..." czyni ów rachunek niejako tworzony z mojej inicjatywy..(? czy to w ogóle ma znaczenie?).

Czy powinienem otrzymać od pracodawcy informację o dochodach oraz pobrancyh zaliczkach na podatek dochodoy w postaci PIT-11? JA-osoba fizyczna, ON - firma. Firma zajmuje się rzeczoznawstwem samochodowym a ja wykonywałem archiwum dokumentacji.
Niektóre posty w internecie wskazują, że powinienem go otrzymać, inne - że nie.
Podatku na zaliczki nie odprowadziłem, gdyż mogę to zrobić na koniec roku rozliczeniowego lub właśnie ów pracodawca powinien był to zrobić.
Czy tamta kwota netto świadczy o tym, że to zrobił? Jeśli tak, to czemu nie nadesłał inf. o doch. (PIT-11)?

Rozumiem, że sumę wartości z obu umów pownienem dodać do tych wynikających z jeszcze innej umowy (o pracę), tak?
Dziękuję bardzo za pomoc.
pytanek jest off-line  
29-04-2013, 23:30  
pytanek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: PIT 37 umowa o dzieło pomiędzy firmą a osobą fizyczną

Podatek w przypadku umowy o dzieło - Dzieło - Zatrudnienie - Wieszjak.pl

Czy to oznacza, że mój rachunek do umowy o dzieło ujmuje, iż to JA, jako osoba fizyczna będę od teraz płatnikiem zaliczki na podatek?
pytanek jest off-line  
30-04-2013, 02:01  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: PIT 37 umowa o dzieło pomiędzy firmą a osobą fizyczną

PIT od zamawiającego ma być wydany OBOWIĄZKOWO!
Wystawiając rachunek (nie pisze się "proszę przyjąć", lecz po prostu "Rachunek" i dalej - rozliczenie, tj. wartość dzieła brutto, KUP, podatek, wartość netto), Pan - osoba fizyczna podaje te wylicenia, zaś zamawiający-firma ma odprowadzić podatek. Niech zamawiajacy się pospieszy, odprowadzi do US podatek i wyda Panu korektę PIT.

Wypełniając roczną deklarację PIT, należy uwaznie ją czytać, bo naprawdę zabawnie brzmi pytanie, czy należy dane z PIT dot. umowy o dzieło zsumować z danymi z PIT ze stałego miejsca pracy. Każdy podatnik składa JEDEN PIT, w którym umiwszcza się tego rodzaju dane. Na nie są osobne rubryki.
natalie-s1959 jest off-line  
30-04-2013, 17:38  
pytanek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: PIT 37 umowa o dzieło pomiędzy firmą a osobą fizyczną

Otrzymałem wynagrodzenie w postaci netto, nie otrzymałem pit'u-11.
Z cytatu ("...wnoszę..." powstaje domniemanie, że pozostała część wynagrodzenia została mi wypłacona abym pokrył zaliczki na podatek, ale tak się nie stało.
Dopowiem, że rozstałem się z owym pracodawcą, a na koniec nie miałem siły sprawdzać już tego wszystkiego.
Czy w świetle prawa odpowiedzialność za płatność zaliczek na podatek zamawiający może przenieść na dziełobiorcę? Przyjmijmy, że wykonawca jest świadomy - podpisując umowę o takiej treści (ja nie byłem).
Kto faktycznie powienien odprowadzić zaliczkę na podatek? on czy ja?
Czy pozostawiono w prawie dowolność?
Podatek właśnie w zeznaniu zapłacę - Pan prezes spólkowicz moje zaliczki przyjął bodajże za wypłacone mi do ręki..
pytanek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa kupna pomiędzy osobą prywatną a firmą (odpowiedzi: 9) Witam Pewna firma jest zainteresowana odkupieniem ode mnie specjalistycznych przewodów do aparatury pomiarowej. Zaproponowała abym wysłał razem z...
§ Umowa pomiędzy osobą fizyczną a firmą o procent z zysków (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Ja, jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą tworze pewien serwis internetowy. Natomiast mój przyjaciel - nie...
§ Umowa o dzieło między osobą fizyczną, a firmą. (odpowiedzi: 1) Witam, Jeżeli zawieram umowę o dzieło z firmą to jestem zobowiązany odprowadzić podatek od tej umowy czy jest to już obowiązek firmy? Jeżeli to...
§ Umowa o dzieło pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną - usługi fotograficzne (odpowiedzi: 4) Witam. Zamierzam założyć działalność gospodarczą i prowadzić usługi fotograficzne z zakresu panoram 3D i wirtualnych spacerów. Żeby sprawdzić...
§ umowa pomiędzy firmą a osobą prywatną (odpowiedzi: 2) Niedługo mój portal i mam następujące pytanie: Jak zawrzeć umowę(wyświetlanie reklamy firm) bez rejestracji działalności gospodarczej żeby obie...
§ Umowa między firmą a osobą fizyczną - jak? (odpowiedzi: 2) Czy firma prowadząca działalność gospodarczą w zakresie obsługi imprez może podpisać umowę na imprezę z uczniem danej klasy (18 lat) lub rodzicem z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:38.