Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiórka?? - Forum Prawne

 

Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiórka?? 2

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/DCBA27FD72 Cytat: Tezy 1. Rozróżnienie prowadzenia budowy obiektu bądź jego części bez pozwolenia od przypadku prowadzenia robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę, nie zależy, tylko od ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Sądy Administracyjne


Odpowiedz
 
19-07-2011, 11:29  
oby_wa_tel
Stały bywalec
 
Posty: 334
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/DCBA27FD72

Cytat:
Tezy
1. Rozróżnienie prowadzenia budowy obiektu bądź jego części bez pozwolenia od przypadku prowadzenia robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę, nie zależy, tylko od tego, czy doszło do zgłoszenia zakończenia robót budowlanych, prowadzonych na podstawie pozwolenia. O stosowaniu przepisów art. 48, bądź art. 50 i art. 51 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./ decydować musi konkretny stan faktyczny sprawy.
oby_wa_tel jest off-line  
20-07-2011, 12:35  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.558
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

to jeszcze to:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2C06C0460F

Cytat:
Jeżeli inwestor dopuścił się już samowoli budowlanej naruszając warunki udzielonego mu pozwolenia na budowę, to niedopuszczalnym było zmienianie tego pozwolenia, i to także w części, w jakiej dotychczas nie dopuścił się istotnych od niego odstępstw.
voyteg jest off-line  
27-10-2011, 18:46  
Anusiaky
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Nie chce zakładać nowego wątku wiec pisze tutaj. Otóż moi rodzice darowali mi dom w stanie surowym zamkniętym. Martwią mnie pewne kwestie, otóż moi rodzice nie trzymali się ścisłe projektu budowy. Bryła domu nie została zmieniona, ale wprowadzili zmiany dotyczące okien, np. tam gdzie plan nie przewidywał okna, okno powstało lub tam gdzie miało być, nie ma go. Tam gdzie miał być garaż powstał pokój i nie ma drzwi garażowych-jest okno. W środku również powstał miszmasz i nic nie zgadza się z projektem Problemem jest również to ze w projekcie nie ma piwnic a po zmianach rodziców są! Kierownikiem budowy był brat mamy. Niestety zmarł nagle. Książka budowy(nie wiem czy to dobra nazwa) nie jest wypełniona. Czy przy odbiorze domu będą jakieś problemy a jeśli tak proszę o odpowiedz jakie i jak mam je rozwiązać. Dziękuje za odpowiedzi.
Anusiaky jest off-line  
27-10-2011, 20:32  
S1onko
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Odstępstwa polegające na zmianie ilości, wielkości, usytuowania okien nie są odstępstwami istotnymi. Zmiana przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń również o ile nie łączą się ze zmianą zamierzonego sposobu użytkowania całego obiektu (czyli np. mieszkalno- garażowy pozostaje mieszkalno- garażowym. Podpiwniczenie może zostać uznane za istotne odstąpienie ponieważ zmienia się kubatura obiektu.... Ale różnie to wygląda zależnie od powiatu- część liczy kubatury od poziomu zero część kubaturę całego obiektu. Z pewnością problemem będzie brak dziennika budowy. Możesz zrobić inwentaryzację powykonawczą bo nie sądzę, żeby nowy kierownik budowy wziął odpowiedzialność za część wykonaną przez poprzednika....
S1onko jest off-line  
27-10-2011, 20:51  
Anusiaky
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Dziękuję za szybką odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli okaże się ze kubatura będzie liczona z piwnicą, której nie było w projekcie, co wtedy? Będę musiała zapłacić karę? Zwiększą się opłaty przy dokonywaniu tej inwentaryzacji? No bo chyba nie będą kazać mi jej zasypywać DZieki za odp. Pozdrawiam
Anusiaky jest off-line  
29-10-2011, 15:59  
oby_wa_tel
Stały bywalec
 
Posty: 334
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

II OSK 1273/09 - Wyrok NSA z 2010-06-25

Cytat:
Dokonując kwalifikacji odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w oparciu o przepisy art. 36a ust. 5, należy brać również pod uwagę inne przepisy Prawa budowlanego, mające charakter zasad ogólnych, jak np. art. 4, 5 i 9 Prawa budowlanego, których nie wolno naruszyć w żadnym przypadku.
Cytat:
art. 5 prawa budowl.
1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii;

