PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku - Forum Prawne

 

PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

Drodzy, może ktoś będzie umiał mi to wytłumaczyć. Otóż, mam rentę po zmarłym tacie od 2 lat w wysokości ok. 400 zł miesięcznie, z której jest odprowadzany podatek. Pracuję dorywczo na różne umowy zlecenia, z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
15-02-2015, 16:22  
magda01620
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

Drodzy,

może ktoś będzie umiał mi to wytłumaczyć.
Otóż, mam rentę po zmarłym tacie od 2 lat w wysokości ok. 400 zł miesięcznie, z której jest odprowadzany podatek. Pracuję dorywczo na różne umowy zlecenia, z których też jest odprowadzany podatek. Jestem studentką.
W zeszłym roku nie dostałam pieniędzy za rozliczenie PIT. Osoba, która mnie rozliczała powiedziała, że jakoś inaczej się mnie rozlicza i że dlatego nie mam zwrotu podatku. Nie rozumiem o co chodzi.
Skoro pracuję i z tych umów potrącają mi podatek dla państwa to powinnam dostać ten zwrot. Tak samo z renty. Dlaczego go nie dostaję? Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Przecież nie powinny sobie tak po prostu zostać dla państwa.
W tym roku jeszcze się nie rozliczałam bo czekam na wszystkie PITy i chcę mieć pewność, że wszystko jest w porządku...
magda01620 jest off-line  
15-02-2015, 16:24  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.391
Domyślnie RE: PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

Cytat:
Napisał/a magda01620 Zobacz post
Skoro pracuję i z tych umów potrącają mi podatek dla państwa to powinnam dostać ten zwrot. Tak samo z renty. Dlaczego go nie dostaję? Co się dzieje z tymi pieniędzmi?
masz swoją cegiełkę w finansowaniu służby zdrowia, policji, szkolnictwa itd
Agnieszka3M jest off-line  
15-02-2015, 16:29  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.409
Domyślnie RE: PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

Cytat:
Napisał/a magda01620 Zobacz post
nie dostałam pieniędzy za rozliczenie PIT
Po prostu kwotę wolna od podatku ZUS odliczał na bieżąco, co miesiąc.
Zwrot kwoty wolnej od podatku dostają ci, którzy nie mają tej kwoty odliczanej na bieżąco (przykładowo - zarabiający umowami o dzieło).
W Polsce jest chyba najniższa kwota wolna od podatku w Europie. Ostatnio o jej utrzymaniu wciąż na tak niskim poziomie zadecydowała rządząca koalicja PO i PSL.
uzasadnienie jest off-line  
15-02-2015, 16:43  
magda01620
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie RE: PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

Ok, a w sytuacji gdybym nie pobierała renty dostałabym normalnie zwrot podatku z tych moich umów zleceń? Gdy 3 lata temu nie pobierałam renty i pracowałam to normalnie dostałam zwrot pieniędzy z podatku.
magda01620 jest off-line  
15-02-2015, 19:47  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

To dlatego, że przy umowach zlecenie i o dzieło nie jest uwzględniana kwota zmniejszająca podatek. Dlatego można ją "odzyskać" przy rozliczeniu podatku.
Ag_Maz jest off-line  
15-02-2015, 23:30  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.409
Domyślnie RE: PIT- studentka i rencistka- brak zwrotu podatku

Cytat:
Napisał/a magda01620 Zobacz post
a w sytuacji gdybym nie pobierała renty dostałabym normalnie zwrot podatku z tych moich umów zleceń?
Tak.
uzasadnienie jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak zwrotu podatku. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pewien problem. W Lutym rozliczałem się z moich pitów (były 3 lub 4) po czym na początku Marca dostałem niespodziewanie jeszcze jeden...
§ Brak zwrotu nadpłaconych zaliczek na poczet podatku dochodowego (odpowiedzi: 2) Rozliczam się wspólnie z żoną przez PIT-36. Zgodnie z rozliczeniem za 2012 rok mieliśmy otrzymać z US zwrot blisko 4000zł nadpłaconych zaliczek. Dziś...
§ Brak zwrotu podatku pit (odpowiedzi: 2) Witam, wysłałem pocztą mój PIT37 dnia 3.03.13 r. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu podatku. Z tego co wyczytałem to US ma na to 3 miesiące....
§ Renta rodzinna + umowa zlecenie - dlaczego brak zwrotu podatku? (odpowiedzi: 1) W 2012 jako student miałem dochód na podstawie umowy zlecenia oraz renty rodzinnej. Gdy obliczam w programie do pitów kwotę podatku tylko na...
§ Brak zwrotu podatku za rok 2010. (odpowiedzi: 2) Witam. Niemal rok temu złożyłem zeznanie podatkowe (PIT-36) za rok 2010. Całość moich przychodów pochodziła z pojedynczych umów o dzieło, a za...
§ Czy rozliczona rencistka przez zus może jeszcze odliczyć internet od podatku ??? (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich bardzo serdecznie. Czy ktoś może mi pomóc ??? Jestem rencistką. Od kiedy jestem na rencie jestem rozliczana za pośrednictwem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:43.