Praca za granicą przez PL firmę - PIT-36 oraz PIT/ZG - Forum Prawne

 

Praca za granicą przez PL firmę - PIT-36 oraz PIT/ZG

Witam. Mam pewien dylemat i chciałbym zasięgnąć tu porady może ktoś mi coś podpowie. W 2017 roku wyjechałem do pracy do Danii a dokładniej zostałem tam oddelegowany przez PL firmę, pracowałem czerwiec - grudzień . ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
05-03-2019, 21:04  
thales
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Praca za granicą przez PL firmę - PIT-36 oraz PIT/ZG

Witam.

Mam pewien dylemat i chciałbym zasięgnąć tu porady może ktoś mi coś podpowie.

W 2017 roku wyjechałem do pracy do Danii a dokładniej zostałem tam oddelegowany przez PL firmę, pracowałem czerwiec - grudzień. W 2018 roku rozliczyłem się ze swoim polskim urzędem skarbowym za rok 2017 na podstawie PIT-11, jaki otrzymałem z polskiej firmy. Teraz urząd skarbowy w Polsce wezwał mnie do dokonania korekty. Urząd skarbowy z Danii przedstawił ile tam zarobiłem w 2017 roku i muszę złożyć tu w swoim urzędzie w Polsce PIT-36 oraz druk PIT/ZG chodzi o pracę najemną zagranicą.

Jak się domyślam pracodawca w Polsce rozliczył mnie ze skarbówką z umowy, jaką z nim miałem, a inne podatki już za pracę w Danii odprowadzał w Danii i teraz mam umowę z Polski i kwotę, na jakiej się rozliczyłem z US w Polsce, ale też zarobki z Danii, które zostały tam opodatkowane, ale muszę je wykazać w rozliczeniu.

Czy ktoś był w podobnej sytuacji i mógłby mi pomóc, bo mama pewne problemy.

W Danii pracowałem przez firmę, która żadnych odcinków wypłat mi nie wystawiała, wypłaty były niesystematyczne i w zasadzie mam podaną tylko kwotę, jaką zarobiłem w 2017 w Danii jest ona przekazana z tamtejszego urzędu skarbowego do mojego polskiego urzędu i na tej podstawie muszę jakoś dokonać tego rozliczenia.

Teraz pytanie czy w PIT-36 podaję tylko kwotę z Danii czy też sumuję ją z kwotą podaną na PIT-11?

Na PIT-11 mam kwotę 22000 zł, natomiast w Danii uzyskałem dochód 114 000 DKK (dotyczy to tej samej pracy w Danii (czerwiec-grudzień 2017) dla jednej firmy z Polski, która to do Dani mnie wysłała).

Czy może na PIT-36 podaję kwotę 114 000 DKK (przeliczając to na polskie złotówki), a dodatkowo w odpowiednie pola podaję osobno dochód, jaki niby miałem z Polski, czyli te 22000 zł?

Nie wiem też jak przeliczyć kwotę 114 000 DKK na Polskie złotówki. Czy wziąć z NBP średni kurs korony z okresu czerwiec grudzień, bo inaczej nie mam jak tego wyliczyć gdyż jak napisałem nie mam odcinków wypłat, a przelewy też były nieregularne totalny hałas i bałagan z tymi wypłatami, więc jedyna opcja to chyba jakaś średnia kursu z okresu czerwiec-grudzień. Na moje konto wpływała podstawa z PL umowy oraz zarobki z Danii i często było tak, że w miesiącu np. listopad dostałem i za wrzesień i połowę października.

Przy wyliczaniu powinienem też chyba uwzględnić diety za czas pobytu za granicą:

Ilość dni*406 DKK * 0,3 = kwota, o którą powinienem pomniejszyć dochód 114 000 DKK z Danii przy wyliczaniu kwoty, którą mam podać w zeznaniu PIT-36, a dokładniej w załączniku PIT-ZG.

Ktoś mi coś podpowie jak to wszystko wyprowadzić na prostą?

Druga sprawa jak próbuję na komputerze wypełniać PITa to mam deklaracje z datą za rok 2018, jak ja mam tam wpisać za rok 2017. Czy to ręcznie sobie przepisać?

