podatek od sprzedaży samochodu - Forum Prawne

 

podatek od sprzedaży samochodu

Witam Państwa, W lutym br mój ojciec kupił samochód. W marcu br samochód został podarowany mnie (umowa darowizny) i zarejestrowałem go na siebie. Na umowie jest wpisana wartość przedmiotu darowizny. Zgłosiłem to do US wypełniając ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
30-07-2021, 06:54  
forestowy
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie podatek od sprzedaży samochodu

Witam Państwa,
W lutym br mój ojciec kupił samochód. W marcu br samochód został podarowany mnie (umowa darowizny) i zarejestrowałem go na siebie. Na umowie jest wpisana wartość przedmiotu darowizny. Zgłosiłem to do US wypełniając stosowny formularz.

Czy sprzedając ten samochód przed upływem 6 miesięcy za NIŻSZĄ kwotę niż na umowie darowizny zapłacę podatek ?
Rozumiem że po upływie 6 miesięcy (liczone od kwietnia) mogę sprzedać auto bez konsekwencji podatkowych ?
forestowy jest off-line  
04-08-2021, 14:44  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.433
Domyślnie RE: podatek od sprzedaży samochodu

W przypadku ustalenia dochodu ze sprzedaży samochodu jeśli samochód otrzymało się w formie darowizny, to jego "koszt" to 0. Do kosztu ewentualnie można by było zaliczyć wszelkie opłaty związane z darowizną ( o ile wystąpiły). Czyli w tym przypadku dochód = przychód. Jeśli poczekasz 6 miesięcy licząc od końca miesiąca w którym otrzymałeś darowiznę, to przychód ze sprzedaży po tym okresie będzie zwolniona z podatku.
Liczymy: darowizna otrzymana w 03.2021, 6 miesięcy 04,05,06,07,08,09 - jak sprzedasz w 10.2021 to wolne od podatku.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupno i sprzedaż samochodu. Podatek dochodowy od samochodu. (odpowiedzi: 0) Witam, chłopak chce kupić samochód i sprzedać go za miesiąc. Problem tkwi w tym, że nie wiemy, czy trzeba w takiej sytuacji rozliczyć się z urzędem...
§ Sprzedaż samochodu a podatek (odpowiedzi: 0) Witam W kwietniu 2016sprzedałem samochód audi W lutym 2016 kupiłem opla Czy mogę już sprzedać opla bez płacenia podatku?
§ Sprzedaż firmowego samochodu z umowy kupna sprzedaży a podatek. (odpowiedzi: 4) Witam, Zakupiony został na firmę samochód od prywatnej osoby na umowę kupna-sprzedaży. Sprzedający odprowadził podatek 2%. Firma chce sprzedać ten...
§ podatek od sprzedaży samochodu (odpowiedzi: 0) Witam. Proszę o poradę prawną w w/w temacie.A moja sytuacja jest następująca:W październiku ubiegłego roku na drodze darowizny mąż "podarował" mi...
§ Podatek od sprzedaży samochodu (odpowiedzi: 1) Ile procent podatku należy odprowadzić, gdy sprzedaje się samochód w okresie krótszym niż pół roku od daty zakupu?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:11.