Programista - odliczenie 50% - Forum Prawne

 

Programista - odliczenie 50%

Witam, w zeszłym roku poszedłem do pracy jako programista (umowa zlecenie). Teraz muszę się rozliczyć (PIT-37) i chciałbym zapytać czy mogę odliczyć 50% z racji działalności twórczej (jeśli tak to jakie warunki muszę spełniać ja, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
18-03-2019, 15:29  
epytajnik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Programista - odliczenie 50%

Witam,

w zeszłym roku poszedłem do pracy jako programista (umowa zlecenie). Teraz muszę się rozliczyć (PIT-37) i chciałbym zapytać czy mogę odliczyć 50% z racji działalności twórczej (jeśli tak to jakie warunki muszę spełniać ja, moja umowa, pracodawca itp.).

Proszę o wyrozumiałość dla laika w temacie. Po prostu kiedyś słyszałem, że programiści wliczają swoją pracę w działalność twórczą i mogą liczyć na ulgi. Sam zacząłem zgłębiać temat i dowiedziałem się, że w 2018 roku były zmiany w tym zakresie, ale nadal programista jest uprawniony do tego typu zabiegów, jednak zdaje się muszą być spełnione jakieś warunki, np. zapisy w umowie (przekazanie praw autorskich), a sam pracodawca musi archiwizować projekty itp.

Jeśli możecie coś podpowiedzieć w temacie, lub podesłać materiały, które laickim językiem tłumaczą co i jak to proszę o pomoc.

Pozdrawiam
epytajnik jest off-line  
18-03-2019, 15:33  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 36.250
Domyślnie RE: Programista - odliczenie 50%

Wystarczy, że udzieliłeś licencji na korzystanie z Twojego utworu (programu), nawet w sposób domniemany czyli przekazałeś go do korzystania nic wskazując na temat praw autorskich.PS.
Błędne mniemanie, że musi dojść do przeniesienia praw autorskich majątkowych. Nie, nie musi abyś miał prawo skorzystać z kup 50%.
LeszsekS jest off-line  
18-03-2019, 18:16  
epytajnik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Programista - odliczenie 50%

Witaj,

dziękuję za odpowiedź. Przepisałem elementy mojej umowy, które mogą być powiązane z tematem:
- nazwa stanowiska: junior application developer (młodszy programista aplikacji),
- wynagrodzenie powyższe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który po uwzględnieniu kosztów uzyskania nie podlega potrąceniu z wynagrodzenia netto i przekazaniu na rachunek Urzędu skarbowego,
- zlecenie (dzieło) będzie wykonywane przy użyciu narzędzi (z materiałów) zleceniodawcy (zamawiającego)
- w sprawach nie uregulowanych umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

W umowie nie ma ani słowa na temat przekazania licencji, praw autorskich itp.

Czyli mam rozumieć, że jako programista (aplikacje internetowe / mobilne), automatycznie mogę odliczyć 50% bez względu co jest na umowie (bo w sposób domniemany przekazuję pracę firmie)?
epytajnik jest off-line  
18-03-2019, 18:59  
epytajnik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Programista - odliczenie 50%

Przepraszam za post pod postem, ale minął time limit i nie mogę edytować.

Piszę raz jeszcze, ponieważ stwierdziłem, że nakreślę trochę bardziej formę pracy. Współtworzyłem istniejącą już aplikację w firmie (nie pisałem czegoś osobnego sam), a z racji tego, że była to pierwsza moja praca to też wiele nie wniosłem do kodu programu.

Z racji tego, że rozliczam się pierwszy raz w życiu, temat jest obcy i trudny oraz mam spore obawy o błąd, ewentualne kary itp., ostrożnie podchodzę do wszelkich ulg itp., dlatego jestem dociekliwy i pytam / czytam np.:
***mod***

