Poniżej treść wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku WSA oddalającego skargę. W innych przypadkach (uznanie skargi lub umorzenie postępowania) sąd sporządza uzasadnienie z urzędu.
Załóżmy jednak, że sąd naszą skargę oddalił i mamy tu dwie możliwości:
1. Postępowanie było w trybie zwykłym - czyli była rozprawa w sądzie i na niej trzech sędziów, a my byliśmy na niej i usłyszeliśmy, że sąd skargę oddalił lub nie byliśmy i dowiedzieliśmy się telefonicznie o zapadłym orzeczeniu.
Wtedy mamy 7 dni od terminu rozprawy na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia WSA .
2. Postępowanie było w trybie uproszczonym - czyli jeden sędzia wyrokiem oddalił skargę, a my otrzymaliśmy do domu zawiadomienie o oddaleniu skargi zawierające taką informację. Zawiadomienie takie nie zawiera jednak orzeczenia.
Wtedy mamy 7 dni od otrzymania tego zawiadomienia na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia do WSA.
Zarówno w jednym i drugim przypadku, sporządzenie uzasadnienia kosztuje nas 100 zł wpisu sądowego, do czego sąd wezwie nas później.
Poniżej treść wniosku:
Do
Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
<adres>
Skarżący: <imię i nazwisko, adres wnoszącego skargę PESEL>
Organ: <organ,czyli urząd którego bezczynność skarżymy>
Sygn. akt <sygnatura naszej sprawy>
WNIOSEK
o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w <miasto> z dnia <data> r. (sygn. akt …..)
Na podstawie art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wnoszę o sporządzenie uzasadnienia powołanego wyroku z dnia <data>. oddalającego moją skargę na Decyzję (Postanowienie) <nazwa skarżonego organu> <numer decyzji> z dnia <data> i o doręczenie tego wyroku wraz z uzasadnieniem.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w <miasto> powołanym wyrokiem oddalił skargę.
Od orzeczenia tego przysługuje skarga kasacyjna, a zatem poznanie motywów rozstrzygnięcia w tej sytuacji jest konieczne.
W załączeniu przekazuję dowód uiszczenia opłaty za wydanie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
<podpis>
Wniosek taki składamy w kancelarii WSA a na kopii uzyskujemy potwierdzenie wpływu, lub wysyłamy pocztą listem poleconym z potwierdzeniem odbioru bezpośrednio do WSA oby
w terminie.
Po otrzymaniu tego uzasadnienia możemy złożyć
skargę kasacyjną do NSA - tu jest poradnik