------------------ Na marginesie ----------
Nie lekceważ pisemek od organów administracji
Gdy organ milczy
Opcje jakie ma organ ws. udost. inf. publ.
Gdy są wady budowlane
Kto powinien naprawiać samowolę bud.
oby_wa_tel jest off-line  
14-05-2013, 17:45  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Cytat:
Napisał/a oby_wa_tel Zobacz post
czyli WSA w Szcz. uznał że skoro ustawodawca wskazał w pr. bud. jedynie pkt 1 i 2 z ust. 1 to nieprzypadkowo pominął pkt 3 który mówi o projekcie zamiennym.
a więc celowo prawodawca nie dał prawa do legalizacji istotnych odstępstw które ujawniły się (a nie zostały wykonane) dopiero po zakończeniu budowy.
(...)
Przepis prawny:
art. 51
ust. 7. Przepisy ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 stosuje się odpowiednio, jeżeli roboty budowlane, w przypadkach innych niż określone w art. 48 albo w art. 49b, zostały wykonane w sposób, o którym mowa w art. 50 ust. 1.
Wniosek zupełnie błędny jako że jedną z przesłanek uruchamiających art. 51 ust 7 jest przecież art. 50 ust 1 punkt 4 który mówi o istotnych odstąpieniach!

Ciekawa dyskusja i szkoda że dopiero teraz na nią trafiłem jako że tutejszy PINB ćwiczy na mnie wrocławską wersję Prawa budowlanego - zapraszam:
http://forumprawne.org/prawo-nieruch...b-wroclaw.html

Wracając do tematu: otóż dla robót już zakończonych nie ma sensu uruchamiać przepisu 51 ust 1 punkt 3 i sekwencji nim spowodowanych gdyż dotyczy to sytuacji robót w toku. W szczególności jaki sens ma uchylanie pozwolenia na budowę gdy ta została zakończona? Otóż w tej sytuacji organ realizując art. 51 ust 7 POWINIEN SAM SIĘ WYSILIĆ I ZBADAĆ MOZLIWOŚĆ LEGALIZACJI! W konsekwencji dojdzie do trzech możliwych wniosków:

1) 51 ust 1 punkt 1. Nie da się więc trzeba przywracając stan zgodny z prawem zburzyć odstępstwo;

2) 51 ust 1 punkt 2 Trzeba coś zrobić i to nakazuje;

3) I trzeci – istotne odstępstwa od projektu są zgodne z prawem i wtedy…NIE ROBI NIC – UMARZA POSTEPOWANIE I PO PTAKACH!!! Brzmi jak bajka? Ale tak bywa – np.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0C8812A9B2

Tymczasem w cytowanych i tu wyrokach Sądy wskazują, że także dla robót zakończonych też można zastosować art. 51 ust 1 punkt 3 czyli projekty zamienny i tak dalej. Podkreślam MOŻNA! Kiedy? Ano warto przeczytać te wyroki – tak bywa w sytuacjach z reguły gdy obiekt podlegał obowiązkowi zgłoszenia (nie PNU i obowiązkowej kontroli) i okaże się później, że obiekt zgłoszony RÓŻNI się od tego co miał powstać i to zasadniczo np. jest inaczej posadowiony. Czyli faktycznie dokonano fałszywego zgłoszenia.

W takich przypadkach Sądy (te często cytowane wyroki NSA) dają szansę ratunku i dozwalając zastosować 51 ust 1 punkt 3 aby dać szansę zalegalizować tą sytuację. Np. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6461D1A980
w którym nota bene PINB bardzo nie chciał zobaczyć rzeczy wydawać się mogło widocznych z daleka. Jednak zasadą jest najpierw zastosowanie 51 ust 7.

Te szlachetne intencje Sądów zostały jednak wypaczone i np. wrocławski PINB z lubością nakłada obowiązek z art. 51 ust 1 punkt 3 zupełnie pomijając art. 51 ust 7. Dlaczego PINB Wrocław nie lubi art. 51 ust 7? Ponieważ ten nakłada na PINB obowiązek zbadania legalności odstępstw i w przypadku gdy okażą się zgodne z prawem (tak jest w naszym przypadku) powinien postępowanie umorzyć. Tymczasem woli nakładać obowiązek z art. 51 ust 1 punkt 3 czyli wykonanie projektu zamiennego bo wtedy cały ciężar spoczywa na inwestorze, a PINB jest w niezwykle komfortowej roli oceniającego.
Inwestorwroclove jest off-line  
02-08-2013, 09:28  
oby_wa_tel
Stały bywalec
 
Posty: 334
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

No i się okazało że
rozbiórki tarasu w Koszalinie nie musi być i że sędziowie w Szczecinie się mylą.

