Podatek od zagr. papierów wartościowych a utrata polskiej rezydencji podatkowej - Forum Prawne

 

Podatek od zagr. papierów wartościowych a utrata polskiej rezydencji podatkowej

Cześć! Pytanie takiej natury - czy instytucje prowadzące IKE same odciągają podatek od zysków kapitałowych w momencie dokonania zwrotu z IKE, czy też dostarczają formularz PIT-8C i pozwalają samodzielnie rozliczyć się z podatku od zysków ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
24-04-2021, 14:33  
Axel29031
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podatek od zagr. papierów wartościowych a utrata polskiej rezydencji podatkowej

Cześć!

Pytanie takiej natury - czy instytucje prowadzące IKE same odciągają podatek od zysków kapitałowych w momencie dokonania zwrotu z IKE, czy też dostarczają formularz PIT-8C i pozwalają samodzielnie rozliczyć się z podatku od zysków kapitałowych (wraz z innymi dochodami / stratami w rozumieniu PIT- 3 8 )?

Innymi słowy, czy jeżeli ktoś uzyska zagraniczną rezydencję podatkową - to czy jest sens posiadać IKE? Nie mówię o inwestowaniu poprzez IKE na GPW, ale portfelu inwestycyjnym opakowanym w IKE opartym o zagraniczne papiery wartościowe, kupowane na zagranicznych giełdach.

Trochę przepisów:
"Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy PDOF obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast art. 3 ust. 2a cyt. ustawy stanowi, że osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)."

"W przypadku polskich rezydentów podatkowych sprzedaż zagranicznych akcji podlega opodatkowaniu w Polsce, zaś samo rozliczenie odbywa się z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia. Metoda ta pozwala na odliczenie od polskiego zobowiązania podatku zapłaconego za granicą"

Po rozmowie z konsultantem Krajowej Informacji Skarbowej uzyskałem informację, że jeżeli podatnik dokonał zakupu zagranicznych papierów wartościowych notowanych na zagranicznej giełdzie, ale przy pomocy polskiego biura maklerskiego, a następnie utracił polską rezydencję podatkową, to podlega tylko ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tylko od dochodów uzyskanych na terenie Polski). Zakup zagranicznych papierów wartościowych na zagranicznej giełdzie, nawet przez polskie biuro maklerskie, nie jest dochodem uzyskanym w Polsce, zatem takie dochody osoba powinna rozliczyć w kraju swojej rezydencji podatkowej.

Źródła:
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pism...go-w-184582446
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-s...ji-podatek-pit
Axel29031 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Utrata rezydencji podatkowej, a stypendium z Polski (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, W tym roku będę miał następującą sytuację. Żona - naukowiec Żona uzyskała nieopodatkowane 6-miesięczne, polskie stypendium na...
§ podatek od papierów wartościowych otrzymanych w spadku (odpowiedzi: 0) w 2015r otrzymałam w spadku m.in papiery wartościowe, z których część sprzedałam żeby mieć środki na zapłatę podatku od spadku teraz dostałam...
§ Egzekucja z papierów wartościowych (odpowiedzi: 5) Prowadzę, za pośrednictwem komornika, egzekucję z mojego dłużnika. Odkryłem, że dłużnik posiada rachunek maklerski oraz jednostki w kilku funduszach...
§ katalog papierów wartościowych (odpowiedzi: 0) Witam, czy ktoś moze mi napisać jaki papier wartościowy został usunięty z obiegu? Nie mogę za żadne skarby odnaleźć tej informacji, a może ktoś z was...
§ Darowizna papierów wartościowych. (odpowiedzi: 5) Witajcie. Mimo bardzo wielu materiałów na ten temat nie udało mi sie jednoznacznie ustalić jak to w końcu jest. Czy darowizna w postaci papierow...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:23.