Ulga prorodzinna - komu i ile przysługuje - Forum Prawne

 

Ulga prorodzinna - komu i ile przysługuje

Witam, Doczytałem w google jak i tu na forum iż ulga rodzinna przysługuje w kwocie 1112zł na każde dziecko, oraz rodzicie jeśli nie ustalą jakiegoś konkretnego podziału co i kto i ile bierze to przyjmuje ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
17-02-2016, 20:19  
karol00
Użytkownik
 
Posty: 132
Domyślnie Ulga prorodzinna - komu i ile przysługuje

Witam,

Doczytałem w google jak i tu na forum iż ulga rodzinna przysługuje w kwocie 1112zł na każde dziecko, oraz rodzicie jeśli nie ustalą jakiegoś konkretnego podziału co i kto i ile bierze to przyjmuje się podział 50/50.

To dalej obowiązuje? Bo szukałem jakiegoś przepisu prawnego a jedynei co znalazłem to tylko coś takiego:

Cytat:
Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

wykonywał władzę rodzicielską,
pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Odliczeniu podlega kwota (aktualnie 92,67 zł) stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1. (art. 27f ust. 2 ustawy o PIT).
1. No i teraz pytanie czy jeśli nadal przepis na zasadzie nie ustalili rodzice miedzy sobą to przyjmuje się 50 na 50 podział, to przy dwójce dzieci wychodzi iż i matka dzieci i ojciec dzieci odlicza po 1112 zł - czyli każdy odlicza jedno dziecko??

2. Co gdy w przypadku jeśli matka powie mi iż ok 50/50 a w rzeczywistości rozliczy ona się w 100% a ja podejdę tak jak ustaliliśmy, nieświadomy w 50%? Co za tym idzie, jakie konsekwencje mi i matce dziecka???


Z góry dziękuję za odpowiedzi
karol00 jest off-line  
17-02-2016, 23:24  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.332
Domyślnie RE: Ulga prorodzinna - komu i ile przysługuje

C.d art 27f:
Cytat:
4. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
1. Jeśli maja 2 dzieci to każdy 2 razy po 50%. W PIT-0 każde z nich wpisze 2 dzieci.
2. To ją wezwą do skorygowania zeznania.
parasoll.ka jest off-line  
18-02-2016, 05:29  
karol00
Użytkownik
 
Posty: 132
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedz. A czy to również dotyczy osób nie będących w związkach małżeńskich? Gdy rodzice nie sa razem, mieszkają osobno, ojciec jednak widuje sie z dziecmi w ustalonych terminach przez sąd? Nie było małżeństwa wczesniej - bardziej tu pasuje iz żyli swego czasu razem na tzw "kocią łapę"..
karol00 jest off-line  
18-02-2016, 05:54  
Wirusisko
Stały bywalec
 
Wirusisko na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Ulga prorodzinna - komu i ile przysługuje

też to obowiązuje
Wirusisko jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy rodzicom przysługuje ulga prorodzinna na mnie (odpowiedzi: 2) Witam, mam 21 lat, w zeszlym roku(w kwietniu) skonczylem technikum. Zarejestrowalem sie w UP. Tak sie zlozylo ze od listopada do grudnia trafila mi...
§ arbeitslosengeld II komu przysługuje (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, mam kilka pytań co do możliwości otrzymania arbeitslosengeld II . Zapewne gdzieś te watki były już poruszane ale nie mogę się doczytać...
§ Renta-komu przysługuje (odpowiedzi: 1) Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę starać się o rentę dla mamy. Mama od roku jest osobą niepełnosprawną, jest po udarze mózgu. Nie ma z...
§ Ulga prorodzinna - czy przysługuje na doktoranta? (odpowiedzi: 3) Mój syn był cały 2009 rok uczestnikiem studiów doktoranckich - w grudniu zaś skończył 25 lat. Nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Czy zatem mogę...
§ Komu przysługuje ulga na dziecko za 2009 rok? (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie! Mam pytanie dotyczące rozliczenia podatku za 2009, pozostaje w związku nieformalnym, mieszkamy razem i razem wychowujemy...
§ komu ulga prorodzinna (odpowiedzi: 1) Zawarłem związek małżeński ,z tego związku mam dwóch pasierbów czy przysługuje mi ulga prorodzinna na nich , czy związek małżeński automatycznie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:26.