II OSK 1890/11 - Wyrok NSA
Data orzeczenia 2013-02-08

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/03E183C6C8

Cytat:
Wbrew stanowisku przyjętemu przez Sąd pierwszej instancji, powołany wyżej przepis art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego ma zastosowanie również w sytuacji, gdy roboty budowlane realizowane na podstawie pozwolenia na budowę zostały wykonane z istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Innymi słowy, ma on zastosowanie zarówno do robót budowlanych będących w toku, jaki i do robót zakończonych. W tej kwestii, jak trafnie podniesiono w skargach kasacyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 7 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1723/07 i z dnia 8 stycznia 2010 r., II OSK 15/09 (publ.: orzeczenia.nsa.gov.pl) wyraził pogląd, że w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę (art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego) organ może nałożyć obowiązek przedstawienia projektu budowlanego zamiennego oraz, w razie potrzeby, wykonania określonych czynności lub robót budowlanych prowadzących do stanu zgodnego z prawem – tak w odniesieniu do robót budowlanych wykonywanych, po uprzednim wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych postanowieniem, jak i do budowy już zakończonej. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę w pełni ten pogląd podziela, jak również przedstawioną w uzasadnieniach obu wyroków argumentację odnoszącą się do treści art. 51 ust. 7 w powiązaniu z art. 51 ust. 1 i ust. 4 Prawa budowlanego, wskazującą na podaną wyżej wykładnię art. 51 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że w warunkach rozpoznawanej sprawy organy nadzoru budowlanego obu instancji prawidłowo zastosowały art. 51 ust.1 pkt 3 Prawa budowlanego, nakładając na jego podstawie na inwestora obowiązek wykonania projektu budowlanego zamiennego w związku ze stwierdzonymi odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego przez Prezydenta Miasta Koszalina z dnia [...] września 1996 r. Tym samym należało uznać za zgodną z prawem decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koszalinie z dnia [...] czerwca 2010 r., jak i wydaną. w następstwie rozpatrzenia odwołania U. F., decyzję Zachodniopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2010 r.
oby_wa_tel jest off-line  
02-08-2013, 11:40  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Tak jak wcześniej pisałem. Przy czym jest to kolejny przejaw niestarannego zbadania sprawy i łamania prawa przez Sąd I instancji jak i naginania go przez NSA. Łamania prawa które je psuje co z dziką radością podchwytywane jest przez NB dla własnych celów.

W przywołanym w tym wyroku II OSK 1723/07 mowa jest o tym, że organ MOŻE zastosować w przypadku budowy zakończonej art. 51 ust. 1 pkt 3 – najpierw jednak powinien zastosować art. 51 ust. 7 (zgodnie z jasną wolą Ustawodawcy wprowadzający ten przepis nowelą Pb w 2005r.). Już to było naginaniem prawa poprzez czytanie przepisów „od tyłu” art. 51 ust 4 czyli zastosowaniem łamańca sprzed nowelizacji. W dobrej wierze. Kolejny z przywołanych II OSK 15/09 (powołujący się na ten wcześniejszy) to już dalej idące uogólnienie pozwalające na jeszcze szerszą nadinterpretację. Ponieważ administracja lubi wyroki dzięki którym pozbywa się odpowiedzialności i obowiązków (a nabywa możliwości represyjnych) to jak widać wyroki te stały się powszechnie znane, a NB z lubością nakłada obowiązek z 51 ust 1 pkt 3 ZAWSZE. Dlaczego – to opisałem we wcześniejszym poście #22.

Przesadziłem – nie zawsze bo są przypadki inwestorów do których zapewne z bezinteresowne sympatii NB stosuje 51 ust 7 i nie każe im nic robić!

Wracając do tej sprawy oba Sądy wadliwi rozpoznały stan faktyczny gdyż – cytuję:

„Poza tym H. W. nie zawiadomiła właściwego organu o zakończeniu robót budowlanych.”

Czyli w ogóle nie ma tu mowy o budowie legalnie zakończonej! Można mówić co najwyżej o robotach budowlanych zakończonych. Co de facto również skutkuje zastosowaniem art. 51 ust 7 choć w takich przypadkach zdarza się stosowanie przepisów jak do budowy w toku (skoro inwestor nie dopełnił wymogów zakończenia).

W tej sprawie WSA w Szczecinie w ogóle spartaczył sprawę – prawdopodobnie Sędziowie nawet nie zadali sobie trudu aby przeczytać komentarz do Pb. NSA natomiast dokonał w tej sprawie zastosowanie art. 51 ust 1 pkt 3 co byłoby kolejnym nagięciem prawa aby pozwolić „uratować” te odstępstwa (podobne okoliczności jak w II OSK 1723/07) – czyli w tym celu odtworzyć stan trwania budowy.

