PIT 39 - rozliczenie za sprzedaż darowanego mieszkania - Forum Prawne

 

PIT 39 - rozliczenie za sprzedaż darowanego mieszkania

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy temat i post na tym forum Mam pewne wątpliwości dotyczące tegorocznego rozliczenia, a związane są one z zeszłoroczną sprzedażą mieszkania które otrzymałem w drodze darowizny. Będzie łatwiej jak przedstawię ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
14-04-2019, 14:04  
turas89
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie PIT 39 - rozliczenie za sprzedaż darowanego mieszkania

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy temat i post na tym forum

Mam pewne wątpliwości dotyczące tegorocznego rozliczenia, a związane są one z zeszłoroczną sprzedażą mieszkania które otrzymałem w drodze darowizny.

Będzie łatwiej jak przedstawię sytuację w punktach, chronologicznie:

1. Luty 2017 - z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, babcia przekazuje mi swoje mieszkanie w 100% (darowizna), jednak z zaznaczeniem, że będzie nim mieszkać do końca życia.
2. Maj 2018 - dwa miesiące wcześniej babcia umiera, w maju mieszkanie zostaje przeze mnie sprzedane - uzyskuje przychód który w przeciągu kolejnych dwóch lat (do końca 2020 roku) zamierzam przeznaczyć na zakup mieszkania ale w innym mieście.
3. Kwiecień 2019 - pieniądze cały czas mam odłożone a trzeba się rozliczyć.

Pytanie jest takie, czy teraz do końca kwietnia 2019 roku muszę to rozliczyć w PIT 39? Z początku było to dla mnie pewne, jednak im więcej czytam to wiem coraz mniej Spadki, darowizny, jakiś okres pięciu lat, późniejsze korekty - pogubiłem się trochę w tym i proszę o poradę.

Pozdrawiam
turas89 jest off-line  
14-04-2019, 15:07  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.964
Domyślnie RE: PIT 39 - rozliczenie za sprzedaż darowanego mieszkania

Do końca kwietnia składasz PIT-39, w którym deklarujesz, że cały przychód przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, z wydawaniem tych środków nie musiałeś czekać do momentu złożenia deklaracji.PS.
Darowiznę należało zgłosić do końca sierpnia 2017.
LeszsekS jest off-line  
14-04-2019, 17:29  
turas89
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: PIT 39 - rozliczenie za sprzedaż darowanego mieszkania

Dziękuję za szybką odpowiedź.

"z wydawaniem tych środków nie musiałeś czekać do momentu złożenia deklaracji." --> to nie tak że czekam, po prostu jeszcze się nie zdecydowałem na żaden zakup.

"Darowiznę należało zgłosić do końca sierpnia 2017."
--->Z portalu obywatel.gov.pl:
Kto NIE składa formularza SD-Z2
Każdy, kto:
dostał majątek na podstawie umowy darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności, którą zawarł u notariusza, lub


Umowa była zawarta u notariusza, z tego co pamiętam to powiadomił o mnie wtedy że złożenie deklaracji jest po jego stronie.

Przed chwilą wysłałem e-deklarację, w której napisałem, że 100% przeznaczam na cele mieszkaniowe.

Dziękuję za pomoc
turas89 jest off-line  
14-04-2019, 22:09  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 35.964
Domyślnie RE: PIT 39 - rozliczenie za sprzedaż darowanego mieszkania

Pamiętaj, że masz czas do końca 2020 roku. Zbieraj wszystkie dokumenty i faktury bo na pewno zostaną te wydatki skontrolowane przed upływem pięciu lat od złożenia deklaracji.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzedaż mieszkania darowanego (odpowiedzi: 2) córka otrzymała od matki, w formie darowizny mieszkanie. Córka, jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego wzięła wspólnie (wtedy jeszcze z...
§ Sprzedaż darowanego mieszkania (odpowiedzi: 0) Witam. Mam problem dotyczący sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny. aby nie płacić podatku musi minąć okres 5 lat (w moim przypadku...
§ Sprzedaż darowanego mieszkania a roczne rozliczenie (odpowiedzi: 0) W 2011 sprzedałam mieszkanie które mama mi podarowała w 2010.Jak to teraz ująć w rocznym rozliczeniu.Za pieniądze ze sprzedaży kupiłam dom trochę...
§ Sprzedaż darowanego mieszkania (odpowiedzi: 7) Mój ojciec dostał mieszkanie w darowiźnie od swojej siostry która otrzymała je w testamencie od matki. Minęły 4 lata od darowizny oraz śmierci babci....
§ Sprzedaż darowanego mieszkania (odpowiedzi: 3) Witam, sytuacja jest taka - z pomocą notariusza mąż darował żonie swoje mieszkanie. Wiem, że żona, jako zstępna po mężu pierwszego stopnia, nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.