ulga na dziecko - Forum Prawne

 

ulga na dziecko

Znalazłam w necie informację, że: " Zgodnie z art. 27 f ustawy o podatku od dochodu osób fizycznych ulga na dzieci nie jest zarezerwowana dla małżeństw. Mowa tam bowiem o podatnikach sprawujących władzę rodzicielską lub ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
29-04-2021, 09:25  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.114
Domyślnie ulga na dziecko

Znalazłam w necie informację, że: "Zgodnie z art. 27 f ustawy o podatku od dochodu osób fizycznych ulga na dzieci nie jest zarezerwowana dla małżeństw. Mowa tam bowiem o podatnikach sprawujących władzę rodzicielską lub pełniącym funkcję prawnego opiekuna"

Ale dla mnie to nie wynika wprost z zapisów ustawy. Jest sformułowanie: "pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka...".

Ja przekraczam o niewiele próg, ale razem oczywiście nie (bo ojciec dziecka nie pracuje).
Rozliczam się oczywiście za siebie, bo nie mogę jako samotna matka (wtedy próg jest wyższy), bo ojciec dziecka żyje. Ale jakby tak było jak piszą, że "ulga na dzieci nie jest zarezerwowana dla małżeństw" to mogłabym się rozliczyć, a wg mnie coś jest nie tak z tą ww. interpretacją, bo w ustawie jest wprost napisane o małżeństwie przy tej uldze.
Calamity Jane jest off-line  
30-04-2021, 13:08  
juhas56
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.169
Domyślnie RE: ulga na dziecko

Proszę przeczytać dokładnie Art. 27f..uopdof,
od początku do końca.
Wyrwane z kontekstu fragmenty jakichś wyjaśnień to nie jest to.
juhas56 jest off-line  
30-04-2021, 14:28  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.114
Domyślnie RE: ulga na dziecko

przeczytalam caly, nawet wiecej niz tylko 27f i dalej uważam, że interpretacja jest błędna.
Calamity Jane jest off-line  
13-11-2021, 16:15  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: ulga na dziecko

Przepis reguluje zarówno kwestię małżonków (limit małżeński 120.000 zł), osób samotnie wychowujących dziecko (limit 120.000 zł) oraz konkubentów i osób niesamotnie wychowujących, ale niepozostających w małżeństwie (limit 56.000 zł dla tego, który dokonuje odliczenia).
Logicznym jest więc, że ulga przysługuje nie tylko małżonkom.
TaxTex jest off-line  
15-11-2021, 09:32  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.114
Domyślnie RE: ulga na dziecko

Dzieki za odp. Nie skorzystalam z ulgi. A w moim pytaniu chodzilo o cos innego.
Zreszta dobrze zalozylam, ze przepis, na ktory sie powolywano tam gdzie szukalam nie odnosi sie do moich watpliwosci. A chodzilo mi o to, ze ojciec dziecka nie pracuje, a co za tym idzie moj dochod rozklada sie nie na 2 osoby (ja i dziecko), a na 3. Ale tego ze on nie pracuje ten przepis nie uwzglednia. Bez rozlozenia dochodu przekraczalam nieznacznie ten prog, a po podzieleniu juz nie. I chodzilo mi o to, ze malzenstwa tylko maja tak, że sie liczy dochod tej drugiej osoby tez.
Nie umiem tego sensowniej wyjasnic, nie znam sie zupelnie na pieniadzach, ekonomii, podatkach, odliczeniach itp. :]
Calamity Jane jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ulga dla młodych i ulga na dziecko (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie czy obliczając niewykorzystaną ulgę na dziecko możemy dodać składki zapłacone od dochodów zwolnionych w ramach ulgi dla młodych?
§ Ulga na dziecko a zakończenie praktyk i rozpoczęcie pracy przez dziecko. (odpowiedzi: 2) Syn( 20L ) do końca sierpnia miał praktyki, po nich zwolnił się i pracował w innym zakładzie. Czy można jeszcze uzyskać ulge na dziecko jeśli byl do...
§ Dochód niższy od kwoty wolnej od pod.a ulga na dziecko/ulga dla rodzica samotnie w. (odpowiedzi: 3) Czy jeśli dochód w 2016 był niższy od 3 tysięcy złotych (niestety) to czy mi jako rodzicowi przysługują jakieś ulgi lub zwrot podatku z tytułu...
§ ulga za zmarłe dziecko i drugie dziecko (odpowiedzi: 0) Witam, mam pytanie dotyczące ulgi na dziecko. Wspólne zarobki z mężem > 112000 zł (ulga dotyczy tylko przypadku, gdy mamy dwójkę lub więcej dzieci)....
§ ulga na dziecko - prawo jazdy? nauka do zawodu przysluguje ulga? (odpowiedzi: 3) Witam, Jestem zarejestrowany jako bezrobotny. Moi rodzice dali mi i bratu w roku podatkowym 2009 okolo 6 tys. zł(w tym roku podatkowym ja C i c+e a...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:19.