Kupno i sprzedaż samochodu. Podatek dochodowy od samochodu. - Forum Prawne

 

Kupno i sprzedaż samochodu. Podatek dochodowy od samochodu.

Witam, chłopak chce kupić samochód i sprzedać go za miesiąc. Problem tkwi w tym, że nie wiemy, czy trzeba w takiej sytuacji rozliczyć się z urzędem skarbowym? Otóż: Podatku od czynności cywilnoprawnych ( PCC ) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
13-04-2020, 11:06  
Marlena2306
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kupno i sprzedaż samochodu. Podatek dochodowy od samochodu.

Witam, chłopak chce kupić samochód i sprzedać go za miesiąc. Problem tkwi w tym, że nie wiemy, czy trzeba w takiej sytuacji rozliczyć się z urzędem skarbowym?
Otóż:
Podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie powinien płacić, bo wartość samochody nie przekraczać 1000 W tym wypadku kwota kupna i sprzedaży nie przekraczała 200 zł (samochód jest stary i w bardzo złym stanie wizualnym oraz technicznym). Poza tym samochód kupiony od osoby prowadzącej działalność, na fakturę.

"Transakcja wolna jest od podatku, tylko jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł lub gdy kupiła go osoba niepełnosprawna, na własny użytek."

Natomiast czytałam też o podatku dochodowym i tu kompletnie nie wiem, czy trzeba to płacić, czy nie?
" W przypadku częstej zmiany samochodów i posiadania ich krócej niż 6 miesięcy, powstać może sytuacja, w której zbywca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych."
"Jeśli osoba prywatna sprzeda pojazd przed upływem 6 miesięcy od zakupu, to będzie musiała zakup i sprzedaż wykazać na PIT-36"
Samochód posiadałby jakiś miesiąc, więc z tego wynika że tak no ale jego wartość nadal nie przekracza 1000 zł.

Poza tym z tego, co pamiętamy dwa lata temu kupił samochód od handlarza i sprzedał po miesiącu (wartość nie przekraczała 1000) nie rozliczał się z tego w picie w tamtym roku i żadnej kary ani nic nie dostał.
Moja pytanie: Co w takiej sytuacji? Będzie musiał rozliczyć się w picie czy nie musi tego robić? Musiałby płacić ten podatek dochodowy?
Marlena2306 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek dochodowy, zakup i sprzedaż samochodu. (odpowiedzi: 5) Witam! Planuję zakupić w dobrej cenie samochód od znajomego zza granicy, przywieźć go, opłacić (clo, przegląd, tłumaczenie) i sprzedać. Mogę...
§ Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu (odpowiedzi: 2) Witam ! Zamierzam trochę pohandlować samochodami z zyskiem . Jestem osobą fizyczną , nie prowadzę działalności gospodarczej . To , że muszę ...
§ zaległy podatek dochodowy od sprzedaży samochodu (odpowiedzi: 2) Witam, Bardzo proszę o poradę, gdyż nie wiem co robić. W 2010 roku mój ojciec zakupił rozbite auto, naprawił go, jednak nie wiedział o przepisach...
§ Sprzedaż samochodu przed 6 msc, a podatek dochodowy (odpowiedzi: 1) Witam, tym razem problem mam wspólny z moim bratem. Otóż: Brat kupił auto w PL od handlarza, który to je wcześniej sprowadził i naprawił. Po...
§ Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu (odpowiedzi: 1) Witam, Jakie dokumenty trzeba mieć aby opłacić podatek dochodowy? Sprzedaje samochod, który nie jest przerejestrowany, wiec zastanawiam sie jakie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:03.