Prośba o pomoc w sprawie odwołania od decyzji nieprzyznanego stypednium naukowego. - Forum Prawne

 

Prośba o pomoc w sprawie odwołania od decyzji nieprzyznanego stypednium naukowego.

Witam wszystkich. Chciałbym się Was poradzić jak wyglądają moje szanse w poniższej sprawie. Pokrótce ją opiszę: Nie zostało mi przyznane stypendium naukowe ponieważ z przyczyn rodzinnych nie byłem w stanie złożyć na czas indeksu w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Sądy Administracyjne


Odpowiedz
 
26-01-2012, 14:21  
Tomek]
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Prośba o pomoc w sprawie odwołania od decyzji nieprzyznanego stypednium naukowego.

Witam wszystkich.
Chciałbym się Was poradzić jak wyglądają moje szanse w poniższej sprawie. Pokrótce ją opiszę:
Nie zostało mi przyznane stypendium naukowe ponieważ z przyczyn rodzinnych nie byłem w stanie złożyć na czas indeksu w dziekanacie (10.10.2011r.) i złożyłem go dn. 13.10.2011r. Był to główny powód nieprzyznania mi stypendium rektora dla najlepszych studentów. Moja średnia wynosiła 4.296, a o stypendium ubiegałem się pierwszy raz. W związku z tym po 3 dniach napisałem odwołanie, w którym wszystko opisałem szczegółowo, lecz dostałem decyzję odmowną.
Tak wyglądało moje odwołanie

Zastanawiam się nad złożeniem skargi do Sądu Administracyjnego, lecz najpierw chciałbym się poradzić czy mam jakieś szanse. Regulamin przyznania pomocy materialnej na mojej uczelni (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) wymaga m.in. zaliczenia semestru do 10.10.2011r. aby otrzymać stypendium rektora. W mojej sytuacji wszystkie przedmioty miałem zaliczone, a oceny były wpisane w USOSie (Uniwersytecki System Obsługi Studiów), więc nieformalnie semestr miałem zaliczony, tylko nie miałem złożonego indeksu w dziekanacie. Ponadto wnioski o stypendium można było składać do 14.10.2011r. W podobnej sytuacji była moja koleżanka, która też za późno złożyła wniosek o stypendium ze względów rodzinnych, ale odwołanie złożyła przed zebraniem Komisji przyznającej stypendium oraz miała najwyższą średnią i otrzymała to stypendium. W tej sytuacji został złamany Regulamin przyznawania pomocy materialnej.
Gdyby osoba w dziekanacie przyjmująca mój wniosek, powiedziałaby mi, że za późno złożyłem indeks, złożyłbym wcześniej odwołanie i otrzymałbym to stypendium. W moim przypadku odwołanie złożyłem po zebraniu Komisji, a teraz uczelnia broni się tym, że rozdysponowała już wszystkie środki na stypendia.
Oto decyzja
Decyzję odebrałem 3 stycznia, więc mam jeszcze chwilę czasu.

Ze względu na trudną sytuację rodzinną, gdzie pracuje tylko moja mama, pieniądze z tego stypendium pozwoliłyby mi na dalsze studiowanie, a obecny stan finansowy może mi nie pozwolić na rozpoczęcie studiów magisterskich.

Napisałem też do Rzecznika Praw Studentów, który mi odpisał: "można bez problemu skierować sprawę do sądu administracyjnego. Proszę przygotować tą skargę w której opisze Pan cały stan faktyczny i wskaże, iż warunkiem ubiegania się o stypendium rektora jest zaliczenie okresu studiów, a nie złożenie indeksu do określonej daty – zgodnie z § 6 regulaminu przyznawania pomocy materialnej Pana uczelni. Pan zaliczył wszystkie przedmioty w wymaganym terminie. Samo złożenie indeksu jest jedynie czynnością techniczną. Informacje o zaliczeniu przez Pana semestru/roku studiów uczelnia mogła uzyskać z innych dokumentów m.in. karty okresowych osiągnięć (chyba, że jej też Pan nie złożył) oraz protokołów egzaminacyjnych."

