Dwie prace a PIT-2 - Forum Prawne

 

Dwie prace a PIT-2

Witam Pracuję w zakładzie A w miejscowości X, gdzie mieszkam, na cały etat i ze stałą pensją miesięczną dla przykładu 3850 brutto, UoP. Dodatkowo pracuję w zakładzie B w miejscowości Y na część etatu UoP, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
29-12-2021, 06:05  
kitachi
Użytkownik
 
Posty: 208
Domyślnie Dwie prace a PIT-2

Witam

Pracuję w zakładzie A w miejscowości X, gdzie mieszkam, na cały etat i ze stałą pensją miesięczną dla przykładu 3850 brutto, UoP.
Dodatkowo pracuję w zakładzie B w miejscowości Y na część etatu UoP, pensja jest zmienna w zależności od ilości godzin i dodatków (praca w niedziele, w nocy) wynosi ok 1800 brutto.
W zakładzie B dostałem do wypełnienia PIT-2 z informacją, że mam wpisać zakład w którym pierwszym się zatrudniłem. Było tak, że zatrudniłem się najpierw w B, ale przeszedłem do A, wyższe dochody.
Nie wiem czy dobrze myślę, ale wolałbym wypisać zakład A bo mam wyższą pensję więc pobiorą wyższe zaliczki i mniej oddadzą w rozliczeniu rocznym. Więcej na ręku.
Dodatkowo jeśli podam w B wypisując A jako potrącający zaliczki to czy jest sens wypisywać wniosek w B o stosowanie podniesionych kosztów uzyskania przychodu, dojazd poza miejsce zamieszkania.
Ogólnie z dochodami brakuje mi jeszcze do kwoty 5701 brutto (nad czym boleję ) i czy wypisanie PIT-2 jest dla mnie konieczne ?
Co jeśli dostanę podwyżki lub wypracuję więcej i przekroczę próg 5701 w jednym miesiącu lub średnia roczna miesięczna przekroczy 5701 ?
Co robić, na co uważać i czy warto podatkowo zarobić np 5750 m-c czy lepiej zostać przy 5699 ?
W żadnym zakładzie nie przekroczę kwoty, która uruchamiałaby ulgę dla klasy średniej więc jej sami nie zastosują.
Piekło i szatani, podatki zło konieczne, ale dla czego tak skomplikowane
Pozdrawiam
kitachi jest off-line  
10-01-2022, 13:13  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.433
Domyślnie RE: Dwie prace a PIT-2

Wybierasz sobie sam zakład pracy który ma stosować kwotę wolną i tam składasz PIT-2. Najpierw sprawdź gdzie już złożyłeś.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mogę mieć dwie umowy zlecenie lub dwie umowy o prace ? (odpowiedzi: 1) Tak jak w pytaniu, czy w Polsce mogę mieć legalnie dwie umowy o prace lub dwie zlecenie ?
§ Dwie prace i dwie umowy (odpowiedzi: 3) Cześć, Mam zacząć pracę na umowę o zlecenie gdyż jestem w szkole policealnej i nie opłaca się zadnych składek na ubezpieczenie. Praca miałaby być...
§ Dwie prace- dwie umowy o pracę? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Mam do kogoś znającego się na temacie pytanie...Wczoraj otrzymałam propozycję pracy na 19/26 etatu w szkole, a na chwilę obecną...
§ dwie prace (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem zatrudniony przedstawiciel handlowy. Umowę o tą prace ponownie bede podpisywał 1 lipca na okres 1 roku. We wrzesniu chce założyć...
§ Pit a dwie prace (odpowiedzi: 4) Witam w 2006r. pracowałem w dwóch firmach ale nie jednocześnie jak wypełniam formularz zgłoszeniowy to mi wychodzi że mószę zwrócić urzędowi ok 120zł...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:50.