PIT 11 a podatek - Forum Prawne

 

PIT 11 a podatek

Witam Dostałam PIT 11. w części E nie są wypelnione żadne rubryki. Natomiast w części F poz.75 jest napisane Wyplata środków z OFE zgodnie z art 129 A ustawy o OIFFE i w pozycji 76 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
01-02-2019, 19:15  
janina123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie PIT 11 a podatek

Witam
Dostałam PIT 11. w części E nie są wypelnione żadne rubryki. Natomiast w części F poz.75 jest napisane Wyplata środków z OFE zgodnie z art 129 A ustawy o OIFFE i w pozycji 76 wpisana kwota.

Wypłata środków z OFE nastapila na podstawie podzialu majatku tj srodków OFE . Były mąż przyznał mnie prawo do połowy srodków zgromadzonych do dnia rozwodu.

Mam pytanie czy ja mam płacić od tego podatek ?
Czy jest to przychód z innych żródeł i nie płaci się od tego podatku ?
janina123 jest off-line  
01-02-2019, 20:20  
juhas56
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.738
Domyślnie RE: PIT 11 a podatek

Wg mnie część F - to dochody z innych źródeł podlegające
opodatkowaniu.
DOchody zwolnione są w części G.
juhas56 jest off-line  
01-02-2019, 20:38  
janina123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: PIT 11 a podatek

Czytam te wszystkie przepisy i mam metlik w głowie. Zostal od 1 stycznia 2019r zmieniony PIT 11. Pisałam na czacie ale konsultant mi napisal ze nie maja uprawnien do doradztwa podatkowego. Poradził bym zadzwonila do Krajowej Informacji Podatkowej. Niestety kiedy zadzwonilam bylam 198 w kolejce do konsultanta.
janina123 jest off-line  
02-02-2019, 22:25  
Wirusisko
Stały bywalec
 
Wirusisko na Forum Prawnym
 
Posty: 1.915
Domyślnie RE: PIT 11 a podatek

PIT-11 część F zastąpiła wcześniejszy PIT-8C część D więc wg mnie również jak najbardziej dochód podlega opodatkowaniu. Rozliczasz się na PIT-36 i wpisujesz to w inne źródła.
Wirusisko jest on-line  
02-02-2019, 23:50  
janina123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: PIT 11 a podatek

Wyczytałam coś takiego :

uzyskany przez byłego współmałżonka przychód należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o którym mowa w przywołanym powyżej art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji na Wnioskodawcy ciążą jedynie obowiązki informacyjne związane ze sporządzeniem stosownej informacji (PIT-8C) i przekazaniem jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Po rozwodzie małżonkowie, którzy mieli wcześniej małżeńską wspólność ustawową, podzielili się swoim majątkiem. Czy któryś z nich musi z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Nie! Przepisy updof nie są stosowane do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. W praktyce oznacza to, że podział majątku wspólnego po rozwodzie nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych.

środki z OFE należa do majatku wspólnego.

I my np z byłem mezem te środki dzielilismy na podstawie dokumentu dot podziału majatku tj : Podzial srodkow OFE.

Już sie z tym wszystkim pogubilam.


Jeszcze chcialam dodac,ze podzielilismy takze środki z subkonta z ZUS.
Zus poinformowal mnie,ze przysle mi PIT 8c.
Jeszcze go nie dostałam.
janina123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności, a podatek od mieszkania (odpowiedzi: 0) Witam, czy jeżeli stoi pawilon handlowy i na parterze znajduje się lokal, za który właściciel płaci podatek od budynku związanego z prowadzeniem...
§ podatek od spadku a podatek od dochodu po wielu latach. (odpowiedzi: 1) Witam. Zamierzam sprzedać mieszkanie własnościowe wartości ok 150 tys zł.Do 2005 roku właścicielem była moja babcia i dziadek.Jednak w Grudniu 2005...
§ podatek od sprzedaży akcji pracowniczych,a podatek od darowizny spółdzielczego mieszk (odpowiedzi: 0) Mój wujek (kawaler) w roku 2013 obdarował mnie - siostrzeńca spółdzielczym mieszkaniem własnościowym. Z tego tytułu opłaciłem przy akcie notarialnym...
§ Podatek spadkowy i podatek od zakupu mieszkania w Polsce i we Francji (odpowiedzi: 1) Mieszkalem w Polsce, teraz we Francji, w ktorej place normalne podatki dochodowe. Gdzie jest lepiej zaplacic podatek od spadku (~50000zl) w Polsce i...
§ Podatek od spadku oraz podatek od sprzedazy nieruchomosci. Zakrecona sytuacja. (odpowiedzi: 0) Przeczytalem wiele watkow, ale do tej pory nie jestem w stanie sobie tego poukladac, stad ten post. Moja mama zmarla w 2006 roku. Zostalem jedynym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:45.