Nadmienię, że praca była fajna i w ogóle, ale te wypłaty i sposób tego dokumentowania, a raczej jego brak to totalna porażka firmy, która teraz wszystkim się odbije.
thales jest off-line  
07-03-2019, 09:55  
juhas56
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.991
Domyślnie RE: Praca za granicą przez PL firmę - PIT-36 oraz PIT/ZG

Rozliczenie na PIT-36, PIT/ZG.

Masz potrzebne wszystkie dane do rozliczenia...

Przepisz kwoty z PIT-37 do odpowiednich wierszy, rubryk PIT-36.

Cytat:
Napisał/a thales Zobacz post
Przy wyliczaniu powinienem też chyba uwzględnić diety za czas pobytu za granicą:

Ilość dni*406 DKK * 0,3 = kwota, o którą powinienem pomniejszyć dochód 114 000 DKK z Danii przy wyliczaniu kwoty, którą mam podać w zeznaniu PIT-36, a dokładniej w załączniku PIT-ZG.
Dokładnie tak - wyliczony dochód wpisz do poz.8
w poz. 6 wpisz Dania

Przelicz to kursem średniorocznym = 0,5724

Podatku od dochodów z Danii nie wpisujemy.....

Jeśli chcesz to na PW podam Ci link do dobrego programu...
juhas56 jest off-line  
07-03-2019, 14:51  
thales
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Praca za granicą przez PL firmę - PIT-36 oraz PIT/ZG

Czyli PIT-37 pozostaje OK niego już nie ruszam i do niego nie wracam bo się z niego rozliczyłem, tzn. z PIT-11, który mi firma wystawiła, ale teraz tylko dokonuję korekty tych dochodów z zagranicy na PIT-36 oraz PIT-ZG.

Ale jak w programie wymusić aby wprowadził mi datę 2017? Jest tam opcja korekta wiec po jej zaznaczeniu otrzymuję dodatkowy formularz gdzie wyjaśnić mogę o co chodzi. W ogóle czy US nie będzie się czepiał, że się rozliczam z PIT-u 36 i dochodów z zagranicy teraz za rok 2017? Nikt nam nie powiedział, że podatki były też w Danii płacone, nie mieliśmy w ogóle żadnych nr podatkowych niczego co by wskazywało, że od naszych zarobków są odprowadzane jakieś podatki w tym państwie. Każdy myślał, że rozlicza się w polskiej firmie dlatego wielu było zdziwionych, że te PIT-y są trochę jakieś takie za małe jak na zarobione pieniądze.
Zresztą opisałem przykład jak to wygląda w tym wątku:
https://forumprawne.org/dyskusja-ogo...ml#post4252029

Teraz wygląda to tak, ze zarobiłem i w Polsce i w Danii, a tak naprawdę zarobiłem tylko pieniądze w Danii, ale jak się z tego rozliczę to w US będę miał łączny przychód z dwóch miejsc co nie jest prawdą.
W ogóle nie rozumiem systemu jaki wprowadziła ta firma dla której pracowałem.

Dzięki za pomoc, możesz mi podać link do tego programu przetestuję sobie go, możesz podać nawet tu może ktoś inny skorzysta, ewentualnie na priv.
Z góry dzięki, pozdro.
thales jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca za granicą, pit 8C oraz pit 36. (odpowiedzi: 1) Witam szanownych użytkowników ;) Chciałbym wyjaśnić w tym temacie kilka moich wątpliwości. W roku 2016 pracowałem za granicą, gdzie zarobiłem...
§ Nielegalna blokada pojazdu oraz wyłudzenie zapłaty przez firmę Park Partner (odpowiedzi: 39) Witam, Wczoraj tj. 22 maja zaparkowałem samochód na wąskiej uliczce pod blokiem w Dąbrowie Górniczej na ul. Górników Redenu 2. Udałem się do lekarza...
§ Praca za granicą przez firmę pośredniczą. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Jutro mam zamiar podpisać umowę o pracę na okres trzech miesięcy. Praca ma być przy rwaniu truskawek we Francji. Do rzeczy. Jak...
§ Emerytura w Polsce, oraz praca za granicą (odpowiedzi: 0) Witam, Obecnie przebywam w Anglii i chciałbym pójść do pracy lecz w Polsce posiadam emeryturę górniczą. Chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli pójdę do...
§ Delegowanie ukraińców do pracy za granicą przez firmę polską (odpowiedzi: 0) Witam, mam pytanie jakie formalności musi spełnić firma polska (agencja pracy tymczasowej), która chce delegować do pracy do Francji, Belgii...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.