pismo procesowe do skargi kasacyjnej - Forum Prawne

 

pismo procesowe do skargi kasacyjnej

Jak prawidłowo je sformułować? Tak po prostu - "pismo procesowe" w sprawie Sygn. akt. ..... po czym przedstawić swoje stanowisko a następnie wysłać do NSA via WSA (sygnatury sprawy przed NSA jeszcze nie znam). Skarżony ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Sądy Administracyjne


Odpowiedz
 
16-01-2015, 15:59  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie pismo procesowe do skargi kasacyjnej

Jak prawidłowo je sformułować?

Tak po prostu - "pismo procesowe" w sprawie Sygn. akt. ..... po czym przedstawić swoje stanowisko a następnie wysłać do NSA via WSA (sygnatury sprawy przed NSA jeszcze nie znam).

Skarżony organ wystosował skargę kasacyjną wobec utrzymanej przez WSA mojej skargi na bezczynność prezydenta. OK.
Jednak jakąś 1/3 skargi kasacyjnej zajmuje absurdalna argumentacja; organ jawnie dyskredytuje mnie, zarzuca [wprost] pieniactwo, umniejsza moje prawo do obrony przed SA tak z p.p.s.a jak i Konstytucji RP.

Nie potrafię przejść obojętnie wobec przywołanej argumentacji, chcę NSA nieco "uprościć" zadanie i przywołać istniejące już orzeczenia NSA i uchwały. A i trochę obawiam się, że NSA nie "doczyta" akt i przedłożoną argumentację weźmie za pewnik (różnie bywa). A sprawę tym samym definitywnie zamknie...
Sachalin jest off-line  
17-01-2015, 18:52  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.532
Domyślnie RE: pismo procesowe do skargi kasacyjnej

Jest na to 14 dni od otrzymania odpisu skargi kasacyjnej - adresatem WSA, który potem cały pakiet przekazuje do NSA

Cytat:
ODPOWIEDŹ NA SKARGĘ KASACYJNĄ

Na podstawie art. 179 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wnoszę odpowiedz na skargę kasacyjną wniesioną przez stronę przeciwną, której to odpis skargi otrzymałem dnia <data>.

i pozostale kwestie ujete w poradniku http://forumprawne.org/sady-administ...racyjnymi.html


Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
chcę NSA nieco "uprościć" zadanie
Z opisu od razu widać, że prawnik organu nieudolnie próbuje wyjść poza dopuszczalne granice skargi kasacyjnej w tej sprawie. Czyli analizuje samą sprawę, a nie wyrok WSA.
voyteg jest off-line  
18-01-2015, 09:40  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: pismo procesowe do skargi kasacyjnej

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
Jest na to 14 dni od otrzymania odpisu skargi kasacyjnej
Rzeczywiście. Sam nie doczytałem pouczenia.

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
pozostale kwestie ujete w poradniku
Czyli ja, jeśli dobrze rozumiem, mogę w odpowiedzi swobodnie odnieść się (w odróżnieniu do autora skargi) do przytoczonej argumentacji, nie "polemizować" z WSA.

Parę cytatów:
Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
prawnik organu nieudolnie próbuje wyjść poza dopuszczalne granice skargi kasacyjnej w tej sprawie
"strona wielokrotnie, za każdym razem bezzasadnie, składała wszystkie przewidziane w procedurze administracyjnej zażalenia, odwołania do..., do..., składała wnioski dodatkowe, kilka razy wzywała do usunięcia naruszeń prawa, których nie było, wnosiła o wyłączenie pracownika, wreszcie złożyła trzy skargi do WSA na bezczynność i przewlekłość organu...".

A dalej:

"strona nie szczędziła wysiłków, by nękać organ ustawicznymi nieuprawnionymi środkami zaskarżenia"

"strona uporczywie nie dostarczała posiadanych dokumentów w postaci niezbędnych opinii" (w ustawie nie ma śladu o konieczności przedłożenia "opinii". Jest mowa o przedłożeniu "informacji" a WSA wskazują, iż skoro tak, to wystarczy "oświadczenie wiedzy" - zatem tu, również na podstawie np. "opinii")


Itd.

Pełnomocnik przemilczał, że wszystkie wnioski (o odsunięcie pracownika z art. 24 k.p.a.), wezwania (do usunięcia naruszeń prawa w postaci bezprawnych żądań/warunków, opublikowanych na stronach organu) i zażalenia zostały przez skarżony organ uwzględnione

Powiadają, że tonący brzytwy się chwyta. Obserwuję też, że dyskredytacja, próba "eleganckiego" wyprowadzenia tą drogą strony przeciwnej z równowagi, to klasyczny zabieg. A już w ogóle nie ma co liczyć na uczciwość, rzetelność strony.

Tak na marginesie: to wyjście poza granice skargi kasacyjnej pełnomocnik z ostrożności zatytułował "uwagami dodatkowymi"
Sachalin jest off-line  
19-01-2015, 08:26  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.532
Domyślnie RE: pismo procesowe do skargi kasacyjnej

Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
swobodnie odnieść się (w odróżnieniu do autora skargi) do przytoczonej argumentacji,
Tak i warto tu skupić się na samej skardze, bo często takimi wywodami reprezentant organu stara się odwrócić uwagę NSA od istoty sprawy. Sedziowie to też ludzie, których odwrócić uwagę tez można.


Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
Powiadają, że tonący brzytwy się chwyta.
Dla kogoś, kto nie ma wnikliwości prawniczej, takie wywody wydają się sensowne i na to liczy ich autor idąc w zaparte, "niczym ćma do rozpalonej świecy". Natomiast są bezzasadne, o ile zastosować je do reguł administracyjnych.
voyteg jest off-line  
16-11-2015, 16:37  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: pismo procesowe do skargi kasacyjnej

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
Dla kogoś, kto nie ma wnikliwości prawniczej
Ale to chyba już nie poziom NSA.
Na szczęście NSA nie dał się "zagadać" próbą przyłożenia gombrowiczowskiej gęby "pieniacza"
I OSK 349/15 - Wyrok NSA z 2015-07-16
Sachalin jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ opłata od skargi kasacyjnej (odpowiedzi: 2) Jaki będzie wpis od skargi kasacyjnej przy wpz 12,000 zł? Zgodnie z treścią rozporządzenia: "wynosi on połowę wpisu od skargi, nie mniej jednak...
§ Ile egzemplarzy skargi kasacyjnej do sądu? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie jeśli jest dwóch pozwanych to ile egzemplarzy należy wnieść skargi kasacyjnej do sądu?
§ Termin wniesienia skargi kasacyjnej (odpowiedzi: 5) Piszę ten temat, gdyż może ktoś spotkał się z podobną sytuacją. Wyrok WSA wraz z uzasadnieniem doręczony Ministrowi w dniu 21.06.2013, z moich...
§ opłata od skargi kasacyjnej (odpowiedzi: 1) Jaka obowiązuje opłata od skargi kasacyjnej jeżlei wartosć przedmiotu sporu sprawy gospodarczej wynosi 98 tys.!!! Pozdrawiam
§ wpis od skargi kasacyjnej (odpowiedzi: 1) czy zwolnienie z kosztów sądowychz mocy prawa w p.p.s.a. spraw np. w sprawie chorób zawodowych, ma zastosowanie do wpisu od skarg kasacyjnych, czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:44.