Jest tam wzmianka o:
- podziale wynagrodzenia (u mnie nie ma wyszczególnionego podziału):
Cytat:
Fiskus twierdzi, że nie wystarczy podział na stałą część wynagrodzenia i honorarium za prawa autorskie, zależne od czasu poświęconego przez pracownika na wykonanie utworu. Bo przecież – jak tłumaczy skarbówka – to nie dowód, że dzieło powstało.
- przeniesieniu praw autorskich (u mnie brak wzmianki w umowie)
Cytat:
Innym przykładem jest firma z branży IT. Skarbówka zakwestionowała odliczenie kosztów autorskich przez kilkudziesięciu zatrudnianych przez nią informatyków. W umowach o pracę firma wyodrębniła honorarium za przeniesione prawa autorskie. Tworzyła też rejestr utworów. Wynagrodzenie było ustalane na podstawie czasu poświęconego na prace twórcze. Potwierdzeniem tego była m.in. odrębna dla każdego pracownika ewidencja efektów jego pracy. Taka dokumentacja nie przekonuje jednak fiskusa.
- dokumentowaniu prac przez pracodawcę i odliczaniu przez niego 50% (nie wiem czy pracodawca dokumentuje/archiwizuje program oraz nie wiem czy korzysta z 50%)

Podsumowując:
- proszę o informację co muszę sprawdzić, aby być pewnym, że mogę skorzystać z tej ulgi,
- jeżeli będę mógł skorzystać z ulgi, co muszę zrobić? Odpowiednio wypełnić PIT37 czy może składać dodatkowy PIT uzupełniający.
- czy można podejść do US z prośbą o sprawdzenie PIT'a, aby uzyskać potwierdzenie na piśmie, że jest OK?

Pozdrawiam

PS W sumie to jestem podobnego zdania jak użytkownik LeszsekS w swoim podpisie:
Cytat:
Praktyczna wskazówka jest zatem taka: jeśli masz wątpliwości, czy coś jest utworem czy nie, to dla swojego bezpieczeństwa przyjmij, że to jest utwór.
w odniesieniu do tej ulgi podatkowej, ale z drugiej strony jednak jeśli można korzystać z ulgi to trzeba to zrobić, tylko mieć pewność.
epytajnik jest off-line  
18-03-2019, 21:21  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 36.250
Domyślnie RE: Programista - odliczenie 50%

Cytat:
Napisał/a epytajnik Zobacz post
... W umowie nie ma ani słowa na temat przekazania licencji, praw autorskich itp...
Dlatego napisałem o licencji domniemanej.
Cytat:
Napisał/a epytajnik Zobacz post
... Podsumowując:...
Nie jesteś pracownikiem a zleceniobiorcą. Pomijam już fakt, że nie zajmujemy się doniesieniami prasowymi.
LeszsekS jest off-line  
25-03-2019, 19:32  
epytajnik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Programista - odliczenie 50%

Kolego LeszsekS, temat jest Ci pewnie dobrze znany, dlatego proszę o bardziej klarowną odpowiedź, rozwiewającą wątpliwości

Została uruchomiona usługa na Portalu Podatkowym, gdzie wstępnie wypełniony pit czeka . Może tam już jest uwzględnione to 50%, czy wiecie jak to sprawdzić?
epytajnik jest off-line  
25-03-2019, 20:17  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.510
Domyślnie RE: Programista - odliczenie 50%

"W poz. 79 należy wykazać przychody, do których w poz. 80 podatnik stosuje 50% koszty
uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 1–3 ustawy" taka informacja jest w PIT, w miejscu gdzie wpisujesz przychody ze zlecenia
Agnieszka3M jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Programista oszust (odpowiedzi: 6) Witam, Mam problem: Posiadam strone internetową która jest warta około 10 tyś. zł.. Chciałem aby nowy programista dorobił mi na niej jedną funkcje....
§ programista php (odpowiedzi: 2) Siemka, byłem na miesiąc na okres testowy w pewnej firmie który wykonuje zlecenia tworzenia stron www. Miałem podpisaną umowę na zlecenie do końca...
§ Programista i firma w UK (odpowiedzi: 0) Witam, Otóż, nosze się z zamiarem stworzenia firmy w Wielkiej Brytanii i wykonywaniu pracy zdalnie z Polski tylko dla jednej konkretnej firmy z...
§ Odliczenie vat z paliwa / odliczenie vat z kosztow noclegu (odpowiedzi: 5) witam, chcialabym zadac pytanie i licze na madra odpowiedz forumowiczow, mianowicie czy mozna odliczyc VAT od kosztow poniesionych za nocleg w hotelu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:14.