Praca za granicą - różny stan cywilny w Polsce i za granicą a ulgi w rozliczeniach - Forum Prawne

 

Praca za granicą - różny stan cywilny w Polsce i za granicą a ulgi w rozliczeniach

Wyjeżdżam z moim partnerem do pracy w UK. Za bieżący rok on będzie miał do rozliczenia zarobki w Polsce i od połowy roku w UK. W kolejnych latach - tylko w korporacji z UK. Ponieważ ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
21-06-2018, 00:02  
rodawi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Praca za granicą - różny stan cywilny w Polsce i za granicą a ulgi w rozliczeniach

Wyjeżdżam z moim partnerem do pracy w UK.
Za bieżący rok on będzie miał do rozliczenia zarobki w Polsce i od połowy roku w UK. W kolejnych latach - tylko w korporacji z UK.
Ponieważ zarobki partnera są kilkunastokrotnie wyższe od moich dochodów, planujemy wziąć ślub w UK i korzystać z ulg dla małżeństw.
W Polsce nie zgłosimy zmiany stanu cywilnego, jako że polskie prawo nie uznaje związków jednopłciowych.
Co stanie się z rozliczeniem podatku (podwójne opodatkowanie) w przyszłym roku za bieżący rok, jeśli skorzystamy z ulg za granicą od dochodów zagranicznych?
Czy jest ryzyko, że polski urząd skarbowy w jakiś sposób naliczy nam dodatkowy podatek, jako, że w Polsce jesteśmy osobami obcymi i inaczej wedle rozumienia polskiego prawa, powinniśmy rozliczać nasze zagraniczne dochody?

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania to dla mnie czarna magia.
Chcielibyśmy od kolejnego roku (2019) nie być rezydentami w PL i rozliczać dochody już tylko za granicą jako, że nie będziemy przebywać w Polsce (a na pewno nie 182 dni) ani tu jakkolwiek zarobkować.
Co powinienem wiedzieć?
rodawi jest off-line  
22-06-2018, 12:03  
juhas56
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.735
Domyślnie RE: Praca za granicą - różny stan cywilny w Polsce i za granicą a ulgi w rozliczeniac

Cytat:
Napisał/a rodawi Zobacz post
Wyjeżdżam z moim partnerem do pracy w UK.
Za bieżący rok on będzie miał do rozliczenia zarobki w Polsce i od połowy roku w UK.
- jeśli po wyjeździe do UK zgłosicie od razu rezydencję podatkową UK = rozliczacie /każdy osobno/ dochody uzyskane w PL w US w PL, a uzyskane w UK rozliczacie w UK.
Jeśli jednak do końca roku rezydencja podatkowa będzie w PL = rozliczacie dochody
wg metody wyłączenie z progresją, tak dochody z PL jak z UK razem w US w PL,
a dochody uzyskane w UK rozliczacie w UK wg prawa podatkowego UK.
W następnych latach nie rozliczacie dochodów w PL - wasza sytuacja nie interesuje US, bo jak piszesz będziecie rezydentami podatkowymi UK i nic nikomu do Waszego związku i dochodów.
juhas56 jest off-line  
17-07-2018, 05:12  
rodawi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Praca za granicą - różny stan cywilny w Polsce i za granicą a ulgi w rozliczeniac

Dziękuję za odpowiedź. Nie wszystko jest jednak dla mnie-laika klarowne.
W jaki sposób należy zgłosić "od razu rezydencję podatkową UK"? Komu ją zgłosić, polskiej czy brytyjskiej skarbówce?
Jedyne, co chyba powinniśmy zrobić, to od dnia przeprowadzki, wysłać poleconym ZAP-3 (dawniej NIP-3) i wskazać tam, zarówno jako adres zamieszkania jak i korespondecyjny - adres w Londynie.
W internecie jeszcze znalazłem, że należy wymeldować się z własnego mieszkania w Polsce, ale skoro oznacza to z kolei konieczność wymiany dowodu/prawa jazdy to chyba mogę sobie darować - skoro aktualnie nie ma chyba sankcji za niedopełnienie obowiązku meldunkowego (a jako dowód zmiany kraju jakby do dla US - będę miał bilety lotnicze, otwarcie konta w UK, umowa najmu mieszkania w UK, umowa o pracę w UK).
Ale czy samo złożenie ZAP-3 uprawnia do tego, by od tak po prostu rozliczyć się w przyszłym roku tylko z dochodów w Polsce, a dochody z UK, po prostu nic o nich nie wspominać? Brytyjski US pewnie nie będzie interesował się dochodami z Polski.

