WSA a e-PUAP - Forum Prawne

 

WSA a e-PUAP

Było sobie postępowanie administracyjne przed Prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie (dalej PSA). Postępowanie zakończyło się wydaniem decyzji. Od tej decyzji wniosłem skargę do WSA za pośrednistwem PSA. Skarga była przesłana przez e-PUAP i podpisana profilem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Sądy Administracyjne


Odpowiedz
 
24-06-2013, 20:41  
grobelny
Użytkownik
 
Posty: 102
Domyślnie WSA a e-PUAP

Było sobie postępowanie administracyjne przed Prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie (dalej PSA). Postępowanie zakończyło się wydaniem decyzji. Od tej decyzji wniosłem skargę do WSA za pośrednistwem PSA. Skarga była przesłana przez e-PUAP i podpisana profilem zaufanym. Skarga została przekazana do WSA i dzisiaj od WSA dostałem wezwanie do usunięcia braków formalnych "poprzez podpisanie skargi i zwrot do Sądu".
Szczerze powiem, że nie za bardzo rozumiem o co chodzi WSA i co ja tak właściwie mam zrobić. No bo przecież skarga już raz została podpisana i nikt ważności tego podpisu nie kwestionował. Czy przy postępowaniu przed WSA podpis z e-PUAP nie obowiązuje i muszę dokument podpisać własnoręcznie? Czy też PSA wysłał do WSA moją skargę bez podpisu (i dlatego WSA go nie ma i muszę wysłać skargę jeszcze raz, choćby i tak samo czyli e-PUAPem)?
grobelny jest off-line  
25-06-2013, 11:10  
grobelny
Użytkownik
 
Posty: 102
Domyślnie RE: WSA a e-PUAP

Okazuje się, że WSA nie uznaje podpisów elektronicznych. Co jest, w mojej ocenie, w oczywistej sprzeczności z Art. 20b Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz postanowieniem NSA z 12 grudnia 2012 (I OSK 1317/12). WSA powołuje się na postanowienie NSA z 19 lutego 2013 (I OZ 112/13). Moim zdaniem te postanowienia są ze sobą sprzeczne. I teraz pytania są trzy:
1. Co się dzieje z takimi sprzecznymi postanowieniami? Rozumiem, że na dłuższą metę nie może być tak, że każdy może sobie wybrać wyrok, który mu bardziej pasuje i wg niego działać.
2. Czy niezależnie od uzupełnienia braków formalnych mogę zaskarżyć zarządzenie na podstawie którego wezwano mnie do usunięcia braków formalnych? W sekretariacie WSA dowiedziałem się, że nie mogę zaskarżyć tego zarządzenia i będę mógł złożyć kasację do NSA dopiero wtedy gdy moja skarga zostanie odrzucona przez WSA z powodu braków formalnych.
3. Który wyrok Waszym zdaniem jest ważniejszy? Na obronę tego pierwszego mogę podać, że był rozpatrywany w szerszym składzie, na obronę tego drugiego, że jest nowszy.
grobelny jest off-line  
06-07-2013, 10:07  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.943
Domyślnie RE: WSA a e-PUAP

Repozytorium jest pełne sprzecznych orzeczeń
Cytat:
Napisał/a grobelny Zobacz post
Okazuje się, że WSA nie uznaje podpisów elektronicznych.
"Nie uznaje" w postępowaniach w oparciu o p.p.s.a.
Z k.p.a. nie ma problemu.
Cóż, taka drobna niespójność prawa
Sachalin jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:26.