Obawiam się jednak, jak sąd zinterpretuje regulamin w którym jest napisane "Zaliczenie danego roku studiów w terminie oznacza uzyskanie wpisu na semestr zimowy – w terminie do 10 października". Czy nie jest to jednoznaczne, że chodzi tu o wpis do indeksu?

Jeszcze jak wygląda sprawa z kosztami sądowymi? Z tego co się orientowałem to opłata za taką skargę wynosi 200 zł. Czy się nie mylę?
Proszę was o radę, ponieważ główną powodem, przez który się waham nad złożeniem skargi do sądu jest to, że nie mam wystarczających argumentów i stracę 200 zł.
Tomek] jest off-line  
26-01-2012, 15:01  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.605
Domyślnie RE: Prośba o pomoc w sprawie odwołania od decyzji nieprzyznanego stypednium naukowego

Cytat:
Napisał/a Tomek] Zobacz post
Czy się nie mylę?
Proszę skorzystać z wyszukiwarki orzeczeń NSA
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/

i znaleźć wykładnie w podobnych sprawach. Nikt za pana na forum tej decyzji nie podejmie i nie oceni, jaka może być decyzja składu orzekającego.
voyteg jest off-line  
28-01-2012, 19:13  
KodPostepAdm
Użytkownik
 
Posty: 137
Domyślnie RE: Prośba o pomoc w sprawie odwołania od decyzji nieprzyznanego stypednium naukowego

Proszę razem ze skargą złożyć wniosek o przyznanie prawa pomocy w postaci zwolnienia od opłat sądowych.
KodPostepAdm jest off-line  
30-01-2012, 00:33  
Tomek]
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prośba o pomoc w sprawie odwołania od decyzji nieprzyznanego stypednium naukowego

voyteg niestety nie udało mi się znaleźć podobnej sprawy, jednak mimo tego prosiłbym opinię, czy mam postawy, żeby skierować swoją skargę do sądu, skoro w Regulaminie przyznawania pomocy materialnej jasno jest napisane, że należało złożyć indeks do 10 października, a ja to uczyniłem po terminie, mimo moich uzasadnień.

KodPostepAdm dziękuję za informację; jeżeli się zdecyduję, to na pewno dołączę ten wniosek

chciałbym jeszcze zapytać, czy jeżeli złożę ze skargą formularz PPF, to za wpis nie trzeba płacić w sądzie do czasu decyzji tego wniosku ?
Tomek] jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie od decyzji nieprzyznanego stypendium rektora. (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich serdecznie. Na sam początek przedstawię jak wyglądają zasady przyznawania stypendium rektora na mojej uczelni. Stypendium rektora...
§ Odwołanie od decyzji ws. stypendium naukowego (odpowiedzi: 4) Hej :-) Potrzebuję porady w kwestii odwołania od decyzji w sprawie przyznania stypendium naukowego. Jeśli ktoś z Was posiada jakąś wiedzę w tym...
§ Prośba w sprawie odwołania od decyzji w sprawie stypendium socjalnego (odpowiedzi: 9) Witam. Moja sprawa wyglada nastepujaco. Jestem studentka dzienna 2 roku. Dzis odebralam decyzje o odwolaniu przyznania mi stypendium socjalnego,...
§ Prośba o pomoc w zrozumieniu odwołania od wyroku nakazowego. (odpowiedzi: 10) Witam. Kilka miesięcy temu znalazłem się w bardzo dziwnych okolicznościach. Wracając z wypadu na piwo ze znajomymi chciałem być dobrym...
§ Proszę o pomoc w napisaniu odwołania od decyzji ZUS-u w sprawie renty rodzinnej (odpowiedzi: 3) ZUS odmówił mi prawa do renty rodzinnej z powodu udokumentowania 4 lata i 11 dni okresów składkowych. Mam Umowę o Pracę od 2.01. do 31.12.2008r....
§ Proszę o pomoc w kwestii odwołania od decyzji o cofnięciu uprawnień kat.B (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie Proszę o pomoc w kwestii odwołania od decyzji o cofnięciu uprawnień kat. B. Ubiegłego roku zostałem zatrzymany za przekroczenie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:39.