Przekaz pieniężny z US - Forum Prawne

 

Przekaz pieniężny z US

Witam, Mam pytanie, sama już nie wiem na jakiej zasadzie to działa, skoro listonosz nie zastał mnie w domu czy miała prawo oddać pieniądze rodzinie ale mieszkającej pod innym adresem i innym nazwiskiem? To jakaś ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
23-04-2014, 12:41  
biedrona22
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Przekaz pieniężny z US

Witam,

Mam pytanie, sama już nie wiem na jakiej zasadzie to działa, skoro listonosz nie zastał mnie w domu czy miała prawo oddać pieniądze rodzinie ale mieszkającej pod innym adresem i innym nazwiskiem? To jakaś kpina! Czy istnieje jakieś prawoooooooooooo??? Nikomu nie wystawiłam pełnomocnictwa! Listonosz przekazuje przekazy pieniężne na piękne oczy? k....

Pozdrawiam,
biedrona22 jest off-line  
23-04-2014, 16:09  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

ma prawo
Alicja Sikora jest off-line  
23-04-2014, 16:17  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

Na jakiej podstawie prawnej?
Ag_Maz jest off-line  
23-04-2014, 16:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

Biedrona22, miej pretensje do listonosza, a nie do US
Nie miał prawa, tak swoją drogą.
 
23-04-2014, 21:05  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

Cytat:
Napisał/a Ag_Maz Zobacz post
Na jakiej podstawie prawnej?
Ustawy o prawie pocztowym, artykuł bodajże 26 o odbiorcach i osobach uprawnionych...
Alicja Sikora jest off-line  
23-04-2014, 21:09  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

I gdzie w nim jest napisane, że listonosz może wydać cokolwiek innej osobie, niż zamieszkałej z adresatem?
Przepis prawny:


Art. 26. 1. Przesyłkę lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym, z zastrzeżeniem ust. 2—6, doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej.

2. Przesyłka, jeżeli nie jest nadana na poste restante, może być także wydana ze skutkiem doręczenia:

1) adresatowi:

a) do jego oddawczej skrzynki pocztowej,

b) w placówce operatora, jeżeli podczas próby doręczenia przesyłki adresat był nieobecny pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej albo doręczenie za pomocą oddawczej skrzynki pocztowej nie jest możliwe,

c) w miejscu uzgodnionym przez adresata z operatorem;

2) przedstawicielowi ustawowemu adresata lub pełnomocnikowi adresata:

a) pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej,

b) w placówce operatora;

3) osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego:

a) pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej,

b) w placówce operatora;

4) osobie uprawnionej do odbioru przesyłek w urzędzie organu władzy publicznej, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, jeżeli adresatem przesyłki jest dany organ władzy publicznej;

5) osobie uprawnionej do odbioru przesyłek w podmiotach będących osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, jeżeli adresatem przesyłki jest:

a) dana osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej,

b) niebędąca członkiem organu zarządzającego albo pracownikiem danej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej osoba fizyczna w niej przebywająca;

6) kierownikowi jednostki lub osobie fizycznej przez niego upoważnionej, jeżeli adresatem przesyłki jest osoba fizyczna przebywająca w jednostce, w której ze względu na charakter tej jednostki lub powszechnie uznawany zwyczaj doręczenie przesyłki adresatowi jest znacznie utrudnione lub niemożliwe.

3. Przepisy ust. 2 nie naruszają przepisów innych ustaw dotyczących sposobu, zasad i trybu doręczeń.

4. Na pisemny wniosek adresata, złożony w odpowiedniej placówce operatora, przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną może być doręczana w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a.

5. Do doręczenia kwoty pieniężnej określonej w przekazie pocztowym, z wyłączeniem przekazów nadanych na poste restante, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 2 pkt 1 lit. b oraz pkt 2–6.

6. Do doręczenia przesyłki rejestrowanej lub kwoty pieniężnej określonej w przekazie pocztowym w przypadku śmierci adresata stosuje się odpowiednio przepisy art. 27 lub 29.
Ag_Maz jest off-line  
23-04-2014, 21:12  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

sorry, nie zauważyłam, że mieszka pod INNYM adresem

Biedrona - masz prawo dochodzić od listonosza zwrotu gotówki, na początek rozmowa z nim, potem - z jego zwierzchnikiem
Alicja Sikora jest off-line  
24-04-2014, 07:27  
biedrona22
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Przekaz pieniężny z US

hej,

Rozmawiałam z kierownikiem poczty:
" dzien dobry, mam takie pytanie, spodziewam się na dniach pieniędzy US czy jest możliwość aby odebrała to inna osoba o innym nazwisku i mieszkajaca pod innym adresem?
* yyyy niestety nie ma takiej możliwości.
No to dziwne bo taka osoba wczoraj odebrała moje pieniadze, proszę mi wytłumaczyć zaistniałą sytuacje!
*yyyyyy teoretycznie listonosz mógł to zrobić, wie Pani co? ja porozmawiam sobie z tym listonoszem......."

hahhaha czyli jednak nie może tak wywnioskowałam z pierwszej odpowiedzi Pani kierownik :P Napisałam w tej sprawie także do rzecznika spraw konsumenta i zobaczymy jakie on ma zdanie na ten temat Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi
biedrona22 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przekaz pocztowy (pieniężny) na komendę policji (odpowiedzi: 13) koleżanka wyslała koledze (policjantowi) pieniądze na adres jego miejsca pracy, czyli na KMP. Czy dojdą- przecież on nie jest tam zameldowany? czy on...
§ Przekaz pieniężny (odpowiedzi: 11) Mój problem polega na tym, do kogo i na jakiej podstawie mogę kierować wniosek o wydanie przekazu pienieżnego. Najpierw zleciłem przekaz pieniężny na...
§ Poczta polska vs przekaz pieniężny (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Mój dziadek demontował pojazd za który należał mu się zwrot z tyt. nie wykorzystanej polisy OC. Ubezpieczyciel nadał pieniądze...
§ Przekaz pieniężny. Ile max? (odpowiedzi: 4) Zadam pytanie, otwarcie i szczerze. Mam nadzieję, że z równą Temidzie sumiennością i zapałem wspomożecie bliźniego, może nie tak boskiego jak Zeus,...
§ Przekaz pieniężny do zmarłej osoby (odpowiedzi: 1) Mam takie pytanie czy możliwe jest przekazanie przez pocztę pieniędzy osoby nieżyjącej spadkobiercą przed zakończeniem sprawy o wydanie spadku.
§ przekaz pienięzny z poprzedniej firmy (odpowiedzi: 1) 3 lata temu skończyłem pracę dla firmy. Rozstanie było nieciekawe. Ludzie, którzy tam do dziś działają mieli bardzo niecne zamiary i posuwali się do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:10.