Czy w takim razie mam rozumieć, że mimo przebywania jeszcze w tym roku ponad 182 dni w kraju, mogę już za 2018 rozliczyć tylko dochody z Polski, nic nie wspominając w PIT o dochodach jakie osiągnę od sierpnia do grudnia?
rodawi jest off-line  
18-07-2018, 11:36  
juhas56
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.735
Domyślnie RE: Praca za granicą - różny stan cywilny w Polsce i za granicą a ulgi w rozliczeniac

Cytat:
Napisał/a rodawi Zobacz post
Czy w takim razie mam rozumieć, że mimo przebywania jeszcze w tym roku ponad 182 dni w kraju, mogę już za 2018 rozliczyć tylko dochody z Polski, nic nie wspominając w PIT o dochodach jakie osiągnę od sierpnia do grudnia?
Za rok 2018 wg mnie trzeba rozliczyć się z dochodów z PL i GB - US może nie uznać
/z przyczyn o których wspominasz wyżej/ rezydencji podatkowej GB, a uzna że jesteś rezydentem podatkowym PL.
Metoda rozliczenia WYŁĄCZENIE Z PROGRESJĄ - polega to na tym, że dochody uzyskane z GB nie doliczamy do dochodów z PL, są jednak uwzględniane do wyliczenia stopy procentowej podatku, którą będzie liczony dochód uzyskany w PL.

Jeśli nie ma dochodów w PL rozliczenie wg tej metody jest zawsze na zero - nie występuje podatek ....

Generalnie - mając nawet rezydencję podatkową w GB można rozliczyć się w PL dokumentując w ten sposób dochody uzyskane za granicą.
Jest to ważne przy ew. powrocie do kraju i dokonaniu dużych inwestycji/zakupów.
Po prosu US ma już udokumentowane dochody.....
Za lata następne
- przy metodzie WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ nie ma obowiązku rozliczania się w PL jeśli nie będzie dochodów w PL.
juhas56 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przebywanie na stałe za granicą a stan wyjątkowy / wojenny w Polsce (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem Polakiem mieszkającym na stałe za granicą w jednym z krajów UE. Wyjazd zgłosiłem w Urzędzie Miasta, co oczywiście skutkowało także...
§ PIT a praca w Polsce i za granicą (odpowiedzi: 0) Witam. Wiem, że pełno wokół podobnych tematów, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi tak satysfakcjonującej, by być pewnym w 100 %. W roku 2014...
§ przestępstwo popełnione za granicą, ścigane za granicą i w Polsce (odpowiedzi: 2) Witam, kradzież miała miejsce za granicą, tam też wszczęto postępowanie karne, a potem o ten sam czyn w Polsce (poźniejsze), na skutek zawiadomienia...
§ Ślub cywilny w Polsce a stały pobyt za granicą (odpowiedzi: 0) Witam wszystkich. Mam następujący problem. Wraz z narzeczonym mieszkamy od 7 lat w Anglii i nie jesteśmy zameldowani w Polsce. W przyszłym roku...
§ podtek studiującego za granicą ze źródłami dochodu w Polsce i za granicą (odpowiedzi: 0) Syn studiuje w Szkocji, tam dorywczo pracuje ze statusem pracownika tymczasowego (nie musiał odprowadzac podatku), ponadto w Polsce pobiera rentę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:55.