PIT-39 a opóźnienie - Forum Prawne

 

PIT-39 a opóźnienie

Dzień dobry, sytuacja wygląda tak, że: - w 2017 r. tata nabył nieruchomość, - w 2019 r. zmarł, - w 2020 r. ja i brat sprzedaliśmy tę nieruchomość i ja od razu przeznaczyłam tę kwotę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"


Odpowiedz
 
21-10-2022, 15:30  
Etia
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie PIT-39 a opóźnienie

Dzień dobry,
sytuacja wygląda tak, że:
- w 2017 r. tata nabył nieruchomość,
- w 2019 r. zmarł,
- w 2020 r. ja i brat sprzedaliśmy tę nieruchomość i ja od razu przeznaczyłam tę kwotę na zakup mieszkania, natomiast brat nie.
Jak byłam informowana na infolinii US (w 2020 r.) - brat miał czas - o ile mnie pamięć nie myli - 2 lata na podjęcie decyzji czy chce przeznaczyć tę kwotę na cele mieszkaniowe czy nie. Nie powiedziano mi, że ma złożyć PIT-39.

Dziś już wiedząc, że brat chce zapłacić podatek, zadzwoniłam do US z pytaniem o dokumenty i to, co usłyszałam, totalnie zbiło mnie z tropu. W niemiłym tonie dowiedziałam się, że brat powinien złożyć deklarację PIT-39 do kwietnia 2021 r. (o czym nikt wcześniej nas nie poinformował, pomimo telefonu do US) z zaznaczeniem, że planuje tę kwotę przeznaczyć na cele mieszkaniowe.

Tak się wtedy nie stało. Piszę z zapytaniem o to jak ugryźć teraz ten temat oraz w jakiej miejscowości powinien być złożony PIT? US w którym po sprzedaży składaliśmy z bratem np. druk SD-Z2, jest w miejscowości X, natomiast dzisiaj brat mieszka w miejscowości Y. Chcąc uregulować płatności powinien udać się do US w miejscowości X czy Y?
Dodatkowo jak to jest z odsetkami z tytułu opóźnienia? Czytałam coś o 8%, jednak nie jestem do końca pewna czy to jest liczone z całej kwoty jaką brat otrzymał po sprzedaży czy z wielkości podatku jaki ma zapłacić?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.
Etia jest off-line  
21-10-2022, 17:44  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.577
Domyślnie RE: PIT-39 a opóźnienie

Skoro brat już wie, że nie skorzysta ze zwolnienia z celami mieszkaniowymi, to składanie PIT-39 w tym trybie nie ma sensu.
Brat może po prostu złożyć PIT-39 wykazać podatek do zapłaty i zapłacić. Razem z deklaracją niech tylko złoży czynny żal (wygooglaj wzór).

Deklaracje składa tam, gdzie składał też ostatnio PIT-37 czy PIT-36.
Odsetki nalicza się od kwoty podatku do zapłaty - licząc od momentu, kiedy powinien był go wpłacić czyli od 30 kwietnia 2021 r.
TaxTex jest off-line  
22-10-2022, 01:11  
Etia
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: PIT-39 a opóźnienie

Dziękuję za odpowiedź!
Udało mi się zweryfikować, że będzie to miejscowość X, czyli ta, w której składaliśmy te inne druki od razu po śmierci taty. Brat na co dzień mieszka i pracuje w Anglii i to tam się rozlicza, więc w Polsce nie składał jeszcze PITów 36 i 37.
Wygooglowałam informacje o druku dot. czynnego żalu, bardzo dziękuję, bo nie miałam wcześniej pojęcia, że coś takiego w ogóle jest możliwe
Etia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spełnienie warunków do zastosowania ulgi od spadku a jego niedopełnienie (odpowiedzi: 2) Witam. Potrzebuję pomocy. Aby nie płacić podatku od spadku, skorzystałem z ulgi jak na zdjęciach. Warunkiem tej ulgi jest, że przez pięć lat od...
§ Niedopełnienie obowiązków, popełnienie przestępstwa przez policjantów (odpowiedzi: 0) Witam ponownie na forum :) Liczę na Waszą pomoc, wiedzę itp. We wtorek moja mama miała niemiłą przygodę pod zakładem pracy. W zaparkowany...
§ Spóźnienie (odpowiedzi: 26) Nie zapłaciłem w terminie komornikowi. Po około 10 dniach wysłał mi pismo zajęciach rachunku bankowego, zajeciach wierzytelności w Urzędzie...
§ Upoważnienie do podpisywania umów oraz upoważnienie do wystawiania faktur vat. (odpowiedzi: 4) Witam! Prowadze indywidualną dzialalność gospodarczą, czy moge upoważnić osobę do podpisywania umów z klientami oraz do wystawiania faktur vat? Jak...
§ uzupełnienie odwołania; odwołanie a uzupełnienie/sprostowanie decyzji (odpowiedzi: 0) Witam, mam nietypową sprawę... mąż złożył do ZUS pismo, które zgodnie z treścią wniosku powinno być rozpatrzone łącznie, natomiast ZUS podzielił...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:46.