pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej - Forum Prawne

 

pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Witam, namieszałam i teraz muszę jakoś wybrnąć... W imieniu klienta naszej firmy (jesteśmy biurem rachunkowym) wniosłam skargę do WSA. Klient podpisał przygotowane przez mnie pełnomocnictwo dla mne, dołączyłam wyciąg z KRS potwierdzający, że osoby, które ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Sądy Administracyjne


Odpowiedz
 
20-10-2009, 09:24  
Venus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Witam, namieszałam i teraz muszę jakoś wybrnąć...
W imieniu klienta naszej firmy (jesteśmy biurem rachunkowym) wniosłam skargę do WSA. Klient podpisał przygotowane przez mnie pełnomocnictwo dla mne, dołączyłam wyciąg z KRS potwierdzający, że osoby, które mi go udzieliły sa uprawnione do reprezentoania spółki.
Problem w tym, że nie doczytałam, kto może być pełnomocnikiem przed WSA- byłam przekonana, że każdy, bo nie ma przymusu adwokackiego i że wystarczy stosunek zlecenia. Oświeciło mnie dopiero wezwanie z WSA, poczytałam ustawę ppsa i muszę teraz coś z tym zrobić. W wezwaniu sąd kazał mi się wypowiedzieć w terminie siedmiu dni na temat moich uprawnień pod rygorem niedopuszczenia mnie do udziału w postepowaniu.
Co mogę teraz zrobić, żeby sprawa nie przepadła?
Czy jest mogę teraz np. udzielić pełnomocnictwa substytucyjnego osobie, która jest jedną z wymienionych jako dopuszczalni pełnomocnicy (konkretnie udzieliłabym go doradcy podatkowemu, sprawa dotyczy podatków)?
Czy WSA odrzuci skargę czy tylko nie dopuści mnie do udziału w postępowaniu, ale rozpozna merytorycznie samą skargę?
Czy mogę w tej chwili cokolwiek zrobić, żeby sprawa została rozstrzygnięta co do meritum? Nadmienię tylko, że nie jest możliwe, żebym stała się jednym z podmiotów, które mogą być pełnomocnikami zgodnie z 35 ppsa.

W imeniu tego klienta wnosiłam zażalenie na postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej. Dyrektor IS podtrzymał postanowienie Naczelnika US, stąd skarga.
Skargę na postanowienie Dyrektora IS wniosłam oczywiście za pośrednictwem Dyrektora IS. Jak najbardziej miałam prawo do reprezentacji klienta przed Dyrektorem IS - coś mi świta, że przy wnoszeniu środka zaskarżenia wystarczy mieć umocowanie do reprezentowania przed organem, że którego pośrednictwem wnosi się taki środek zaskarżenia. Nie znalazłam jednak nic na ten tamat, może jestem w błędzie...

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki. Z góry dziękuję.
Venus jest off-line  
20-10-2009, 13:57  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Mogła byś mnie \ja całe życie sie uczę\ oświecić ,którego warunku nie spełniasz ?

Art. 35. § 1. Pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny, a ponadto inny skarżący lub uczestnik postępowania, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne.
§ 2. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nieposiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Dotyczy to również państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
§ 3. Osoba prawna lub zarząd spółki partnerskiej świadczący na podstawie odrębnych przepisów pomoc prawną przedsiębiorcy, osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej, mogą udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, któremu świadczą pomoc prawną - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli zostały do tego upoważnione przez ten podmiot.
wiwowiec jest off-line  
21-10-2009, 08:28  
Venus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Paragraf 1 Nie jestem ani adwokatem ani radcą prawnym - ani (jeszcze) doradcą podatkowym - przepisy szczególne przewidują, że w sprawach podatkowych pełnomocnikiem może być doradca podatkowy.
Paragraf 2 Nie jestem też nijak spokrewniona ani spowinowacona ze Skarżącym (bo Skarżący to osoba prawna). Nie jestem też pracownikiem Skarżącego ani też nie jestem członkiem organu nadzoru. Jedyna moja "więź" ze Skarżącym jest taka, że jestem pracownikiem firmy, która to firma pracuje dla niego na podstawie umowy zlecenie.
Paragraf 3 też wymaga bycia adwokatem lub radcą prawnym
Venus jest off-line  
21-10-2009, 08:39  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Sąd normalnie rozpatrzy waszą skargę.Ty byłaś tylko pełnomocnikiem strony w postępowaniu.Strona nie wycofuje sie ze skargi .

Jedyna moja "więź" ze Skarżącym jest taka, że jestem pracownikiem firmy, która to firma pracuje dla niego na podstawie umowy zlecenie.

Odpisz Sądowi to co napisałaś i czekaj jak sie do tego ustosunkuje.
wiwowiec jest off-line  
21-10-2009, 13:04  
Venus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Boję się, że Sąd odrzuci skargę na podstawie art. 58 ppsa

Art. 58. § 1. Sąd odrzuca skargę:
(..)
3) gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi;
(..)
5) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;

§ 2. Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej skarżącego i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej skarżącym, uniemożliwiającego jego działanie, sąd odrzuci skargę dopiero wówczas, gdy brak nie zostanie uzupełniony.
Venus jest off-line  
21-10-2009, 16:38  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

"Boję się, że Sąd odrzuci skargę na podstawie art. 58 ppsa"

Nie jestem Sądem,żeby odpowiedzieć na to pytanie.Gdyby mnie to spotkało ,to wiedząc o
tym ,że strona ma zdolność procesową odpisał bym Sądowi ,że pełnomocnictwo zostało wystawione na podstawie łączącej was umowy -zlecenia.
wiwowiec jest off-line  
18-11-2009, 21:38  
elsas
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej

Prosze się niczym nie przejmować. WSA po bezskutecznym upływie terminu na uzupelnienie braku formalnego skargi w zakresie pełnomocnictwa - takiego braku siłą rzeczy nie mogąc być pełnomocnikiem w świetle p.p.s.a. nie może Pan uzupełnić - wezwie stronę, w imieniu której wniósł Pan skargę o jej podpisanie. Taki bieg sprawy nie jest może najzupełniej jasny, ale wynika z ugruntowanego orzecznictwa, tak więc skargi wsa nie odrzuci.
pozdrawiam
elsas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kredyt przed, umowa przed, zapłata przed a akt po ślubie? (odpowiedzi: 9) Witam, prosze o pomoc w interpretacji konkretnej sytuacji: -Przed ślubem podpisałem umowę z deweloperem sam - przed ślubem podpisałem umowę...
§ pełnomocnik przed WSA (odpowiedzi: 4) kto może zostać pełnomocnikiem strony przed WSA? pozdrawiam
§ Pełnomocnik SKO na rozprawie przed WSA (odpowiedzi: 1) Czy pełnomocnik Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rozprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym wyczytuje cały przebieg sprawy czy...
§ Pełnomocnik z rodziny w postępowaniu przed e-sądem (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Czy w elektronicznym postępowaniu przed sądem e-sądem mogę być pełnomocnikiem swojej matki? Czy w tym celu ja mam założyć konto i...
§ Pełnomocnik na rozprawie przed SKO (odpowiedzi: 6) Witam Kilka dni temu złożyłem odwołanie do SKO na decyzję Agencji Nieruchomości Rolnej w sprawie podniesienia opłaty z tytułu wieczystego...
§ Pełnomocnik przed Sądem Administracyjnym (odpowiedzi: 2) Witam, Złożyłem skargę do Sądu Administracyjnego w imieniu pasierba (oczywiście mam pełnomocnictwo) niestety otrzymałem informacje (nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:13.