Ulga na dzieci - Forum Prawne

 

Ulga na dzieci

Witam. Mam problem z rozliczeniem PIT. Chodzi o ulgę na dzieci. Mam czwórkę dzieci. Dwie pierwsze córki są z poprzedniego małżeństwa a trzecia córka i syn z obecnego związku. W poprzednich latach odliczałem połowę ulgi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
28-04-2019, 21:56  
kogutikura
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Ulga na dzieci

Witam.
Mam problem z rozliczeniem PIT. Chodzi o ulgę na dzieci.
Mam czwórkę dzieci. Dwie pierwsze córki są z poprzedniego małżeństwa a trzecia córka i syn z obecnego związku. W poprzednich latach odliczałem połowę ulgi za dwie pierwsze córki, ponieważ wyczytałem, że tak można jeśli rodzice dzieci nie dochodzą do porozumienia w rozliczeniu ulgi. Spotykałem się z córkami według wyroku sądu tj. cztery razy w miesiącu i dodatkowo kiedy ex pozwalała. Nie opuszczałem spotkań i płacę alimenty regularnie. Niestety była żona jest wredna i zawzięta i dlatego dochodziliśmy swoich praw w urzędzie skarbowym oraz w sądzie. Niestety, co jest dla mnie niezrozumiałe, sąd przyznał jej rację i musiałem zwracać odliczoną ulgę. Wychodzi z tego , że nie wykonywałem władzy rodzicielskiej do córek (WTF !!!???).
Teraz chciałbym się rozliczyć za 2018r ale nie wiem czy mogę wpisać w zeznaniu 4 dzieci czy tylko te dwoje z obecnego związku (zaznaczam, że spotkania ze starszymi córkami odbywały się normalnie itp.). Różnica jest taka, że na dwoje pierwszych dzieci jest ulga po 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł a na czwarte 2700,00 zł. Gdybym wziął pod uwagę chociaż te kilkanaście dni spotkań ze starszymi córkami, to mogę rozliczyć 4 dzieci ale nie wiem czy to nie jest błąd, ponieważ jak już wcześniej pisałem US i sąd stwierdzili, że nie sprawowałem opieki we wcześniejszych latach... Czy błędem byłoby wpisać 4 dzieci zaznaczając przy pierwszych dwóch córkach 0 dni opieki a na pozostałą dwójkę 100% opieki ? Proszę o radę, ponieważ nie chcę później znowu wyjaśniać, tłumaczyć się i udowadniać swoich racji itd..
Z góry bardzo dziękuję za rady.
Pozdrawiam.
kogutikura jest off-line  
04-05-2019, 13:35  
sposobuzycia
Użytkownik
 
Posty: 213
Domyślnie RE: Ulga na dzieci

Serio? Odliczyłeś pół roku ponieważ widzisz się z córkami 48 razy w roku? Pomyśl, jak to brzmi? Wiadomo, że kasa każdemu potrzebna i liczy się każda złotówka, ale sam zastanów się, czy brzmi to logicznie i sprawiedliwie wobec Twojej ex, która z córkami spędziła ponad 300 dni w roku. Nie jest wredna i zawzięta, tylko powiedziała prawdę. Równie dobrze ona mogłaby Cię określić jako chciwego i pazernego w tej sytuacji.
Tak, zgodnie z prawem jeśli ludzie nie dochodzą do porozumienia, US nie wnika i mogą rozliczyć po połowie, ale jak usłyszałam od kierownika US w Lublinie, logiczne argumenty przed sądem mogą zmienić te proporcje. Na Twoim miejscu nie odliczyłabym więcej niż za 1 miesiąc, max 2, jeśli tych pełnych dni wyszłoby więcej niż 60 w roku.
sposobuzycia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ulga na dzieci (odpowiedzi: 6) Dzień dobry. Ostatnio koleżance rozliczalam pit z ulga na dziecko. W programie zaznaczyłam, że przysługuje jej za cały rok. Zwrot jaki mogła...
§ ulga na dzieci (odpowiedzi: 2) Moje pytanko dotyczy zwrotu podatku na dzieci. Mianowice czy będąc zatrudnionym na umowie o prace i dorabiając-mając założoną działalność gospodarczą...
§ Ulga dla dzieci (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie czy płacąc alimenty mogę skorzystać z ulgi która przysługuje na uczące się dzieci?
§ Ulga na dzieci (odpowiedzi: 4) Witam. Moje dziecko skończyło w lipcu 18 lat, nadal się uczy. W 2009 roku osiągnęło dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych w kwocie około...
§ Ulga za dzieci (odpowiedzi: 2) witam rozliczam się wspólnie z mężem, mieszkamy razem itd skladki pobrane od nas wynosza odpowiednio 1330 i 457 zł czyli razem 1788zł , nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:02.