Czy to naginanie jest konieczne? – wcale nie. Otóż w przypadku budów podlegającym obowiązkowi zawiadomienia możemy wyróżnić dwie sytuacje:

1) Inwestor składa zawiadomienie jednak w dokumentach zataja dokonanie odstępstw istotnych – jest to zatem fałszerstwo i takie zawiadomienie jest nieskuteczne (sytuacja podobna do tej z wątku) – w tym przypadku projekt zamienny można uznać za dobre rozwiązanie (bo łagodne – są dostępne inne bardziej drastyczne) ale nie można przyjąć że budowa jest zakończona.

2) Inwestor składa zawiadomienie i opisuje dokonane odstępstwa istotne (które architekt uznał za nieistotne bo przecież do istotnych nie ma prawa). W takiej sytuacji projekt zamienny jest zupełnie nieuzasadniony gdyż wszystko jest narysowane – PINB w ramach swojej kompetencji zgodnie z art.. 51 ust 7 powinien zbadać na ile te odstępstwa same w sobie są niezgodne z prawem (np. z planem lub warunkami zabudowy) i działać dalej zgodnie z dyspozycją tego przepisu.

Te sytuacje dotyczą wyłącznie przypadków budów podlegających obowiązkowi zawiadomienia. Jednak PINB’y z lubością stosują 51 ust 1 pkt 3 także do odstępstw ustalonych w trakcie kontroli w procedurze o PNU – idą na łatwiznę.

Na zakończenie - co do rozbiórki to się dopiero okaże, bo wielce możliwe, że nie da się uzyskać zgodności z prawem i opracowanie projektu zamiennego okaże się niemożliwe. A wtedy co? ROZBIÓRKA!

Zgodnie z prawem (art. 51 ust 7) to mógł i powinien ustalić PINB już na początku, ale nie zrobił - "wrzucił" to na inwestora a NSA mu to przyklepał. Wszystko się odwlecze o kilka miesięcy. Tak to następuje erozja prawa. Niech mi tylko nikt nie mówi, że jakiś Kodeks Budowlany uzdrowi tą sytuację - bo skoro jasne przepisy są łamane w majestacie Sądów to żaden Kodeks sprawy nie załatwi!
Inwestorwroclove jest off-line  
09-09-2013, 00:05  
e.rybic
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

pociągnę ten wątek w trochę inna stronę ...
jeśli urządzenia budowlane nie posiadały inwentaryzacji geodezyjnej rzędne,wysokościowe,parametry a wykonano na podstawie dokumentów prac remontowych samowolę budowlaną polegającą na przebudowie bez projektu budowlanego i decyzji na przebudowę czy można tą przebudowę zalegalizować ,skoro jest na mapie która nie służy do projektów a urządzenia budowlane w gruncie nie posiadają inwentaryzacji geodezyjnej ..
e.rybic jest off-line  
09-09-2013, 08:19  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Cytat:
Napisał/a e.rybic@op.pl Zobacz post
a wykonano na podstawie dokumentów prac remontowych samowolę budowlaną polegającą na przebudowie bez projektu budowlanego i decyzji na przebudowę czy można tą przebudowę zalegalizować ,skoro jest na mapie która nie służy do projektów a urządzenia budowlane w gruncie nie posiadają inwentaryzacji geodezyjnej ..
No pewnie, że można o ile jest lub da się doprowadzić do zgodności z prawem (bo taka jest istota przepisów legalizacyjnych, a następnie naprawczych i tylko to jest ważne). Bo dlaczego miało by nie być możliwe?
Inwestorwroclove jest off-line  
10-09-2013, 23:27  
e.rybic
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

I tu są przeszkody ,bo się nie da zalegalizować .. po pierwsze nie dokonuje się przebudowy sieci na dokumentacji zakresu prac remontowych na sieci która nie posiada parametrów urządzeń ,wysokościowych i inwentaryzacji geodezyjnej ani stanu prawnego
a mapa zasadnicza nie może służyć do celów projektowych bo są na niej urządzenia branżowe .. Dodatkowo dodaję ,że urządzenia właściciela w posadowionym gruncie do którego nie ma stanu prawnego właściciel urządzeń... Proszę o podpowiedź ekspertów z prawa budowlanego ,skoro nie mają urządzenia stanu prawnego w gruncie ani dokumentów prawnych , a są wykonywane przeglądy w/w urządzeń bez wchodzenie w teren i ustalenia stanu faktycznego ,co można z tym zrobić,skoro
PINB dopuszcza takie przeglądy tylko na papierze? czy zgodnie z prawem nie jest wymagany tytuł prawny od właściciela gruntu do takiego przeglądu ? Tak na prawdę to ustawy sobie,a urzędnicy sobie ustalają prawo .. bo nic piękniejszego mnie nie spotkało jak przy udziale organu PINB wykonana samowola budowlana.. Aby było ciekawiej to dodam iż urządzenia budowlane sieci bez jej odbioru i dopuszczenia do eksploatacji bez inwentaryzacji hulają już 30 lat.. bo to tylko w naszym kraju jest wszystko możliwe..
e.rybic jest off-line  
11-09-2013, 23:14  
e.rybic
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Następne pytanie moje brzmi: czy urządzenia nie zinwentaryzowane bez dokumentów stanu prawnego,bez dopuszczenia do eksploatacji moga być dopuszczane do użytkowania i dokonywany przegląd techniczny w którym nie usuwa się co roku usterek i nieprawidłowości?
e.rybic jest off-line  
14-09-2013, 19:19  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Cytat:
Napisał/a e.rybic Zobacz post
Następne pytanie moje brzmi: czy urządzenia nie zinwentaryzowane bez dokumentów stanu prawnego,bez dopuszczenia do eksploatacji moga być dopuszczane do użytkowania i dokonywany przegląd techniczny w którym nie usuwa się co roku usterek i nieprawidłowości?
Człowieku - nasz cały Kraj taj działa! Alternatywy 4 dzieją się co dnia! Gdyby takie urządzenia nie miały prawa działać to wszystko stanie. Oczywiście jak to zrobi prywatny inwestor bez "znajomości" to zainteresuje się nim prokurator ale służby publiczne mają luz. Nie słyszałeś o inwestycjach które napotykały w ziemi na instalacje położone kilka lat temu których nie było na żadnych planach?

A jak to znajdzie inwestor który wygrał przetarg na wykonanie jakichś prac to nie dość że będzie to musiał na swój koszt zinwentaryzować ale mu jeszcze wlepią karę umowną jeżeli to spowoduje zwłokę.

A jak chcesz bardziej precyzyjną radę to podaj z łaski swojej więcej szczegółów.
Inwestorwroclove jest off-line  
21-10-2013, 14:25  
proton
Zbanowany
 
Posty: 657
Domyślnie RE: Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiór

Budynek z pozwoleniem na budowę ukończony i nadający się do zamieszkania w 1993r., powstał z odstępstwami ( zabudowane schody i balkon na zewnątrz, na mapie geodezyjnej już w 1989r budynek powiększył się ). Zamieszkały od 1995r., zgłoszony dopiero w 2001r.
Jakie najpoważniejsze konsekwencje za istotne odstępstwo w tym przypadku, gdy złośliwy PINB?
proton jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu (odpowiedzi: 10) Moim sąsiadem jest człowiek, który nie jest zadowolony z tego że się pobudowałem na sasiedniej działce bo on przez lata przyzwyczaił się, że obok...
§ Neostrata - odstąpienie po zakończeniu poprzedniej umowy (odpowiedzi: 5) Witam, próbowałem znaleźć podobny temat ale nie znalazłem stąd moje pytanie. 30.11.2014 dobiegała końca moja umowa neostradowa 10 MB. Około...
§ istotne odstępstwa od projektu budowlanego (odpowiedzi: 2) Jest taka sytuacja: W trakcie budowy dokonano istotnego odstępstwa od projektu, którego nie zgłoszono i nie zaznaczono w projekcie. Budowę...
§ Istotne odstępstwa od projektu budowlanego (odpowiedzi: 12) Witam, sprawa wygląda tak. Wybudowałem mały dom w 2008 roku. Mieszkam w nim już, ma numer itp. Jest pewien problem gdyż podczas budowy odstąpiliśmy...
§ Istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu po oddaniu obiektu do użytkowania (odpowiedzi: 3) Sprawa do dyskusji wygląda następująco. Pani X w oparciu o pozwolenie na budowę dobudowała magazyn do istniejącego budynku kurnika oraz przebudowała...
§ Istotne samowolne zsmiany w umowie o pracę (odpowiedzi: 7) Witam. Jestem zatrudniony na czas określony w pewnej firmie. Mój czas pracy to przaca w godzinach 8.00 - 15.30. Pracuję w różne dni tygodnia w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:40.